Trwa ładowanie...

Mówią, że to perełka pod Warszawą. Relaks na tej plaży może słono kosztować

Plaża w Ciszycy bywa opisywana przez liczne portale internetowe, które często określą ją jako idealne miejsce do błogiego relaksu w okolicach Warszawy. Niestety, niewiele osób zdaje sobie sprawę, że to rezerwat i obowiązuje tam zakaz wstępu.

Plaża w Ciszycy Plaża w Ciszycy Źródło: Adobe Stock, fot: GDES Damian Gola
d2uen4o
d2uen4o

O tym, że plaża w Ciszycy jest objęta zakazem wstępu przypominała niedawno Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Warszawie. Jak podkreślono, w internecie nie brakuje artykułów zachęcających do odwiedzenia jednego z zakątków rezerwatu przyrody Wyspy Świderskie.

Plaża w Ciszycy to część rezerwatu

"Odwiedzane przez coraz większą liczbę osób niestety z roku na rok traci swoje walory i przestaje być bezpiecznym schronieniem dla bardzo cennych i coraz rzadszych już gatunków zwierząt" - czytamy na stronie warszawskiej RDOŚ.

Rezerwat przyrody Wyspy Świderskie jest jednym z największych rezerwatów przyrody na Mazowszu. Na jego terenie znajdują się ostoje lęgowe m.in. mew, rybitw oraz sieweczek. Jak zauważają pracownicy RDOŚ, niewiele osób ma świadomość, że znaczący procent krajowej populacji mewy czarnogłowej szuka schronienia właśnie na mazowieckim odcinku Wisły.

Przypominamy, że łamanie zakazów obowiązujących w rezerwatach i lasach to wykroczenia, które zagrożone mandatem do 500 zł albo grzywną do 5 tys. zł. Co więcej, jeśli dana osoba spowodowała istotną szkodę przyrodniczą, to grozi jej - na podstawie art. 181 kodeksu karnego - nawet więzienie.

W rezerwatach obowiązują zakazy

Trzeba pamiętać, że od 2004 roku we wszystkich rezerwatach obowiązuje jednolity katalog zakazów, czyli m.in. zakaz ruchu pieszego, zakaz wprowadzania psów, naruszania ciszy, palenia ognisk, biwakowania, pływania, płoszenia zwierząt czy niszczenia lub uszkadzania roślin.

d2uen4o

Wejście na teren rezerwatów jest możliwe tylko wtedy, kiedy zostaną one udostępnione zarządzeniem Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Warszawie. Jednak - nawet w takiej sytuacji - poruszanie się w ich obrębie jest dopuszczone jedynie po szlakach i w miejscach wskazanych w zarządzeniu.

Listę mazowieckich rezerwatów dostępnych dla turystów można znaleźć się na stronie warszawskiej RDOŚ (www.gov.pl/web/rdos-warszawa/rezerwaty-przyrody).

Źródło: Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Warszawie, Lasy Państwowe

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Dlaczego warto odwiedzić Międzyzdroje? "Cudowna plaża, wybrzeże klifowe, natura"

d2uen4o
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2uen4o