Polski obiekt wyróżniony. Znalazł się wśród najpiękniejszych na świecie
Mamy powód do dumy. Polskie muzeum zostało wyróżnione na arenie międzynarodowej i uznane za jedno z najpiękniejszych muzeów świata w konkursie Prix Versailles. "To nie tylko miejsce, w którym opowiadamy o dziejach państwa i narodu. To dzieło samo w sobie" - czytamy we wpisie, opublikowanym na Facebooku muzeum.
Werdykt konkursu Prix Versailles co roku ogłaszany jest w paryskiej siedzibie UNESCO. Nagroda Wersalska to jedno z ważnych wyróżnień w dziedzinie architektury i designu. W jubileuszowej, dziesiątej edycji konkursu w kategorii "Muzea" zostało docenione Muzeum Historii Polski.
Polski obiekt wyróżniony
"Muzeum Historii Polski to nie tylko miejsce, w którym opowiadamy o dziejach państwa i narodu. To dzieło samo w sobie, budynek pełen przemyślanych znaczeń. Jego fasada nawiązuje do kolejnych warstw naszej historii: od czasów najdawniejszych, do współczesności" - czytamy we wpisie, opublikowanym na Facebooku warszawskiej placówki.
Muzeum Historii Polski to jedno z siedmiu nowo otwartych lub otwartych ponownie muzeów z całego świata uznanych przez jury konkursu Prix Versailles za najpiękniejsze. Wśród zwycięzców znaleźli się także: Muzeum Sztuki A4 w chińskim Chengdu, Muzeum Pamięci o Trzęsieniu Ziemi w Smritivan w Bhuj w Indiach, Muzeum Oman Poprzez Wieki (Oman Ascross Ages), Het Loo zwany holenderskim Wersalem, japońskie Muzeum Sztuki Simose w Hiroszimie oraz Wielkie Muzeum Egipskie w Gizie.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Zbudowali ją na potrzeby filmu. Dziś to turystyczny hit
Wyjątkowe miejsce
Siedziba Muzeum Historii Polski została zaprojektowana przez warszawską pracownię architektoniczną WXCA. Nowoczesny gmach na warszawskiej Cytadeli został otwarty we wrześniu 2023 r. Składa się z sześciu poziomów - dwóch podziemnych oraz czterech naziemnych. Jego powierzchnia wynosi łącznie 44 tys. m kw.
Trwa ładowanie wpisu: facebook
Do muzeum zwiedzający wchodzą przez hol główny, z którego można się udać do sali wystaw czasowych. Opowieść muzealna nie zaczyna się jednak w holu głównym: będzie on pełnić funkcję przestrzeni funkcjonalnej, w której znajdą się kasy, recepcja, szatnia, wózkownia i muzealny sklep. W przyszłości sercem obiektu będzie wystawa stała, do której z holu prowadzi reprezentacyjna klatka schodowa.
Ta zostanie jednak udostępniona zwiedzającym dopiero w 2026 r. Opowie o ponadtysiącletniej historii polskiego narodu. Wystawę stałą będą tworzyć ponad trzy tys. eksponatów, w tym kilka wielkogabarytowych. Przestrzeń wystawy stałej obejmie ok. 7,3 tys. m kw.
Trwa ładowanie wpisu: facebook
Gmach jest wielofunkcyjny. Oprócz przestrzeni wystawienniczych, konserwatorskich oraz magazynów w nowym budynku znajdą się sale dydaktyczne i warsztatowe, a także czytelnia i biblioteka oraz biura muzeum.
Źródło: PAP/Muzeum Historii Polski