Polskie cuda natury, o których nie słyszałeś!

Polskie cuda natury, o których nie słyszałeś!

Istnieją miejsca w Polsce, które są cudem natury, ale mało kto o nich wie. Nie chodzi tutaj o Mazury, które walczą o tytuł nowego cudu natury tylko o perełki.. geologiczne. Noszą one w sobie ślady sprzed milinów lat i są nie lada gratką dla turystów. Inicjatywa tworzenia właśnie takich geoparków została podjęta przez UNESCO podczas konferencji w 1997 roku. Dla celów tego programu stworzono międzynarodowo uznawaną nazwę „Geopark UNESCO”.

Istnieją miejsca w Polsce, które są cudem natury, ale mało kto o nich wie. Nie chodzi tutaj o Mazury, które walczą o tytuł nowego cudu natury tylko o perełki.. geologiczne. Noszą one w sobie ślady sprzed milinów lat i są nie lada gratką dla turystów. Inicjatywa tworzenia właśnie takich geoparków została podjęta przez UNESCO podczas konferencji w 1997 roku. Dla celów tego programu stworzono międzynarodowo uznawaną nazwę „Geopark UNESCO”.

1 / 6

Łuk Mużakowa

Obraz
© P.Owsiak/wp.pl

Łuk Mużakowa to pierwszy w Polsce geopark, znajdujący się na terenie Parku Krajobrazowego o tej samej nazwie. Należy do sieci geoparków UNESCO, których jest w Europie 35. Park Mużakowski (niem. Park von Muskau, Muskauer Park lub Fürst-Pückler-Park) to największy i najsłynniejszy park stylu angielskiego w Polsce i w Niemczech. Park zajmuje ok. 5,45 km² powierzchni na obu stronach rzeki Nysy Łużyckiej, która stanowi granicę polsko-niemiecką. Założycielem parku był książę Hermann von Pückler-Muskau żyjący w latach 1785-1871 z Bad Muskau, właściciel tych terenów. To właśnie tu znajduje się największe w Polsce pojezierze antropogeniczne. Na początku XIX wieku koło Łęknicy zaczęto wydobywać ił, piasek i żwir, które służyły do produkcji m.in. cegieł i ceramiki. Wydobycie trwało tu do 1973 roku. Od tego czasu na terenie parku działa natura. Zbiorniki, które powstały w wyniku osiadania terenu nad chodnikami kopalni wypełniły się wodą o wielu kolorach: szmaragdowym, żółtym, brązowym, niebieskim.

2 / 6

Kopalnia Soli Kłodawa

Obraz
© PAP/Tomasz Wojtasik

W Kłodawie znajduje się największa góra w Polsce. Powstała ona przed milionami lat. Sięga ona prawie 6 kilometrów w głąb ziemi. Kopalnia słynna jest z niepowtarzalnej różowej soli. Czynna jest tu najgłębsza na świecie podziemna trasa turystyczna na poziomie 600 - 750 metrów pod ziemią. Na poziomie 600 m, niedaleko podszybia, w solnej grocie znajduje się kaplica wykonana z soli z rzeźbą Świętej Kingi – patronki górników solnych.

3 / 6

Dolina rzeki Kamiennej

Obraz
© M. Stachnik-Czapla

Kolejnym cudem natury jest Dolina rzeki Kamiennej znajdująca się w województwie Świętokrzyskim. Ten geopark obejmuje 14 punktów, w tym geostanowisko w rezerwacie "Piekło" pod Niekłaniem. Dolina rzeki Kamiennej wraz z dopływami jest to region o wyjątkowo bogatej historii kultury - również materialnej - powiązanej z występującymi tutaj zasobami naturalnymi. Dlatego geopark „Dolina Kamiennej” może stanowić geologiczno-przyrodniczy punkt wyjścia dla integracji wielu dziedzin wiedzy i edukacji, przede wszystkim archeologii i historii – czytamy na stronach Państwowego Instytutu Geologicznego.

4 / 6

Małopolski Przełom Wisły

Obraz
© sxc.hu

Ten geopark obejmuje obszar od Zawichostu do Puław. Są to między innymi zbocza doliny Wisły pod Kazimierzem Dolnym. Zbocza doliny są strome, wznoszące się 60-70 m nad poziom rzeki. Dno doliny wysłane jest madami rzecznymi, w okresie wysokich stanów wody jest ono zalewem.

Parki geologiczne mają za zadanie chronić dziedzictwo geologiczne. Dzięki geoparkom mamy również niepowtarzalną możliwość obcowania z historią Ziemi oraz nauką o jej budowie. Zatem parki te już nie tylko chronią ale i uczą. Może właśnie to przyciągnie więcej turystów w te mało znane polskie miejsca?

_ Na podstawie Gazety Wyborczej _

5 / 6

Głaz narzutowy Trygław, Tychowo

Obraz
© wikipedia.org/Kluka

Największym głazem w Polsce jest głaz narzutowy Trygław, znajdujący się w miejscowości Tychowo. Jest pomnikiem przyrody. Jego obwód wynosi 50 metrów, długość 13,7 m, szerokość 9,3 m, łączna wysokość 7,8 metrów, w tym 4 m zagłębione są w ziemię. Głaz ma objętość około 700 m3 i waży około 2 000 ton.

6 / 6

Podziemia kredowe w Chełmie

Obraz
© wikipedia.org/Jacek Karczmarz

Ta zabytkowa kopalnia kredy piszącej jest jedyną taką kopalnią w Europie. Znajduje się w Chełmie, a jej korytarze ciągną się kilometrami. Tunele służyły też jako schronienie podczas napadów i wojen. Ten labirynt ścieżek składa się na trasę turystyczną, która ma ok. 2 km długości i położona jest pod centralną częścią starego miasta. Wśród mieszkańców istnieje wiele mitów i legend na temat podziemi. Powszechnym jest przekonanie o skarbach ukrytych w podziemnych tunelach.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)