Polska na marginesie Europy. Turyści planują w przyszłym roku omijać nasz kraj
Badania przeprowadzone przez Europejską Komisję Podróży ujawniły prognozy turystyczne na nadchodzący rok. Wyniki są szczególnie niepokojące dla Polski. Turyści bowiem nie planują wizyt w naszym kraju.
Czas pożegnać rok 2022 i rozpocząć przygotowania do realizacji kolejnych planów i wyzwań. Jak się okazuje, nie dla wszystkich 2023 r. będzie owocny. Szczególnie może u cierpieć m.in. polska branża turystyczna. Turyści bowiem - ze względu na wojnę w Ukrainie - planują omijać Polskę, by nie narażać się na ewentualne niebezpieczeństwa.
Czytaj także: Wyspa Afrodyty znów pełna turystów. Polacy w czołówce
Turyści obawiają się podróży do Polski ze względu na konflikt w Ukrainie
Europejska Komisja Podróży (ETC) opublikowała raport pt. Odkrywanie postaw i oczekiwań konsumentów w zakresie podróży w celu ożywienia turystyki. W drugiej części tego badania skoncentrowano się na doświadczeniach po minionym sezonie letnim oraz na analizie planów związanych krótko- i długoterminowymi wyjazdami.
Badacze przeprowadzili pogłębione wywiady z konsumentami z Francji, Niemiec, Włoch, Holandii, Wielkiej Brytanii, a także z dalekich kierunków, takich jak Stany Zjednoczone czy Australia. Uczestników badania zapytano m.in. o to, jak postrzegają Europę jako cel podróży.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
"Halo Polacy". Widzi Australię po swojemu. "Niektórych szokuje to, co pokazuję"
W raporcie z analizy ankiety wykazano, że 91 proc. zapytanych pozytywnie ocenia Europę. Ankietowani doceniają różnorodność kulturową, walory turystyczne oraz bliskość geograficzną. Spora liczba turystów obawia się jednak konsekwencji wojny w Ukrainie. Niemal dwie osoby na pięć twierdzą, że będą unikać krajów sąsiadujących ze strefą konfliktu.
Kierunki, które najczęściej wymieniano jako cel prawdopodobnego wyjazdu to: Niemcy, Portugalia, Francja, Grecja i Włochy. Rzadziej wskazywani Niderlandy, Hiszpanię, Danię, Belgię, Szwecję oraz Szwajcarię.
Inflacja może wpłynąć na jakość podróży do Europy
Ankietowanych zapytano także o to, czy spodziewają się, że inflacja wpłynie na jakość ich podróży. ETC przewiduje, że turyści będą dokładniej analizować oferty, skracać długość pobytu oraz stawiać priorytety budżetowe w kwestii wyjazdów. Wielu deklaruje, że być może zrezygnuje z jedzenia posiłków poza miejscem zakwaterowania.
Źródło: turystyka.rp.pl
WP Turystyka na:
Wyłączono komentarze
Jako redakcja Wirtualnej Polski doceniamy zaangażowanie naszych czytelników w komentarzach. Jednak niektóre tematy wywołują komentarze wykraczające poza granice kulturalnej dyskusji. Dbając o jej jakość, zdecydowaliśmy się wyłączyć sekcję komentarzy pod tym artykułem.
Redakcja Wirtualnej Polski