Płockie zoo się powiększyło. To gatunek zagrożony wyginięciem
Ogród zoologiczny w Płocku powiększył się o kolejnego mieszkańca. Niespełna dwuletnia samica renifera fińskiego przybyła tam z zoo w Salzburgu w Austrii.
15.01.2024 | aktual.: 16.01.2024 09:22
Położone na wysokiej, malowniczej skarpie nad Wisłą zoo w Płocku powstało w 1951 r. Ogród ma powierzchnię około 15 ha. Żyje tam obecnie ok. 7,5 tys. zwierząt reprezentujących ponad 580 gatunków, w tym wielu rzadkich, zagrożonych wyginięciem. Od 2002 r. płockie zoo należy do Światowej Organizacji Ogrodów Zoologicznych. Co ciekawe, jest to jedyne zoo w Polsce, które prowadzi hodowlę reniferów fińskich.
Nowy mieszkaniec zoo w Płocku
"Witamy nową mieszkankę - samicę renifera fińskiego, która dołączy do naszej pary – Reni i Ferka. Na imię ma Bruni i wkrótce skończy dwa lata." - napisano na Facebooku zoo w Płocku. Wyjaśniono, że młody renifer przyjechał z Austrii samochodem przystosowanym do przewozu dużych zwierząt. - Podróż zniosła bardzo dobrze. Zanim dołączy do Reni i Ferka, będzie przebywała na wybiegu tymczasowym, poznając nowe otoczenie - powiedziała w rozmowie z PAP Magdalena Kowalkowska z płockiego zoo.
Podkreśliła jednocześnie, że zoo w Płocku jest jedynym w Polsce ogrodem, który zajmuje się hodowlą reniferów fińskich. - To największy podgatunek renifera, który w warunkach naturalnych zagrożony jest wyginięciem - zaznaczyła Kowalkowska.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
W płockim zoo wybieg, gdzie można zobaczyć renifery fińskie, został włączony do specjalnie przygotowanej Trasy Zimowego Zwiedzania. Obejmuje ona w sumie 16 wybiegów, gdzie mieszkają m.in. pantery śnieżne, tygrysy syberyjskie, makaki japońskie, a także foki pospolite i żurawie mandżurskie.
Renifery zagrożone wyginięciem
Renifery fińskie zamieszkują Finlandię i Rosję. Objęte są programem reintrodukcji tego podgatunku w ramach Dyrektywy Środowiskowej Unii Europejskiej. Zostały też wpisane na czerwoną listę gatunków ginących zarówno w Finlandii, gdzie liczba tych reniferów szacowana jest na ok. 2,2 tys., jak i w Rosji, gdzie żyje ich ok. 6,5 tys. osobników.
W warunkach naturalnych renifery fińskie bytują w stadach liczących ok. 40 osobników. Spędzają zimę w lasach, gdzie żywią się mchem i porostami, a w lecie przebywają na bagnach, żerując na terenach porośniętych trawami i turzycą. Zjadają też owoce leśne, pąki krzewów, liście i drobne gałązki, trawią nawet zamarznięty pokarm.
Dorosłe osobniki tego podgatunku renifera osiągają długość ciała do ponad 200 cm, wysokość do ponad 130 cm i wagę od 150 do 250 kg w przypadku byków, a w przypadku łań od 100 do 180 kg. Cechą charakterystyczną tych reniferów są długie nogi i szeroko rozstawione racice, ułatwiające brodzenie w głębokim śniegu, a u byków także rozłożyste poroże.
Źródło: ZOO Płock/PAP