Pokazali zdjęcia z lasu. Co oznaczają charakterystyczne nacięcia?
Pracownicy Nadleśnictwa Gniewkowo pokazali w mediach społecznościowych zdjęcia drzew z polskiego lasu, których pnie są nacięte w charakterystyczny sposób. Od 30 lat nie praktykuje się już takich metod.
Lasy Państwowe stale i systematycznie raczą swoich obserwatorów ciekawostkami z leśnego świata flory i fauny. W jednym z ostatnich postów pracownicy Nadleśnictwa Gniewkowo wzięli pod lupę spałę żywiczarską. Zdradzili, co to jest, a także kiedy i po co powstała.
Spała żywiczarska - ślady dawnych czasów w naszych lasach
Pokazane na zdjęciach nacięcia to celowe uszkodzenia mechaniczne, polegające na naruszeniu tkanek drzew, na dużej powierzchni pnia. Nie wykonywano ich jednak bez powodów. Spała żywiczarska to nacięcia, które służyły do pozyskiwania żywicy z rosnących drzew.
Czasownik "służyć" nie bez powodu użyty został w czasie przeszłym, bowiem pozyskanie żywicy na skalę przemysłową metodą okaleczania sosen zakończyło się w Polsce lata temu. Od ponad 30 lat w naszych lasach nie praktykuje się żywicowania.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
"Halo Polacy". Na Grenlandii mieszka już niemal 20 lat. "Na początku był to dla mnie dość duży szok kulturowy"
"Obecnie, fragmenty lasu z drzewami posiadającymi spały można spotkać między innymi w kępach starodrzewu, pozostawionych do naturalnego rozkładu" - dodają w poście przedstawiciele nadleśnictwa.
Zastosowanie żywicy
Żywice, w zależności od rodzaju, są wykorzystywane w różnych sektorach gospodarki. Niektóre znajdują zastosowanie np. w farmakologii jako lekarstwa lub składniki do produkcji lekarstw. Z niektórych produkuje się także naturalną kalafonię, szelak i terpentynę czy inne preparaty stosowane m.in. do wyrobu farb i lakierów.
Poza tym żywicy używa się także w przemyśle kosmetycznym oraz do produkcji tworzyw sztucznych, czy np. do izolacji podwodnych przewodów elektrycznych.
Źródło: Nadleśnictwo Gniewkowo, Lasy Państwowe/Wikipedia