Trwa ładowanie...

Pokazali wideo z lasu. "Nie zawsze są tak dobroduszne jak w kreskówkach"

Rodzinkę niedźwiedzi na szlaku zarejestrował patrol straży granicznej. Do spotkania doszło w Bieszczadach, gdzie jest największa w naszym kraju populacja niedźwiedzi brunatnych. "Nie zawsze są tak dobroduszne jak w kreskówkach" - czytamy w poście opublikowanym w mediach społecznościowych.

Nagranie z niedźwiedziami na FB obejrzało już prawie 6 tys. osóbNagranie z niedźwiedziami na FB obejrzało już prawie 6 tys. osóbŹródło: Straż Graniczna
d4238h8
d4238h8

Na nagraniu, które zarejestrował patrol SG widać dwa mniejsze i jednego dużego niedźwiedzia. Przechadzają się drogą i nic sobie nie robią z tego, że ktoś świeci w ich kierunku.

Nie zawsze jak w bajce

"W rzeczywistości nie zawsze są tak dobroduszne jak w kreskówkach i mogą okazać się niezwykle niebezpieczne" - czytamy w poście, który został opublikowany na Instagramie i Facebooku Straży Granicznej.

Faktycznie, podczas spotkania z niedźwiedziem może być różnie. Dlatego eksperci zawsze podkreślają, by będąc w lesie przede wszystkich należy unikać gęstych zarośli, gdzie zasięg wzroku jest ograniczony. Ponadto po zagajnikach nie powinno chodzić się w słuchawkach na uszach, które uśpią naszą czujność, a przecież drapieżne zwierzę można usłyszeć z dużej odległości.

Jak się zachować podczas spotkania z niedźwiedziem?

Nie można wyrzucać żadnych odpadków jedzenia, a to, które mamy w plecaku powinno być zapakowane na tyle szczelnie, aby jego zapach nie roznosił się po lesie. Pod żadnym pozorem nigdy nie należy podchodzić do niedźwiedzia, nawet jeżeli jest młody i wygląda niegroźnie. Zawsze w pobliżu może być jego matka, której nie widzimy. Podczas spotkania z niedźwiedziem powinniśmy zachować spokój i powoli oddalać się od drapieżnika. Paniczna i szybka ucieczka może spowodować odruch ataku.

d4238h8

A jeśli do niego dojdzie, to należy rzucić się na ziemię, twarzą do dołu, trzymając ręce na szyi i nie podnosić się, dopóki napastnik nie ucieknie na bezpieczną odległość. Jak najszybciej powinno się wezwać pomoc odpowiednich służb ratunkowych i czekać na ich przybycie.

"Na szczęście patrol SG z naszej placówki w Wetlinie spędził kilka przyjemnych chwil w towarzystwie tych pięknych, dzikich zwierząt. Ot, takie tam uroki górskich patroli" - podsumowali pogranicznicy w poście na FB. I tylko takich miłych spotkań z niedźwiedziami wam życzymy.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d4238h8
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4238h8