Polskie miasto ma się stać gigantem. Nie wszyscy podzielają entuzjazm
Ostatnie lata upłynęły temu polskiemu miastu pod znakiem rozwoju, a niektóre inwestycje zwróciły uwagę całej Europy. Świnoujście nie zwalnia i przed nim kolejne zmiany. Rodzi się jednak pytanie, jak w tym ferworze zmian przetrwa turystyka, która jest obecnie ważną dziedziną gospodarki miasta.
Na początku lutego poinformowano, że jest ostateczna decyzja środowiskowa dla terminala kontenerowego w Świnoujściu. Budowa nowego portu kontenerowego w Świnoujściu ma się zakończyć na przełomie 2028 i 2029 r. - Gdy zostanie oddany do użytku, będzie obsługiwać największe kontenerowce świata. Przed nami wielki impuls dla gospodarki – podkreślił wiceminister infrastruktury Arkadiusz Marchewka.
Przypomnijmy, że w Świnoujściu zrealizowano już w ostatnich latach takie inwestycje, jak tunel pod Świną i rozbudowa terminalu LNG, co sprawia, że polskie miasto staje się coraz ważniejszym graczem w Europie.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Hit na Kaszubach. W weekendy zjeżdżają tłumy
- Świnoujście dzięki inwestycjom będzie gigantem gospodarki morskiej i turystyki - uważa Michał Kaczmarek, rzecznik prasowy Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie, cytowany przez Radio Zet. Z kolei prezes PIG, Hanna Mojsiuk dodaje, że "wiele wskazuje na to, że Świnoujście grać będzie w europejskiej ekstraklasie jako miasto, które będzie jednym z najsilniejszych portów i jedną z najważniejszych turystycznych destynacji w Europie".
Nie wszyscy jednak podzielają ten entuzjazm.
- Do tej pory inwestor nie przedstawił szczegółowych informacji na ten temat. Mieszkańcy mają obawy i wątpliwości dotyczące planowanej inwestycji i artykułują je podczas publicznych debat - przyznaje w rozmowie z WP Wojciech Basałygo, rzecznik prasowy Urzędu Miasta w Świnoujściu. - Wpływ planowanego terminala kontenerowego na turystykę ocenią eksperci działający przy Radzie Programowej ds. Analizy Skutków Budowy Terminala, powołanej przez Radę Miasta Świnoujścia. Wnioski wypracowane w ramach przeprowadzonych analiz zostaną zaprezentowane mieszkańcom Świnoujścia i Międzyzdrojów, aby mieli pełny obraz planowanej inwestycji i jej potencjalnego wpływu na ich życie - zapewnia.
Świnoujście przyciąga coraz więcej turystów zagranicznych
Świnoujście może pochwalić się wyjątkowym położeniem nad Świną i Morzem Bałtyckim. Polski kurort leży na wyspach: Uznam, Wolin, Karsibór i kilkudziesięciu innych, niezamieszkanych wysepkach. Bliskość natury i historyczne zakątki przyciągają turystów zwłaszcza z Polski i Niemiec.
- Świnoujście, perła polskiego wybrzeża, to miasto, które w ostatnich latach przeżywa niezwykle dynamiczny rozwój. Po zakończeniu wielu kluczowych inwestycji infrastrukturalnych, takich jak budowa tunelu pod Świną czy rozbudowa terminalu LNG, stało się jednym z najprężniej rozwijających się nadmorskich kurortów w Polsce, a jego znaczenie na mapie turystycznej Europy rośnie z dnia na dzień - przyznaje Karol Wiak z Nocowanie.pl. - Miasto przyciąga turystów nie tylko z Polski, ale także z Niemiec, Czech, a nawet z odległych Zjednoczonych Emiratów Arabskich, co świadczy o jego rosnącej popularności na międzynarodowej scenie turystycznej - dodaje.
To, że nowe inwestycje wpłynęły pozytywnie na turystykę, potwierdzają także dane z Centrum Informacji Turystycznej w Świnoujściu. - Tunel pod Świną wpłynął na wzrost liczby turystów odwiedzających Świnoujście. Obserwujemy większą frekwencję turystów, w tym m.in. z Czech, a także większą liczbę turystów jednodniowych, przyjeżdżających z sąsiednich miejscowości - mówi Wojciech Basałygo.
Czytaj także: Połączenie stało się hitem. "Pomysł się sprawdził"
Świnoujście rozwija się także pod względem infrastruktury turystycznej
Rzecznik urzędu miasta podkreśla także, że Świnoujście jest dziś kurortem całorocznym. Jeszcze 15-20 lat temu funkcjonowało głównie w sezonie wakacyjnym. Rozwój turystyki to "efekt działalności prywatnych inwestorów, którzy zainwestowali pieniądze w infrastrukturę noclegową i gastronomiczną, podnosząc tym samym atrakcyjność miasta".
- Z perspektywy turystycznej, Świnoujście staje się coraz bardziej kompleksową destynacją, oferującą nie tylko wypoczynek nad morzem, ale także dostęp do nowoczesnej infrastruktury oraz niezliczonych atrakcji - wtóruje mu Karol Wiak.
Największe atrakcje Świnoujścia
Wojciech Basałygo nie ukrywa, że choć Świnoujście jest kurortem całorocznym, największym magnesem przyciągającym do miasta turystów jest oczywiście plaża. Najszersza w Polsce, miejscami osiągająca niemal 200 m. Jest także jedną z najczystszych plaż polskiego wybrzeża – od 2006 r. nieprzerwanie otrzymuje prestiżowe wyróżnienie Niebieskiej Flagi - wylicza rzecznik. - Miasto oferuje również urokliwe promenady, a przy najpopularniejszej, historycznej, znajdują się liczne kawiarnie, restauracje i sklepiki. Są także zabytki, szlaki piesze, kajakowe i wiele kilometrów ścieżek rowerowych.
- W ostatnich latach w mieście powstała m.in. tzw. Promenada Zdrowia, z której chętnie korzystają rowerzyści, rolkarze i biegacze. Dodatkowo wybudowano kładkę we wschodniej części wyspy Uznam, prowadzącą do stawy Młyny, znanej jako "Wiatrak" - wylicza Wojciech Basałygo.
Są jednak również cienie rozwoju gospodarczego, które odczuwają turyści. Przed wprowadzeniem strefy bezpieczeństwa wokół terminala LNG przyjezdni licznie odwiedzali latarnię morską oraz Fort Gerharda. Obecnie dostęp do tych atrakcji jest ograniczony – można dostać się do nich jedynie drogą wodną.
Kurort nie zwalania jednak również pod względem rozbudowy infrastruktury typowo turystycznej i także pod tym względem ma ambitne plany. - Miasto widzi potrzebę budowy mola. Obecnie jest jednak zbyt wcześnie, aby podać szczegóły dotyczące modelu finansowania, wizualizacji czy harmonogramu realizacji tej inwestycji - zdradza Basałygo.
Dodaje, że kolejną możliwą do realizacji inwestycją jest Dom Zdrojowy z salą koncertową, kawiarniami i restauracjami. Ma to być przestrzeń zarówno dla mieszkańców, jak i turystów, zlokalizowana w dzielnicy uzdrowiskowej. Podobny obiekt istniał w Świnoujściu przed II wojną światową.