Pierwszy dzień wiosny. Kiedy wypada?
Nadejście wiosny to czas, na który wszyscy niecierpliwie czekamy. I choć do tej astrologicznej zostało nam jeszcze trochę czasu, to oficjalnie weszliśmy już w fazę wiosny meteorologicznej.
Marzec szykuje nam w tym roku sporo zawirowań w kwestii pogody. Na przemian obserwujemy za oknami słońce, deszcz i śnieg, a temperatury skaczą jak szalone. Kiedy w końcu powitamy upragnioną wiosnę? Mamy do niej już bliżej niż dalej.
Pierwszy dzień wiosny. Kiedy oficjalnie pożegnamy zimę?
Wiosna meteorologiczna, kalendarzowa czy astronomiczna? Tę pierwszą rozpoczęliśmy już 1 marca. Meteorologiczne pory roku wyznaczone są przez klimatologów, w celu porównania warunków w różnych miejscach na półkul północnej oraz opracowania danych statystycznych. Kalendarzowa i astronomiczna wiosna nadal są przed nami.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Sztuka podróżowania - DS4
Wiosna astronomiczna
Wiosna astronomiczna jest zależna od ruchu planet i gwiazd, dlatego nie ma stałej daty w rozkładzie pór roku. Początek wiosny astronomicznej na półkuli północnej wyznacza równonoc wiosenna. Kiedy dojdzie do zrównania długości dnia i nocy, możemy mówić o oficjalnym nadejściu wiosny.
Równonoc wiosenna, a zatem początek astronomicznej wiosny w 2023 r. wypada w poniedziałek 20 marca o godz. 22:24. Ta pora roku potrwa aż do 21 czerwca, czyli nocy kupały, która jest najdłuższą nocą w roku.
Trwa ładowanie wpisu: twitter
Wiosna kalendarzowa
Kalendarzowa wiosna wypada 21 marca. Tego dnia Słońce wejdzie w znak Barana. Wejdzie do niego również Księżyc, który będzie wówczas w fazie nowiu. Dlatego oprócz wiosny tego dnia rozpocznie się również nowy cykl księżycowy.
Kalendarzowa wiosna potrwa do 22 czerwca. Później rozpocznie się kalendarzowe lato. Do tego czasu dni będą robiły się coraz dłuższe, a noce coraz krótsze. Pierwszy dzień kalendarzowej wiosny (21 marca) to również czas symbolicznego topienia marzanny, a także dzień wagarowicza.