Trwa ładowanie...

Pociąg z Polski do Chorwacji. Będzie nowe połączenie PKP Intercity?

O bezpośrednim pociągu z Krakowa do ukochanej przez Polaków Chorwacji jest głośno od kilku lat. Połączenie miał uruchomić czeski przewoźnik RegioJet, ale wciąż się to nie udało. Teraz jest szansa, że ta upragniona trasa zostanie włączona do oferty PKP Intercity.

Czy Polacy doczekają się bezpośredniego połączenia do Chorwacji?Czy Polacy doczekają się bezpośredniego połączenia do Chorwacji?Źródło: Adobe Stock
d2f7q3v
d2f7q3v

W 2020 r. RegioJet uruchomił połączenie kolejowe z Pragi do Chorwacji. Okazało się ono hitem i to nie tylko wśród Czechów, ale również Polaków. W efekcie czeski przewoźnik wpadł na pomysł, aby pociąg do Chorwacji kursował też z Polski.

Opublikował nawet planowany rozkład połączeń, a w styczniu 2022 r. Urząd Transportu Kolejowego przyznał RegioJet dostęp do odcinka trasy na terenie Polski. Zgodę wydano na ponad cztery lata — od 15 czerwca 2022 r. do 26 września 2026 r. Jednak pociągu, na który czekało wielu turystów z naszego kraju, nadal brak w rozkładach.

Nowa szansa na pociąg do Chorwacji

Temat jednak jest wciąż żywy. Sprawą zajęli się krakowscy radni, którzy wystąpili z projektem rezolucji w sprawie uruchomienia bezpośredniego połączenia kolejowego z Krakowa do Chorwacji. Został on skierowany do ministra infrastruktury i do PKP Intercity.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Ulubiony kraj Polaków. "W miejscu i jego klimacie można się zakochać"

- Chorwacja od lat utrzymuje się w czołówce ulubionych wakacyjnych kierunków Polaków. W 2023 r. kraj ten odwiedziło ponad milion naszych rodaków. Większość z nich podróżuje do Chorwacji korzystając z transportu samochodowego czy autokarowego, a ostatnio również coraz częściej z połączeń lotniczych. Dla wielu osób, szczególnie starszych, nieposiadających własnego środka transportu czy też podróżujących z małymi dziećmi, aktualna oferta przewozowa jest wyborem niewystarczającym, wynikającym bardziej z konieczności niż z rzeczywistych korzyści czy też wygód związanych z wybranym środkiem przewozu - czytamy w projekcie.

d2f7q3v

Radni dodają, że duże zainteresowanie podróżami do Perły Adriatyku, przy jednoczesnym braku bezpośredniego połączenia kolejowego z tą częścią Europy sprawia, iż Konsulat Republiki Chorwacji w Krakowie, który jest inicjatorem uruchomienia bezpośredniego pociągu z Krakowa do Chorwacji, spotyka się na co dzień z licznymi zapytaniami i apelami dotyczącymi uruchomienia bezpośredniego połączenia między Krakowem a miastami Chorwacji.

- Uruchomienie bezpośredniego pociągu z Krakowa do Chorwacji ułatwi wyjazdy osobom starszym, pozwoli na komfortowe podróżowanie, szczególnie rodzin z małymi dziećmi, nocą, umożliwi przewóz większych bagaży oraz znacznie obniży koszty transportu w stosunku do podróży samochodem czy autokarem. Jednocześnie nowa, kolejowa oferta przewozowa, poza ułatwieniem i podniesieniem komfortu podróżowania do Chorwacji, stanowiłaby również atrakcyjną, turystyczną i biznesową ofertę Krakowa dla mieszkańców, tak przyjaznej dla Polaków, Chorwacji – podkreślają radni.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d2f7q3v
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2f7q3v