Pokazano przerażające wideo. "To coś, czego nigdy się nie zapomni"
Najnowsze badania nie pozostawiają złudzeń. Naukowcy potwierdzili, że pytony birmańskie mogą połykać dużo większe zwierzęta, niż wcześniej sądzono. W mediach społecznościowych opublikowano przerażające wideo.
31.10.2024 | aktual.: 31.10.2024 08:59
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Prof. Bruce Jayne i jego zespół stwierdzili właśnie, że największe pytony birmańskie schwytane w rejonie Everglades National Park mają większe otwory gębowe, niż wskazywały matematyczne modele. Teraz, kiedy naukowcy wykonali pomiary na trzech pytonach o długości 4,5, 5 i 5,7 m, mają już pewność.
- Nie wydaje się to wiele - tylko o 18 proc. więcej. Jednak całkowita powierzchnia rozwarcia wzrosła aż o 40 proc. - mówi prof. Jayne.
Wideo z pytonem przeraża
O tym, że pyton jest w stanie połknąć rysia, szopa czy dziesiątki innych zwierząt, wiadomo od lat. Teraz okazuje się, że może pokonać on nawet wielkie gatunki. W mediach społecznościowych opublikowano nagranie, na którym widać 4,5-metrowego pytona ważącego 45 kg, który w całości połknął sporego, dorosłego jelenia.
- Obserwowanie inwazyjnego drapieżnika szczytowego połykającego dorosłego jelenia to coś, czego nigdy się nie zapomni. Wpływ, jaki pyton birmański wywiera na rodzime gatunki, jest niezaprzeczalny. To jest jedno z najważniejszych zagadnień przyrodniczych naszych czasów dla ekosystemu Greater Everglades - mówi Ian Bartoszek z Conservancy of Southwest Florida.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Czytaj też: Nowy gatunek węża w Polsce. Jest groźny?
Pytony birmańskie - gatunek inwazyjny
Gady pochodzące z Azji Południowo-Wschodniej, zostały wprowadzone na Florydę poprzez handel zwierzętami domowymi. Część z nich uciekła lub została wypuszczona przez nieodpowiedzialnych właścicieli, stając się inwazyjnym gatunkiem zagrażającym lokalnym ekosystemom.
Na połykanie dużych ofiar szczególny wpływ ma budowa pyska pytonów. Dolna szczęka nie jest zrośnięta z przodu, co umożliwia wyjątkowo szerokie rozwarcie. Dodatkowo miękka i rozciągliwa skóra pozwala im połykać ofiary aż sześciokrotnie większe niż inne gatunki węży o podobnej wielkości.
Chociaż największe osobniki mogą osiągać prawie sześć m długości i ważyć ponad 90 kg, takie rozmiary są rzadkością. - Duże pytony dłuższe niż 4,8 m są bardzo rzadkie. Spośród ponad dziewięciu tys. pytonów schwytanych na Florydzie, mniej niż jeden proc. osiągało tak ekstremalny rozmiar - zauważa prof. Jayne.
Naukowcy śledzą ruchy 120 dorosłych pytonów za pomocą nadajników radiowych, aby lepiej zrozumieć ich zachowanie i wpływ na środowisko. Badania te dostarczają biologom, cennych informacji potrzebnych w opracowywaniu skuteczniejszych strategii kontroli populacji tych niebezpiecznych zwierząt.
Zespół Iana Bartoszka usunął aż 770 pytonów, które łącznie ważyły ponad 15 ton. Naukowcy obawiają się, że jeśli pytony birmańskie będą nadal rozprzestrzeniać się na Florydzie lub w innych regionach, może to stanowić poważne zagrożenie dla lokalnych ekosystemów.
Czytaj też: Gigantyczny wąż na plaży. Niesamowity widok
Źródło: Conservancy of Southwest Florida/PAP