MiastaPolska - szlak piastowskich pereł

Polska - szlak piastowskich pereł

Polska - szlak piastowskich pereł
Źródło zdjęć: © Radosław Maciejewski/Shutterstock

A może tak przenieść się w czasy Piastów? Uczestniczyć w bitwach wojów, poznać dawne rzemiosło, albo zobaczyć koronację Bolesława Chrobrego? Wycieczka śladem naszych przodków wcale nie jest trudna do zrealizowania. Wystarczy przemierzyć "Szlak Piastowski ", najstarszą tego typu trasę w Polsce i jedną z najbardziej rozpoznawalnych marek turystycznych w kraju. Wiedzie z Poznania, Pobiedziska, Moraczewo, Ostrów Lednicki, Gniezno, Trzemeszno, Mogilno, Strzelno, Kruszwicę, Inowrocław, Płowce, Brześć Kujawski, Włocławek oraz trasą północ-południe: Wągrowiec, Łekno, Żnin, Biskupin, Gniezno, Grzybowo, Giecz, Ląd nad Wartą, Konin do Kalisza.

Szlak wiedzie z Poznania przez Pobiedziska, Moraczewo, Ostrów Lednicki, Gniezno, Trzemeszno, Mogilno, Strzelno, Kruszwicę, Inowrocław, Płowce, Brześć Kujawski, Włocławek *oraz trasą północ-południe: *Wągrowiec, Łekno, Żnin, Biskupin, Gniezno, Grzybowo, Giecz, Ląd nad Wartą, Konin do Kalisza. Zobaczyć tu można naprawdę wiele atrakcji o bardzo różnym charakterze. Są gotyckie katedry, kościoły romańskie, grody i grodziska wczesnopiastowskie oraz wypełnione cennymi eksponatami muzea. Nie bez znaczenia jest fakt, iż rok 2016 uznać można za wyjątkowy dla Szlaku Piastowskiego. Wiąże się z uroczystościami związanymi z 1050-leciem Chrztu Polski. Trasę można zwiedzać fragmentami lub w całości. Sprawdźmy niektóre atrakcje, jakie czekają na szlaku.
ml

1 / 5

Szlak Piastowski - Poznań

Obraz
© In Green - Shutterstock

Serwis CNN, w zestawieniu mniej znanych miejsc Europy Wschodniej, obok Odessy, umieścił Poznań. Nie ma się co dziwić - stolica Wielkopolski kusi wieloma atrakcjami. Zachwycają tu zarówno piękna starówka, jak i Termy Maltańskie - jeden z największych kompleksów sportowo-rekreacyjnych w Polsce. Poznań jest też miastem szczególnie istotnym dla dziejów polskiego chrześcijaństwa oraz państwowości naszego kraju. O tutejszym Ostrowie Tumskim stało się głośno latem 1999 roku, kiedy archeolodzy odkryli relikty palatium księcia Mieszka I - właśnie tu zaczyna się Szlak Piastowski: od katedry i kościoła Najświętszej Marii Panny.

2 / 5

Szlak Piastowski - Gniezno

Obraz
© Radoslaw Maciejewski/Fotolia.com

Gniezno położone jest ok. 50 km od Poznania. To legendarne "gniazdo", stolica państwa Piastów, miasto, w którym rodziła się ich potęga i sława. Bogata architektura, wspaniałe muzea, parki, historyczne dzielnice są swego rodzaju pomnikiem kultury narodowej. To klimat niepowtarzalnych uliczek i zabytków. Katedra na Wzgórzu Lecha była miejscem koronacji królów Polski. Tu znajdziemy sarkofag św. Wojciecha i słynne Drzwi Gnieźnieńskie. Mało kto wie o tym, że Gniezno, tak jak Rzym, zbudowano na siedmiu wzniesieniach.

3 / 5

Szlak Piastowski - Ostrów Lednicki

Obraz
© Licencja CC, Olerys, Wikimedia Commons

Największa z pięciu wysp na Jeziorze Lednickim kryje zabytek sprzed tysiąca lat - fragmenty pałacu pierwszych polskich władców. W czasach Mieszka I i Bolesława Chrobrego Ostrów Lednicki pełnił rolę gospodarczego i politycznego centrum Polski. Oddalony od Gniezna zaledwie o 16 km jest ściśle związany z naszą pierwszą stolicą. Przede wszystkim to na tej małej wyspie na Jeziorze Lednickim Mieszko I w imieniu całej Polski przyjął chrzest. W kaplicy pałacowej do dziś znajdują się dwa baseny chrzcielne. Spacer po wyspie, na którą dostaniemy się niewielkim promem, to wspaniała lekcja historii w miejscu związanym z początkiem państwa polskiego.

4 / 5

Szlak Piastowski - Biskupin

Obraz
© Shutterstock/Doin Oakenhelm

To kolejna perła na Szlaku Piastowskim. W tym miejscu, na półwyspie jeziora Biskupińskiego, zrekonstruowano osadę obronną związaną z ludnością kultury łużyckiej, założoną ok. roku 740 p.n.e. Jest to największa w Europie ekspozycja osady warownej z początku epoki żelaza. Każdego roku odbywa się tu wiele imprez plenerowych przybliżających realia życia w średniowieczu - można podglądać inscenizowane obrzędy związane z życiem mieszkańców, porami roku i różnymi wierzeniami. Jednak nawet gdy nie są organizowane, każdy ma wrażenie, jakby się przeniósł w czasie. Od maja do września pomiędzy Żninem a Gąsawą, przez Wenecję i Biskupin, kursuje kolejka wąskotorowa. To kolejna tutejsza atrakcja.

5 / 5

Szlak Piastowski - Kruszwica

Obraz
© Dejan Gospodarek/Shutterstock

Większości z nas Kruszwica kojarzy się z legendą o królu Popielu, którego zjadły myszy. I faktycznie Mysia Wieża rzeczywiście tu istnieje. To niepisany symbol miasta, który wznosi się u nasady Półwyspu Rzępowskiego, jest pozostałością po zbudowanym w czasach Kazimierza Wielkiego gotyckim zamku. Mysia Wieża położona jest nad malowniczym jeziorem Gopło. Na turystów czekają tu atrakcje nieszablonowe, jak rejs statkiem wokół legendarnej wieży. Można tu też zwiedzać część piwnic zamkowych z ekspozycją reliktów grodowych, odtworzono też fragment mostu zwodzonego łączącego zamek z miastem.
ml

poznańbiskupingniezno

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)