Pojezierze Myśliborskie. Dla miłośników sportów wodnych

Myśląc o wyjeździe nad jeziora, mamy na myśli zazwyczaj Mazury bądź (rzadziej) Kaszuby. Z lekcji geografii wiemy też co nieco o urokliwych akwenach wielkopolskich. Pojezierze Myśliborskie jest dla większości z Polaków terra incognita. A szkoda, bo to prawdziwy raj dla miłośników sportów wodnych.

Pojezierze Myśliborskie. Dla miłośników sportów wodnych
Źródło zdjęć: © Shutterstock.com | FotoDruk.pl

30.09.2017 | aktual.: 14.11.2019 01:31

Pojezierze Myśliborskie – mekka płetwonurków

To wprost idealne miejsce dla miłośników wypoczynku nad wodą. Tutejsze jeziora – Będzin, Chłop, Tchórzyno, Sitno, Świdno, Grodzkie i Łubie (by wymienić tylko największe akweny) przyciągają czystymi wodami i urokliwymi plażami. Ale nie tylko amatorzy leniwego wylegiwania się na piasku znajdą tu coś dla siebie. Jeziora myśliborskie to mekka wędkarzy i płetwonurków, którzy mają tu dwie swoje bazy w Lipianach i Moryniu.

Jezioro Pile na Pomorzu Zachodnim – dla miłośników sportów wodnych

W leżącym na północ od Pojezierza Myśliborskiego województwie zachodniopomorskim znajduje się rozległe jezioro Pile. Akwen leży w pobliżu słynnej miejscowości Borne Sulinowo. Pile to jezioro rynnowe o powierzchni 1002 ha i średniej głębokości niespełna 12 m (maksymalna głębokość wynosi 43,9 m). Jezioro jest nie tylko ostoją miłośników sportów wodnych, ale także piechurów, dla których obejście tego akwenu linią brzegową jest dużą atrakcją.

Pierwsza klasa czystości – Jezioro Tarnobrzeskie

Obraz
© tarnobrzeskie.eu | Materiały prasowe

Niewielu z nas pewnie wie, że jedno z najczystszych polskich jezior – 90 proc. wody ma 1. klasę czystości – znajduje się w pobliżu Tarnobrzega. Jezioro Tarnobrzeskie to sztuczny akwen wodny o powierzchni prawie 500 ha. Każdy znajdzie tu coś dla siebie. Na amatorów silnych wrażeń czeka najdłuższa w Polsce tyrolka (zjazd linowy) o 520 m długości i z różnicą poziomów sięgającą 20 m, co pozwala osiągnąć prędkość ponad 70 km na godz. Swoje miejsce znajdą tu także żeglarze, płetwonurkowie i wędkarze.

Gdzie woda czysta – śląskie akweny wodne

Śląsk zazwyczaj kojarzy nam się prawie wyłącznie ze smogiem i kopalniami. Ci, którzy odwiedzą Zalew w Starej Morawie lub Zalew Rogoźnik, z pewnością zmienią perspektywę.

Położony w województwie dolnośląskim Zalew w Starej Morawie ma 5,5 ha powierzchni. Wielbiciele wypoczynku nad wodą mogą tu skorzystać ze strzeżonego kąpieliska z piaszczystą plażą, pola namiotowego oraz mola i pomostów z wieżą widokową.

Zalew Rogoźnik to dwa sztuczne jeziora utworzone na rzece Jaworznik. Pierwsze jezioro jest zdecydowanie lepiej zagospodarowane (liczne punktu gastronomiczne, miejsce, w którym można wypożyczyć sprzęt wodny, piaszczysta plaża). Drugie – większe – przyciąga miłośników bardziej dzikich klimatów. Rogoźnik to idealne miejsce dla wielbicieli sportów wodnych, a także cyklistów – wiodą stąd atrakcyjne trasy rowerowe do Bytomia, Dąbrowy Górniczej, Gliwic i Jaworzna.

Pojezierze Suwalskie – urokliwy konkurent Mazur

Obraz
© Shutterstock.com | nn

Opuszczamy Śląsk i przenosimy się do Polski północno-wschodniej. Tuż przy granicy z Litwą znajduje się Pojezierze Suwalskie. Przed II wojną światową był to jeden z bardziej popularnych turystycznie region Polski. Dzisiaj przytłacza go nieco zachodni sąsiad – Pojezierze Mazurskie. Jednak ci, którzy zamiast Śniardw czy Mamr wybiorą Hańczę i Wigry, nie będą tego żałować. Ludzi mniej, za to przyroda bardziej dzika. Wymarzone miejsce do odwiedzin nie tylko latem.

polskajeziorajezioro hańcza
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (70)