Trwa ładowanie...
d1ekmat

Port Lotniczy Barcelona (BCN) - Barcelona El Prat

Największe atrakcje
Port Lotniczy Barcelona (BCN) - Barcelona El Prat
Kraj
Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa - Na tych samych warunkach CC BY-SA
Źródło: Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa - Na tych samych warunkach CC BY-SA

Lotnisko w Barcelonie (BCN) – to El-Prat, czyli jeden z największych i najchętniej odwiedzanych portów lotniczych w Europie. Nazywany tak od miejscowości, w której się znajduje. Obsługuje rocznie ponad 50 milionów pasażerów. Dolecimy do niego z niemal każdego miejsca na ziemi, w tym także z Polski. Oferuje podróż po wyjątkowym mieście, jakim jest Barcelona.

Lotnisko Barcelona El Prat – lokalizacja

Lotnisko w Barcelonie, podobnie jak wiele największych portów lotniczych na świecie, nie znajduje się w samym mieście. Położone jest w prowincji El Prat de Llobregat, około 15 kilometrów od stolicy Katalonii. Oprócz samego lotniska miasteczko El Prat stanowi siedzibę także dla hiszpańskiej firmy SEAT i innych producentów samochodów, którzy posiadają w nim swoje fabryki. W samej Hiszpanii El Prat kojarzy się natomiast z gall potablava – hodowanymi tam kurczakami o niebieskich nogach.

Lotnisko El Prat znajduje się na południowy zachód od miasta, w nieco oddalonej od niego części wybrzeża Hiszpanii. Jest drugim największym lotniskiem w kraju, zaraz po tym w Madrycie (port lotniczy Madryt-Barajas). Połączenie między tymi dwoma miastami jest niezwykle popularne w kraju. Przez pewien czas było nawet najruchliwszym na całym świecie. Z Barcelony do Madrytu i z powrotem lata nawet kilkaset samolotów tygodniowo.

Barcelona El Prat to miejsce, od którego rozpoczniemy wycieczkę po tym pięknym, niezwykłym mieście. Niedaleko stąd także tymczasem do Badalony, w której znajdziemy jedne z najpiękniejszych plaż w Europie. Z lotniska łatwo dostaniemy się tymczasem także na Costa Brava - to najsłynniejsze wybrzeże Hiszpanii, które oferuje więcej wspaniałych plaż. To także chętnie odwiedzany przez turystów kurort Lloret de Mar.

Lotnisko Barcelona El Prat – loty z Polski

Do lotniska w Barcelonie dotrzemy z niemal każdego zakątka na świecie. Ogromny wybór oferują nam nie tylko linie lotnicze różnych państw, ale także te najtańsze. Podobnie wygląda sytuacja w przypadku naszego kraju. Z Polski do Barcelony bez przesiadek polecimy z 5. polskich miast: Warszawy, Krakowa, Gdańska, Poznania i Katowic. Część z nich to tylko loty sezonowe – tak sytuacja wygląda na przykład w Poznaniu.

Największą liczbę lotów oferuje Warszawa. Z Okęcia na lotnisko El Prat polecimy nie tylko LOT-em, ale także tańszymi liniami jak Wizz Air czy Ryanair. Wliczają się do nich także linie lotnicze z samej Barcelony, czyli Vueling Airlines o rosnącej obecnie popularności. Sezonowo to właśnie nimi polecimy na przykład z Krakowa, tymczasem wcześniej wspomniany Wizzair obsługuje Poznań. Loty, którymi polecimy z miast Polski do Barcelony (bez przesiadek) trwają zwykle ok. 3 godzin.

Łącznie do Barcelony z Polski lata 6 linii lotniczych, jednak z przesiadkami trafimy tam znacznie większą ich liczbą. To połączenia niemal z każdego miasta – w tym z Łodzi, Lublina i Bydgoszczy. To na przykład linie Lufthansa o nieco droższych biletach, a także narodowe linie lotnicze Hiszpanii – Iberia Airlines. Tego typu loty to zawsze jedna przesiadka, nieraz trwają jednak nawet dwa razy dłużej, ok. 5-6 godzin.

Barcelona El Prat – kiedy lecieć?

Największa liczba odwiedzających wybiera Barcelonę w okresie wakacji. Sezon letni to czas, kiedy najtrudniej będzie kupić tani bilet na samolot do Hiszpanii, a sama stolica Katalonii jest niemal wypełniona po brzegi turystami. Warto pamiętać, że lato trwa tam znacznie dłużej niż u nas. Temperatura powyżej 20 stopni Celsjusza to miesiące od maja do października, a same wakacje to największe upały (nawet powyżej 30 stopni).

Wielu Hiszpanów wybiera sierpień jako miesiąc dla swoich urlopów. Wiele restauracji jest wtedy zamkniętych, a ze względu na liczbę turystów niemal wszędzie spotkamy się z kolejkami. Najlepiej do Barcelony lecieć więc na przykład w czerwcu, jeszcze przed upałami i przed wakacjami.

Lotnisko El Prat – dojazd do centrum Barcelony

Na lotnisko El Prat docierają osoby z ponad 200 miast na świecie. To 50 milionów pasażerów rocznie, 100 linii lotniczych i dwa terminale na samym lotnisku. Pomimo tego, ten port lotniczy jest bardzo dobrze zorganizowany i nie powinniśmy się na nim zgubić. W łatwy sposób z El Prat dotrzemy także do samej Barcelony. To między innymi wiele autobusów, które odjeżdżają stąd średnio co 10 minut.

Do Plaça de Catalunya, czyli głównego placu Barcelony znajdującego się w samym jej centrum, dojedziemy na przykład liniami A1 i A2. Aby trafić na przystanek autobusowy, musimy podążać za znakami znajdującymi się wszędzie na lotnisku El Prat. Linia A1 odjeżdża z południowej strony lotniska – to przystanek Aeroport Terminal T1. A2 to tymczasem strona północna i przystanek Aeroport - Terminal C.

Większość polskich turystów interesować będzie linia A2, bo to właśnie na drugim terminalu się znajdziemy, w niedalekiej odległości od przystanku z literą "C". Warto wypatrywać dużych autokarów oznakowanych nazwą Aerobus. Bilet kosztuje 5,90 euro, a dojazd z El Prat do placu Katalońskiego zajmie nam około 35 minut. Autobus po drodze się zatrzymuje kilkukrotnie – możemy się przesiąść wtedy na przykład w metro.

El Prat w Barcelonie – przydatne informacje

Lotnisko w Barcelonie posiada dostępne od rana do wieczora niemal przez cały rok Centrum Informacji Turystycznej. Należy wypatrywać w tym celu napisu "Oficina de Turisme", gdzie porozumiemy się po angielsku i hiszpańsku. Oprócz tego port posiada także wiele sklepów, w tym także oficjalny sklep FC Barcelony – słynnej drużyny piłkarskiej pochodzącej z tego miasta. Na terenie całego lotniska dostępne jest darmowe Wi-Fi.

Z lotniska El Prat odjeżdża wiele taksówek, a ich kierowcy próbują namawiać turystów na przejażdżkę. Port lotniczy jest jednak miejscem bezpiecznym. Po przybyciu tutaj przejdziemy rutynową kontrolę (z wykrywaczem metalu). Lotnisko Barcelony posiada też wiele przechowalni bagażu, wypożyczalnię samochodów, kantory wymiany walut, a nawet hotele. Niedaleko stąd także do stacji kolejowej, z której dojedziemy na przykład do wcześniej wspomnianego Costa Brava.

Port Lotniczy Barcelona (BCN) - Barcelona El Prat
Czas lotu / jazdy samochodem

ok. 3 godzin (bez przesiadek), ok. 5-6 godzin (z przesiadkami)

Strefa czasowa

UTC+01:00 (czas środkowoeuropejski)

Waluta

euro

Godziny otwarcia

całodobowo

Ceny biletów

Od 350 złotych (przy zamawianiu przynajmniej miesiąc wcześniej).

Orientacyjna odległość

ok. 15 km od centrum Barcelony, ok. 1500 km od Polski

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1ekmat
d1ekmat
d1ekmat