Trwa ładowanie...

Polak na Karaibach: "Wszyscy się przygotowywali. Mieszkańcy wiedzieli, co się może wydarzyć"

Huragan Irma we wtorek osiągnął piątą kategorię, a w środę przeszedł nad wyspami na północy Karaibów. Zagrożone jest też wschodnie wybrzeże USA.

Polak na Karaibach: "Wszyscy się przygotowywali. Mieszkańcy wiedzieli, co się może wydarzyć"Źródło: 123RF.COM
dqcg31p
dqcg31p

Jak donosi PAP, prędkość wiatru osiągała 295 km/h. Huragan najpierw dotarł na wyspy Barbuda, następnie na Antigue, gdzie pozrywał dachy. Wyspy zostały pozbawione energii elektrycznej, bo pozrywało sieci. Wiele osób noc spędziło w schronach, jednak na razie nie ma informacji na temat ofiar. Strat również jeszcze nie oszacowano. Anguilli, Montserratu, Saint Kitts and Nevis, oraz Wyspy Dziewicze, Portoryko i Dominikana dostały ostrzeżenia, że Irma może spowodować większe szkody.

- Tutaj wszyscy się przygotowywali. Chowaliśmy parasole, budowaliśmy wały przeciwpowodziowe, robiliśmy zapasy w lodówce, zabezpieczaliśmy drzwi w korytarzach hotelu" – opowiada nam Filip Małynicz, podróżnik, który właśnie teraz jest na Gwadelupie. - Jest Ok. Gorzej na wyspach dookoła – mówi szybko, bo w trakcie naszej rozmowy telefonicznej, co chwilę pojawiają się zakłócenia.
Na Gwadelupie atmosfera nie była nerwowa: - Nikt raczej nie panikował. Mieszkańcy wiedzieli, co się może wydarzyć, byli na bieżąco informowani i ostatnie doniesienia były łaskawe dla Gwadelupy – komentuje podróżnik i dodaje, że chociaż powyrywało deski z pomostu, a jedna, dwie palmy obok niego są przekręcone, to właściwie na tym koniec. - Jak przeglądam zdjęcia i flimy w internecie z tego, co działo się na sąsiednich wyspach, to widzę, że u nas zupełnie nic się nie wydarzyło. Nas huragan ominął. Są jakieś jego ślady, ale przypomina to trochę nasz Bałtyk zimą, który też potrafi narozrabiać – podsumowuje.

Teraz ostrzegane jest Portoryko. Gubernator wprowadził stan wyjątkowy. Wezwał 3,4 mln mieszkańców, by udali się do jednego z 460 schronów. Polecił też ewakuację zagrożonych powodziami obszarów. Również Floryda szykuje się na najgorsze, pozamykano już niektóre szkoły i polecono przeniesienie się na wyższe tereny. Według National Hurricane Center Irma jest jednym z pięciu najpotężniejszych atlantyckich huraganów w ostatnich 80 latach.

Zobacz też: Huragan Irma rośnie w siłę

Dbasz o siebie na co dzień? Sprawdź rabaty na stronie Iperfumy kupony rabatowe.

dqcg31p
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dqcg31p