Trwa ładowanie...

Polscy turyści skorzystają na wejściu Chorwacji do UE

Chorwacja stanie się jeszcze chętniej wybieranym miejscem wypoczynku przez polskich turystów – prognozują eksperci rynku turystycznego. Wejście tego kraju do Unii Europejskiej spowodowało uproszczenie wielu formalności związanych z wyjazdem.

Polscy turyści skorzystają na wejściu Chorwacji do UEŹródło: © Zbynek Jirousek - Fotolia.com
d15qglu
d15qglu

Polscy turyści mogą teraz podróżować do * bez paszportu, a na miejscu korzystać z tańszego roamingu oraz ubezpieczenia zdrowotnego w ramach karty europejskiej. Zdaniem Tomasza Rosseta, Sekretarza Generalnego *Polskiej Izby Turystycznej informacja o wejściu z początkiem lipca Chorwacji do UEzaskoczyła wielu polskich turystów, ale nie dlatego, że nie spodziewali się tego faktu.

- Są zaskoczeni, bo wiele osób sądziło, iż Chorwacja już dawno jest w Unii – mówi Tomasz Rosset. – Popularność , jako miejsca wypoczynku rośnie w Polsce od wielu lat. Jej przyłączenie do UE z pewnością jeszcze wzmocni ten trend – dodaje Rosset. Jego zdaniem skorzysta na tym szczególnie turystyka indywidualna, która dzięki temu będzie teraz tańsza.

Chorwacja mapa
Chorwacja mapa

Będzie taniej i bezpieczniej

Niższe koszty ubezpieczenia, możliwość korzystania z bezpłatnego leczenia w ramach Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego, tańszy roaming czy zdecydowanie tańsze przelewy bankowe: kilka, zamiast kilkudziesięciu, czy nawet stu złotych za przelew – to tylko niektóre z korzyści z otwarcia granic .

d15qglu

– Dodatkowo samo dotarcie do do Unii spowoduje ogólny wzrost cen usług. Odpowiedź na to pytanie przyniosą
najbliższe lata.

– Pewne jest za to, że w najbliższym czasie polscy turyści będą mieli dostęp do jeszcze większej liczby obiektów z segmentu apartamentów i domów wakacyjnych, których standard będzie coraz atrakcyjniejszy – mówi Krzyżanowski.
Eksperci rynku turystycznego podkreślają, że współpraca z partnerami chorwackimi już teraz jest nieskomplikowana. Liczą, że włączenie Chorwacji do UEpoprawi funkcjonowanie przepływu płatności i ich wzajemnego egzekwowania. Adriatyk jak magnes

Tomasz Rosset jest przekonany, że wzrost popularności spowoduje też większe zróżnicowanie w wyborze miejsc do wypoczynku w tym kraju.
– Ale oczywiście tym, co najbardziej przyciąga polskich turystów jest i nadal będzie Adriatyk. Dlatego ulubione destynacje Polaków, jakimi są Dubrownik, Split czy wybrzeża półwyspu Istria, z pewnością nie stracą na popularności – mówi Tomasz Rosset.

– Niewykluczone jednak, że polscy turyści, którzy częściej wybierają się do Chorwacji, w kolejnym sezonie będą chcieli odkryć także okolice położone bardziej w głębi tego pięknego kraju – uzupełnia Krzyżanowski.
Dodajmy, że turystyka jest bodaj najważniejszą gałęzią chorwackiej gospodarki, z której przychody sięgają 7 miliardów euro rocznie. Sezon urlopowy trwa od maja do października, a słońce świeci tu średnio 2600 godzin w roku (dla porównania w Polsce jest to 1600 godzin rocznie).

d15qglu

Jak wypoczywają Polacy w Chorwacji?

Średnia wartość obiektów rezerwowanych przez polskich w Chorwacji waha się pomiędzy 770 a 790 euro.
Średnia długość pobytu to 8 nocy.
Średnia ilość osób na jedną rezerwację to 4 osoby.

Najczęściej wybierane przez Polaków regiony w Chorwacji to:

  1. Dalmacja
  2. Istria
  3. Okolice Zatoki Kvarnerskiej
  4. Regiony: Pag, Krk, Korcula, Rab

Wybierając kwaterę polscy turyści kierują się czynnikami:

  1. Stosunkiem ceny do jakości
  2. Odległością od Morza (maksymalnie 1 km)
  3. Dostępnością Internetu
  4. Dostępnością basenu i klimatyzacji w obiekcie

Źródło: edom.pl

d15qglu
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d15qglu