Trwa ładowanie...

Polskie zamki są piękne także zimą

Pokryte śniegiem i z soplami pod okapem, nasze zamki mają nie mniej uroku w zimie niż w lecie. O tej porze roku nie są też wcale mniej atrakcyjne. A może... może nawet bardziej. Zresztą na zwiedzanie każdy czas jest dobry.

Polskie zamki są piękne także zimąŹródło: Shutterstock.com
drn4k8k
drn4k8k

Jura Krakowsko-Częstochowska

Nasze zwiedzanie zaczniemy od zamków w Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. Z powstałych, przede wszystkim za czasów Kazimierza Wielkiego, warowni w większości niewiele już zostało, ale może właśnie dlatego ośnieżone ruiny mają swój niepowtarzalny, specjalny klimat. Na odwiedziny zasługują tu między innymi: pozostałości po zamku w Ogrodzieńcu, ruiny dawnego zamku biskupiego w Siewierzu i ruiny zamku w Ojcowie.

Na terenie Jury znajdują się także dobrze zachowane obiekty. Szczególnej uwadze turystów warto polecić: renesansowy zamek w Pieskowej Skale, zawieszony na skałach ponad drogą, pięknie odnowiony XIV-wieczny zamek w Bobolicach oraz równie dobrze utrzymany zamek w Korzkwi.

Fotolia
Źródło: Fotolia

Łańcut

Słynna rezydencja Potockich w Łańcucie, będąca jedną z najpiękniejszych rezydencji magnackich w Polsce, powstała w XVI wieku. Wielokrotnie przebudowywana często zmieniała także właścicieli. Przed Potockimi należała między innymi do słynnego Stanisława Stadnickiego, zwanego „Diabłem Łańcuckim”, a potem do Stanisława Lubomirskiego. Dziś pałac mieści muzeum. Warto tu zobaczyć między innymi bogatą kolekcję broni oraz rzemiosła artystycznego.

Shutterstock.com
Źródło: Shutterstock.com

Lublin

Ten okazały zamek wybudowano w czasach Kazimierza Wielkiego. Na uwagę zwiedzających zasługuje tu szczególnie gotycka kaplica zamkowa z malowidłami bizantyjsko-ruskimi. Jest to jedyna, obok urokliwej, pochodzącej z XIII wieku romańskiej wieży, zachowana część dawnej warowni. Zamek, po zniszczeniu w wyniku kolejnych wojen, został odbudowany w XIX wieku w stylu neogotyckim. Dawna rezydencja królewska zyskała wówczas złą sławę, jako ciężkie więzienie. Była nim do lat 50. XX wieku.

drn4k8k

Niedzica

Średniowieczna warownia wybudowana na początku XIV wieku ostateczny wygląd uzyskała w drugiej połowie XV wieku. Przez następne stulecia obiekt niszczał i dopiero w XIX wieku został w części odbudowany. Z zamkiem w Niedzicy jest związana legenda o rzekomo odkrytym w jego murach testamencie jednego z władców Inków. W dokumencie miały znajdować się wskazówki o miejscu ukrycia skarbu Inków w jeziorze Tititaca. Obecnie w zamku mieści się muzeum. Turyści mogą tu podziwiać zabytkowe komnaty i ich stylowy wystrój.

Shutterstock.com
Źródło: Shutterstock.com

Zamek Książ

To jeden z trzech największych zamków w Polsce. Pierwotna, wielokrotnie przebudowywana, budowla powstała jeszcze w XIII wieku. Okazały zamek stał się pod koniec II wojny światowej jedną z kwater Hitlera. Na cele militarne wybudowano także pod nim tunele, które do dzisiaj budzą wiele emocji w świecie poszukiwaczy. Po wojnie zamek został zdewastowany, a jego odbudowę rozpoczęto dopiero w drugiej połowie lat 60. XX wieku. Prace przy rewitalizacji trwały wiele lat. Opłaciły się jednak. Dzisiaj zamek możemy podziwiać w całej, dawnej okazałości.

Shutterstock.com
Źródło: Shutterstock.com

Zamek Czocha

Ten obiekt także zachwyca swoją architekturą. Położony w polskiej części Łużyc, powstał w pierwszej połowie XIII wieku, a w XVI wieku został przebudowany na warownię renesansową. Pod koniec XVIII wieku zniszczył go w znacznej części pożar. Rewitalizowany w 1909 roku zamek jest do dzisiaj jednym z najpiękniejszych zabytków sztuki warownej w Polsce. Warto w nim zwiedzić wieżę, salę rycerską, komnatę książęcą i podziemne lochy z salą tortur. Na dziedzińcu zamku znajduje się studnia, w której niegdyś, jak głosi legenda, miano topić niewierne żony.

drn4k8k
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
drn4k8k