Trwa ładowanie...

Polarne chmury nad polskim niebem. NASA udostępnia zdjęcia

Obłoki srebrzyste, nazywane także polarnymi chmurami mezosferycznymi, można obserwować najczęściej o wschodzie i zachodzie słońca. Szczególnie dobrze widoczne są w czasie, kiedy wiosna przechodzi w lato. Z reguły występują w miejscach położonych powyżej 50. równoleżnika. Czasem jednak widać je także w innych częściach świata.

Polarne chmury nad polskim niebem. NASA udostępnia zdjęciaŹródło: (NASA Earth Observatory/Joshua Stevens
d1ltuvf
d1ltuvf

W tym roku obłoki dotarły wyjątkowo daleko na południe. Widać to doskonale na zdjęciu udostępnionym przez NASA. Na planie centralnym zobaczymy biegun północny, wokół którego rozciągają się błękitne chmury mezosferyczne.

Zdjęcie zostało wykonane przez sondę AIM z NASA, która mierzy ilość światła odbitego w przestrzeń przez chmury wysokościowe. Obłoki, które widać na zdjęciu są chmurami występującymi na najwyższej wysokości, jaką możemy zaobserwować z ziemi. Znajdują się w mezosferze na wysokości ok. 75-85 km.

Obłoki srebrzyste widziane nad polskim niebem / Wikimedia CC BY-SA 4.0, fot. Kamil Michałowski
Źródło: Obłoki srebrzyste widziane nad polskim niebem / Wikimedia CC BY-SA 4.0, fot. Kamil Michałowski

Sondę po raz pierwszy uruchomiono w 2007 r. Wtedy też naukowcy odkryli, że chmury mezosferyczne rozciągają się coraz dalej na południe kuli ziemskiej. Zauważono też, że pojawiają się coraz częściej. Liczne dowody wskazują na to, że przyczyną tego są zmiany w atmosferze (m.in. większa kondensacja pary wodnej, spowodowana zmianami klimatycznymi). W czerwcu 2019 r. w mezosferze zaobserwowano więcej wilgoci niż w ciągu ostatnich 12 lat.

d1ltuvf

Źródło TVN Meteo

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz też: Chmury pełne diamentów

d1ltuvf
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1ltuvf

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj