Polska atrakcja z rekordową frekwencją. W nowym roku liczy na kolejne sukcesy
W 2023 r. wystawy Zamku Królewskiego na Wawelu odwiedziła rekordowa liczba turystów. Na 2024 r. instytucja przygotowuje 16 wystaw i liczy, że uda się pobić kolejny rekord.
28.12.2023 | aktual.: 29.12.2023 06:56
- Osiągnęliśmy największą w historii frekwencję na Wawelu. Całą naszą instytucję odwiedziło 2 mln 561 tys. osób. To absolutny rekord, pewnego rodzaju granica, którą, mam nadzieję, pobijemy, ale będzie nam bardzo trudno - powiedział na konferencji prasowej w czwartek 28 grudnia br. Andrzej Betlej, dyrektor Zamku Królewskiego na Wawelu.
Rekordowy rok
W 2023 r. Zamek Królewski zorganizował 16 wystaw, w tym 10 w samym zamku na Wawelu, a pozostałe w swoich oddziałach w Pieskowej Skale i we Dworze w Stryszowie. W rekordowej liczbie ponad 2,5 mln zwiedzających 2,3 mln to osoby, które zwiedziły ekspozycje w Krakowie.
Oprócz wystaw wawelski zamek był miejscem koncertów oraz lekcji muzealnych. Wydał 27 książek i katalogów, zdobył 17 nagród, w tym dwie Sybille. Pracowników instytucji wspierali wolontariusze, którzy spędzili na wzgórzu wawelskim łącznie tysiąc godzin.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
W 2023 r. zespół Zamku przygotował też największą w historii tej instytucji wystawę - "Obraz Złotego Wieku" o świecie ostatnich Jagiellonów. Znalazło się na niej ponad 400 obiektów z całego świata i 30 zdjętych ze stropu renesansowych głów wawelskich.
Wawelską kolekcję udało się wzbogacić wybitnymi dziełami pędzla Tycjana, Belliniego i Jana Brueghela II Młodszego, a także nabytkami z porcelany stworzone w królewskiej manufakturze w Miśni - w tym naturalnej wielkości lisa, jednego z pięciu istniejących dziś na świecie.
Plany na nowy rok
Na przyszły rok dyrektor zamku zapowiedział również 16 ekspozycji, przy czym najważniejszym wydarzeniem wystawienniczym będzie otwarcie, 4 stycznia, "Wawelu Podziemnego. Lapidarium" pod wschodnim skrzydłem zamku.
Wystawa da możliwość, po raz pierwszy, zejścia do podziemi Wawelu. Na ponad 500 m kw. przestrzeni wystawienniczej zwiedzający przyjrzą się z bliska architektonicznym detalom pałacowych piwnic, zobaczą prezentacje multimedialne, dolną część wieży Jordanki i średniowieczną studnię. Poznają też historię konserwacji dziedzińca arkadowego. Przygotowanie do zwiedzania podziemi zamku kosztowało prawie 13 mln zł.