Polska - najciekawsze labirynty
Jedni, wchodząc do nich, oczekują dobrej zabawy, inni obawiają się, że nie znajdą wyjścia. Labirynty, choć choć wzbudzają u niektórych dyskomfort, ściągają tłumy turystów. Nie ma się co dziwić, to miejsca oryginalne, w których spędzić można cały dzień i zobaczyć coś naprawdę jedynego w swoim rodzaju. To prawdziwa gratka dla miłośników przyrody i zwykłych turystów. Zapewnia nie tylko rozrywkę, ale także uczy orientacji w terenie czy radzenia sobie w nowych warunkach. Zerknijmy, gdzie w Polsce znajdziemy najciekawsze, czasami przerażające, innym razem bajkowe labirynty.
Ogrody Tematyczne Hortulus Dobrzyca
W Dobrzycy pod Koszalinem w 1992 roku zostały założone Ogrody Tematyczne Hortulus. Obecnie do zwiedzania dostępnych jest 28 różnych ogrodów tematycznych - różnią się stylem, dekoracjami i nastrojem. Zupełnie niedawno powstał labirynt z wieżą widokową. Zajmuje powierzchnię 1 ha i jest największym grabowym labiryntem na świecie. Alejki wewnątrz mają 3250 m długości. Wieża widokowa, ustawiona w sercu obiektu, pozwala na podziwianie labiryntów i, gdy zajdzie taka potrzeba, wyprowadzenie z nich zbłąkanego turysty. Z góry widać dokładnie, jak wygląda cała 3,2 kilometrowa trasa.
ml
Labirynt Łeba Park
Labirynt w Łebie, jedyny w Polsce tego typu obiekt w 3D, to świetna zabawa dla całych rodzin. Na powierzchni 5000 m kw. zbudowano naturalny, trwały labirynt z platformami widokowymi i 5 bazami, które należy zdobyć po drodze do wyjścia. Zakręconą trasę najszybciej można przejść w około 20 minut. Oczywiście, gdy kilka razy źle wybierzemy kierunek, trasa i czas znacznie się wydłużają. Ci, dla których przejście labiryntu może okazać się zbyt trudne, powinni kupić w sklepie mapę ułatwiającą znalezienie drogi do wyjścia. Na miejscu jest także znacznie prostszy, kolorowy labirynt dla najmłodszych dzieci.
Labirynt w Kurozwękach
Pokonanie zawiłych ścieżek labiryntu w Kurozwękach wielu osobom sprawia ogromne trudności. Cały trud rekompensuje jednak dotarcie do mety. Zielony labirynt tworzy tu kukurydza. W tym sezonie ścieżki nawiązują do twórczości Henryka Sienkiewicza. W kasie otrzymujemy mapę z krzyżówką do wypełnienia. Kolejne punkty na trasie labiryntu to jednocześnie pytania. Najkrótsza trasa, przechodząca przez wszystkie punkty krzyżówki, ma 2 km i 62 m, a długość wszystkich ścieżek wynosi 3 km i 717 m. Na miejscu są jeszcze dwa mniejsze labirynty - z konopi i bukowy.
Labirynt w polu kukurydzy w Swarzewie
W Swarzewie, 5 km przed Władysławowem, prawdziwe emocje czekają na śmiałków w ogromnym 2-hektarowym labiryncie utworzonym z wysokich roślin kukurydzy. To kolejna atrakcja przeznaczona dla osób odważnych, posiadających dobrą orientację w terenie. Prawdziwa plątanina korytarzy wszystkich ścieżek osiąga łączną długość 3500 m. Oczywiście można podjąć próbę zdobycia labiryntu bez użycia mapy, jednak udaje się to nielicznym. Podczas poszukiwania wyjścia emocje zapewnione.
Ołtarz Papieski w Starym Sączu
Nietypowy pomysł na przyciągnięcie turystów i promowanie Małopolski pojawił się też w centrum pielgrzymowania w Starym Sączu. Przy Papieskim Ołtarzu powstanie roślinny labirynt z pierścieniem św. Kingi. W tym roku ruszyły już pierwsze nasadzenia drzew i krzewów, które tworzyć będą zakręcony park. Ogrody św. Kingi i ukryty w nich labirynt mają służyć nie tylko do modlitwy, ale także do rekreacji i lepszego poznania patronki ziemi sądeckiej.
ml