Trwa ładowanie...

Pod Grunwaldem wojska polsko-litewskie kolejny raz pokonały Krzyżaków

75 tys. widzów obejrzało inscenizację bitwy pod Grunwaldem. Tak jak 607 lat temu wojska polsko-litewskie pokonały armię Zakonu Krzyżackiego. W inscenizacji bitwy wzięło udział ponad tysiąc rekonstruktorów z całej Europy.

Pod Grunwaldem wojska polsko-litewskie kolejny raz pokonały KrzyżakówŹródło: PAP, fot: Tomasz Waszczuk
d1qtndm
d1qtndm

Tegoroczna inscenizacja została rozbudowana o wydarzenia poprzedzające bitwę. Sama walka rozpoczęła się od scen napadu i spalenia przygranicznej wsi przez Krzyżaków. Przy zgliszczach pojawili się polscy rycerze. Na wieść o tym, co dzieje się na pograniczu, król rozesłał wici i wezwał rycerzy na wyprawę wojenną.

Widzowie - jak zawsze - mogli zobaczyć moment wręczenia dwóch nagich mieczy przez poselstwo krzyżackie królowi Władysławowi Jagielle, utratę w boju i odzyskanie przez Polaków chorągwi z białym orłem czy śmierć wielkiego mistrza Urlicha von Jungingena, która ostatecznie przesądziła o losach bitwy.

- Oczywiście, scenariusz opiera się w znacznym stopniu na epizodach znanych z historii, które są stałe. Co roku w miarę możliwości staramy się go jednak wzbogacić, żeby zaskoczyć widza czymś nowym. Część publiczności przyjeżdża przecież pod Grunwald nieprzerwanie od lat - mówi reżyser widowiska Krzysztof Górecki.

Inscenizacja jednej z największych bitew średniowiecznej Europy odbyła się po raz 20. W rolę polskiego króla wcielił się - jak w poprzednich latach - Jacek Szymański - na co dzień grafik komputerowy z Warszawy, a mistrza krzyżackiego zagrał Jarosław Struczyński - kasztelan zamku w Gniewie.

PAP
Źródło: PAP, fot: Tomasz Waszczuk

Pod ich dowództwem walczyło w sobotę ponad tysiąc pieszych i konnych przedstawicieli bractw rycerskich z Polski i wielu innych krajów całej Europy. Na polu bitwy goście z zagranicy wspierali szeregi zarówno armii Zakonu Krzyżackiego, jak i wojsk polsko-litewskich - np. niektórzy z Niemców zaciągnęli się do Chorągwi Krakowskiej.

d1qtndm

Grunwaldzkie inscenizacje mają być przede wszystkim lekcją żywej historii, ale obfitują w efektowne momenty - wystrzały z hakownic, ataki łuczników i szarże konne.

Uczestnicy przygotowują się do tego widowiska przez cały rok. Próba generalna z udziałem wszystkich bractw rycerskich odbywa się jednak dopiero w przeddzień bitwy pod Grunwaldem.

Jak przyznają twórcy, w widowisku z udziałem ponad tysiąca statystów nie da się jednak wszystkiego do końca zaplanować. Dlatego dowódcy poszczególnych chorągwi na polu walki są wyposażeni w krótkofalówki, dzięki którym mają kontakt z reżyserem i mogą odpowiednio korygować ruchy swoich oddziałów.

Zobacz najnowsze zabytki na liście UNESCO

Według szacunków policji tegoroczną inscenizację obejrzało ok. 75 tys. widzów. W ramach obchodów 607. rocznicy bitwy odbył się też Apel Grunwaldzki na Wzgórzu Pomnikowym. Oprócz wojska i przedstawicieli władz, wzięli w nim udział harcerze uczestniczący w Zlocie Wspólnoty Drużyn Grunwaldzkich.

Podczas trwających do niedzieli "Dni Grunwaldu" odbywają się też turnieje walk rycerskich, pokazy i koncerty. Można zwiedzać obozowisko rycerskie oraz osadę rzemieślników i kupców, w której ustawiono kramy z replikami średniowiecznego uzbrojenia, ubiorów i obuwia, a także inne historyczne akcesoria.

d1qtndm
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1qtndm

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj