Trwa ładowanie...
d2rdk7q

Port lotniczy Bruksela - Brussels Airport - BRU

Największe atrakcje
Port lotniczy Bruksela - Brussels Airport - BRU
Kraj
d2rdk7q
Płyta Brussels Airport (BRU) Facebook.com
Źródło: Facebook.com

Port lotniczy Bruksela - Brussels Airport (BRU), o anglojęzycznej nazwie od 2006 roku, to główne belgijskie lotnisko. Ten międzynarodowy obiekt usytuowany jest w Zaventem, około 12 kilometrów na północny-wschód od Brukseli.

Port lotniczy Bruksela - Brussels Airport (BRU) - pobliskie miasta autobusem

Port lotniczy Bruksela - Brussels Airport jest główną siedzibą linii lotniczych Brussels Airlines. Prężnie działają tu linie autobusowe oraz kolejowe, więc transfer z lotniska do Brukseli jest bezproblemowy.

Dworzec autobusowy znajduje się jeden poziom pod halą przylotów, na poziomie 0 i dysponuje trzema stanowiskami:

  • De Lijn. Autobusy tego przewoźnika dojeżdżają przede wszystkim do głównego dworca kolejowego Brukseli (272, 471), siedziby NATO (272, 471 i 620) czy stacji metra Roodebeek (359). Odjazdy odbywają się z platform A oraz B. Z przewozów zamiejscowych dominują pobliskie miejscowości. Godzinne, jednorazowe bilety na terenie miasta kosztują 13 zł.
  • MIVB/STIB. Autobusy odjeżdżają z platformy C. Cena uzależniona jest od terminu zakupu, a dodatkowo tańsze niż u kierowcy bilety znajdziemy w biletomacie.
  • ANTWERP - BRUSSELS AIRPORT EXPRESS. Autobus zatrzymuje się w Antwerpii na stacji Kon. Astridplein, o postój na Crowne Plaza trzeba wcześniej poprosić. Przejazd trwa 35 bądź 45 minut i kosztuje 42 zł (normalny), 21 zł (ulgowy).

Port lotniczy Bruksela - Brussels Airport (BRU) - pobliskie miasta pociągiem

Stacja kolejowa Brussels Airport-Zaventem znajduje się na poziomie -1 terminala. Oto czas przejazdu (i ceny podróży) do poszczególnych miejscowości:

  • Antwerpia – 32 minuty (50 zł).
  • Brugia – 90 minut (91 zł).
  • Liege – 60 minut (82 zł).
  • Charleroi – 83 minuty (73 zł).
  • Ghent – 54 minuty (73 zł).

Z lotniska Brussels Airport można wygodnie dojechać także do Amsterdamu (w niecałe 3 godziny), Rotterdamu ( 1 godzina 45 minut) czy Hagi (około 2 godzin).

Port lotniczy Bruksela - Brussels Airport (BRU) - loty z Polski

Bezpośrednie połączenia lotnicze z Polski do portu lotniczego Brussels Airport odbywają się z Warszawy i Krakowa. Przelot ze stołecznego lotniska w sezonie letnim to wydatek rzędu 290 złotych za osobę w obie strony. Za wylot z Krakowa trzeba zapłacić co najmniej 400 złotych.

Lotnisko Brussels Airport jest lubiane i wysoko oceniane przez podróżnych. Przykładowo w 2008 roku obiekt przyjął ponad 18,5 milionów pasażerów z całego świata, a dwa lata później – ponad 17 milionów.

Port lotniczy Bruksela - Brussels Airport (BRU) - linie lotnicze i kierunki zagraniczne

Do oraz z portu lotniczego Bruksela - Brussels Airport (BRU) latają takie linie lotnicze, jak Aegean Airlines, Air France, American Airlines, British Airways, easyJet, Germanwings, Iberia, LOT, Lufthansa, Ryanair, SAS, SWISS, Thomas Cook Airlines, Turkish Airlines, Vueling Airlines. Można się nimi przemieścić dalej chociażby do Londynu, Lizbony, Istambułu, Frankfurtu, Helsinek, Malagi, Rzymu, Moskwy, Wenecji, Bangkoku, Katanii czy na Teneryfę. W Brukseli (BRU) da się także skorzystać z oferty narodowych przewoźników i dostać się do portu lotniczego w Liege, Antwerpii czy Brugii.

Port lotniczy Bruksela - Brussels Airport - BRU
Czas lotu / jazdy samochodem

1h 48 min / 12 h

Strefa czasowa

UTC±01:00

Waluta

Euro (1 euro = 4,23 zł)

Orientacyjna odległość

1 162 km

d2rdk7q
d2rdk7q
d2rdk7q
d2rdk7q