Polskie zamki są piękne także zimą
Pokryte śniegiem i z soplami pod okapem, nasze zamki mają nie mniej uroku w zimie niż w lecie. O tej porze roku nie są też wcale mniej atrakcyjne. A może... może nawet bardziej. Zresztą na zwiedzanie każdy czas jest dobry.
Jura Krakowsko-Częstochowska
Nasze zwiedzanie zaczniemy od zamków w Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. Z powstałych, przede wszystkim za czasów Kazimierza Wielkiego, warowni w większości niewiele już zostało, ale może właśnie dlatego ośnieżone ruiny mają swój niepowtarzalny, specjalny klimat. Na odwiedziny zasługują tu między innymi: pozostałości po zamku w Ogrodzieńcu, ruiny dawnego zamku biskupiego w Siewierzu i ruiny zamku w Ojcowie.
Na terenie Jury znajdują się także dobrze zachowane obiekty. Szczególnej uwadze turystów warto polecić: renesansowy zamek w Pieskowej Skale, zawieszony na skałach ponad drogą, pięknie odnowiony XIV-wieczny zamek w Bobolicach oraz równie dobrze utrzymany zamek w Korzkwi.
Łańcut
Słynna rezydencja Potockich w Łańcucie, będąca jedną z najpiękniejszych rezydencji magnackich w Polsce, powstała w XVI wieku. Wielokrotnie przebudowywana często zmieniała także właścicieli. Przed Potockimi należała między innymi do słynnego Stanisława Stadnickiego, zwanego „Diabłem Łańcuckim”, a potem do Stanisława Lubomirskiego. Dziś pałac mieści muzeum. Warto tu zobaczyć między innymi bogatą kolekcję broni oraz rzemiosła artystycznego.
Lublin
Ten okazały zamek wybudowano w czasach Kazimierza Wielkiego. Na uwagę zwiedzających zasługuje tu szczególnie gotycka kaplica zamkowa z malowidłami bizantyjsko-ruskimi. Jest to jedyna, obok urokliwej, pochodzącej z XIII wieku romańskiej wieży, zachowana część dawnej warowni. Zamek, po zniszczeniu w wyniku kolejnych wojen, został odbudowany w XIX wieku w stylu neogotyckim. Dawna rezydencja królewska zyskała wówczas złą sławę, jako ciężkie więzienie. Była nim do lat 50. XX wieku.
Niedzica
Średniowieczna warownia wybudowana na początku XIV wieku ostateczny wygląd uzyskała w drugiej połowie XV wieku. Przez następne stulecia obiekt niszczał i dopiero w XIX wieku został w części odbudowany. Z zamkiem w Niedzicy jest związana legenda o rzekomo odkrytym w jego murach testamencie jednego z władców Inków. W dokumencie miały znajdować się wskazówki o miejscu ukrycia skarbu Inków w jeziorze Tititaca. Obecnie w zamku mieści się muzeum. Turyści mogą tu podziwiać zabytkowe komnaty i ich stylowy wystrój.
Zamek Książ
To jeden z trzech największych zamków w Polsce. Pierwotna, wielokrotnie przebudowywana, budowla powstała jeszcze w XIII wieku. Okazały zamek stał się pod koniec II wojny światowej jedną z kwater Hitlera. Na cele militarne wybudowano także pod nim tunele, które do dzisiaj budzą wiele emocji w świecie poszukiwaczy. Po wojnie zamek został zdewastowany, a jego odbudowę rozpoczęto dopiero w drugiej połowie lat 60. XX wieku. Prace przy rewitalizacji trwały wiele lat. Opłaciły się jednak. Dzisiaj zamek możemy podziwiać w całej, dawnej okazałości.
Zamek Czocha
Ten obiekt także zachwyca swoją architekturą. Położony w polskiej części Łużyc, powstał w pierwszej połowie XIII wieku, a w XVI wieku został przebudowany na warownię renesansową. Pod koniec XVIII wieku zniszczył go w znacznej części pożar. Rewitalizowany w 1909 roku zamek jest do dzisiaj jednym z najpiękniejszych zabytków sztuki warownej w Polsce. Warto w nim zwiedzić wieżę, salę rycerską, komnatę książęcą i podziemne lochy z salą tortur. Na dziedzińcu zamku znajduje się studnia, w której niegdyś, jak głosi legenda, miano topić niewierne żony.