Wypoczynek na łonie natury. Jak wybrać odpowiedni namiot?
Wakacje spędzone na łonie natury to doskonały pomysł, ponieważ pozwolą odpocząć z dala od zgiełku i hałasu, a także rozwiną wasze zdolności organizacyjne i manualne. Zazwyczaj taki rodzaj wypoczynku łączy się z koniecznością zakupu odpowiedniego namiotu. Podpowiemy, jakie rozwiązania możecie znaleźć w sklepach.
W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.
Zakup namiotu powinien być poprzedzony udzieleniem odpowiedzi na kilka pytań. Przede wszystkim powinniście określić rodzaj wypoczynku - czy będzie to biwakowanie stacjonarne, czy może wybierzecie się na wyprawę z przystankami na spanie. Ważne jest również sprecyzowanie liczby osób, warunków klimatycznych i częstotliwości składania i rozkładania namiotu. Niezależnie od odpowiedzi z pewnością wybierzecie coś dla siebie, ponieważ na rynku jest wiele rodzajów namiotów, a niektóre z rozwiązań mogą was zaskoczyć.
Klasyka gatunku
Tradycyjne namioty możemy podzielić na kempingowe, trekkingowe i wyprawowe. Te pierwsze zazwyczaj są sporych rozmiarów i czasami mogą nawet być wyposażone w wiatę garażową na samochód. Raczej służą one do turystyki opartej na poruszaniu się wokół jednego miejsca, ponieważ ich mobilność jest mocno ograniczona. Wynika to z ich masy oraz stopnia trudności rozkładania i składania.
W opozycji do nich stoją namioty trekkingowe, które są też nazywane turystycznymi. Są lekkie i poręczne, a w zależności od rozmiaru mogą pomieścić nawet do 6 osób. Nadają się do różnych rodzajów turystyki, ale trzeba je mądrze wybrać. Wyróżnia się konstrukcje kopułowe i tunelowe. Te pierwsze mają własny stelaż, więc nie wymagają wiele zachodu przy rozkładaniu. W wietrznym terenie można je zabezpieczyć szpilkami, które ustabilizują namiot. Minusem są tutaj skośne ścianki, które zmniejszają przestrzeń użytkową. Namioty tunelowe mają taką samą wysokość na całej długości. W niektórych modelach można także spotkać się z dodatkami takimi jak np. przedsionki, do których można schować nawet rower albo motocykl. Rozstawianie trwa nieco dłużej i trzeba być uważnym przy mocowaniu odciągów.
Jakie cechy powinien mieć namiot turystyczny oprócz tych, które zależą od takich kwestii jak liczba osób czy warunki noclegu? Z racji tego, że lepiej dmuchać na zimne, warto zaopatrzyć się w namiot, który będzie opływowy i wodoodporny, dzięki czemu nie będą wam straszne żadne warunki atmosferyczne, a przecież pogoda potrafi być kapryśna. Rozróżniamy namioty jednopowłokowe i dwupowłokowe. W tych pierwszych część sypialną zintegrowano z przedsionkiem. Całość jest zaimpregnowana i wodoodporna. W drugim przypadku macie połączenie wodoodpornego tropiku i namiotu wewnętrznego służącego jako sypialnia. Wbrew pozorom to właśnie namioty dwupowłokowe uchodzą za bardziej odporne.
Rozwiązania dla zmotoryzowanych
Ciekawą i coraz bardziej popularną grupą namiotów są te dla zmotoryzowanych turystów, którzy chcą zachować maksimum mobilności. Tutaj spotkacie namioty kempingowe oraz dachowe. Te pierwsze doskonale sprawdzą się jako dodatek do prostych kamperów zbudowanych na bazie popularnych vanów. Dzięki temu będziecie mogli lepiej rozplanować przestrzeń samochodu lub zabrać ze sobą więcej osób. Oprócz klasycznych namiotów są też przedsionki, w których również można się wyspać albo umieścić np. rowery.
Namioty dachowe można zastosować w wielu rodzajach samochodów. Maja wiele zalet - nie wymagają skomplikowanego montażu, ponieważ nie mocuje się ich do podłoża, wiele modeli ma wbudowanych materace i można w nich również zostawić pościel, wreszcie nie stawia się ich bezpośrednio na podłożu, a więc nie będziecie zaskoczeni np. powodzią w trakcie nocnej ulewy. Mocuje się je do bagażnika dachowego przy pomocy akcesoriów dołączonych w zestawie. Można je rozkładać na boki lub do góry. Rozróżniamy namioty z twardym dachem wykonanym z aluminium lub tworzywa sztucznego oraz z miękkim dachem, których zaletą jest często większy rozmiar i możliwość rozbudowy po rozłożeniu. Przy zakupie należy zwrócić uwagę na nośność namiotu. Ten parametr powie wam, ile osób może nocować w środku.
W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.