Bangkok
Położenie: | na południu Tajlandii, w delcie rzeki Menam |
Strefa czasowa: | ICT (UTC+7) |
Waluta: | tajski baht (THB): 1 PLN = 9,20 THB |
Bangkok, czy też Miasto Aniołów, jest stolicą Tajlandii i największym miastem tego kraju, mieszka tam ponad osiem milionów mieszkańców. Bangkok należy do najgorętszych miast na świecie.
Bangkok – informacje ogólne
Bangkok istnieje od XV wieku, a stolicą Tajlandii jest od 1782 roku. Leży na południu kraju, w delcie rzeki Menam, ok. 40 kilometrów od jej ujścia. Bangkok zajmuje ponad 1500 kilometrów kwadratowych, a zamieszkuje go ponad 8 milionów osób (2010).
W Tajlandii Bangkok znany jest jako Krung Thep (w tłumaczeniu: Miasto Aniołów), co jest skrótem od pełnej nazwy, która w alfabecie łacińskim składa się ze 176 liter. W wyniku dosłownego tłumaczenia słowa „bangkok” możemy uzyskać kolejne określenie dla tego wielkiego miasta, z którym można się czasem spotkać – miasto dzikich śliwek.
Bangkok – klimat
Bangkok leży w strefie klimatu tropikalnego i jest jednym z najgorętszych miast świata – średnia roczna temperatura w ciągu dnia wynosi około 28 stopni Celsjusza, przy czym najniższe temperatury między listopadem a lutym to ok. 22–24 st. C. W miesiącach letnich w Bangkoku w ciągu dnia temperatury sięgają 30 st. C., czasem osiągając pułap 40 stopni.
Najgorętszy miesiąc to kwiecień, a najchłodniejszy – grudzień. Między majem a czerwcem pogoda w Bangkoku potrafi być gwałtowna, można się wtedy spotkać z najintensywniejszymi opadami, których rezultatem są częste powodzie. Pora sucha trwa od grudnia do marca.
Bangkok – kiedy lecieć?
Bangkok jest zawsze gorący i duszny, a do tego występuje w nim wysokie zanieczyszczenie powietrza. Najlepszy czas na wyjazd do Bangkoku to okres między listopadem a lutym, kiedy nie jest aż tak gorąco i rzadko pada deszcz, to dobra pogoda na plażowanie i zwiedzanie. Jest to też szczyt sezonu turystycznego.
Między majem a październikiem mamy do czynienia z porą deszczową, kiedy trwają intensywne upały, ale też padają deszcze, którego mogą sprawiać, że powietrze będzie nieco bardziej rześkie.
Bangkok – kuchnia
Przebywając w Bangkoku, można zapoznać się ze smakami kuchni tajskiej.
- Jednym z najbardziej popularnych dań tajskich jest pad thai, czyli smażony makaron ryżowy z kurczakiem, krewetkami, tofu, jajkami, sosem rybnym i sosem z tamaryndowca.
- Tom yang kum to jedno z dań narodowych Tajlandii – zupa z krewetek z trawą cytrynową doprawiana galangalem.
- Curry massaman, jedno z najstarszych tajskich potraw curry z mięsem, orzechami nerkowca, ziemniakami, mlekiem kokosowym i przyprawami, np. sosem rybnym, kardamonem, anyżem.
Bangkok – komunikacja
Po Bangkoku można się poruszać na wiele sposobów, a do charakterystycznych dla Bangkoku środków transportu zaliczają się tuk-tuki, czyli trzykołowe pojazdy turystyczne. Wyróżniają się też taksówki-skutery, które są popularne podczas godzin szczytu.
Można też skorzystać z tradycyjnych taksówek, autobusów, kolei podmiejskiej, metra oraz Skytrain. Ten ostatni to kolej naziemna, która funkcjonuje od 1999 roku i składa się z dwóch linii. Można również korzystać z komunikacji wodnej – po rzece i kanałach przecinających Bangkok pływają promy oznaczone flagami w trzech różnych kolorach, zielonym, żółtym i pomarańczowym (te ostatnie zatrzymują się we wszystkich przystaniach).
Bangkok c zabytki i atrakcje
Do najbardziej znanych miejsc i częstych celów zwiedzania należą licznie tajlandzkie świątynie, których w samym Bangkoku jest 400. Wiele z nich można odwiedzić za niewielką opłatą lub za darmo.
- Wat Phra Kaew, Świątynia Szmaragdowego Buddy – mieści się w obrębie Wielkiego Pałacu; znajduje się w niej najbardziej uwielbiany posąg Buddy w Tajlandii.
- Wat Pho, Świątynia Leżącego Buddy – świątynia na wyspie Rattanakosin, na południe od Wielkiego Pałacu; jedna z największych oraz najstarszych świątyń w Bangkoku, znajduje się na liście tajlandzkich Świątyń Królewskich Pierwszej Klasy.
- Wat Arun, Świątynia Świtu – czasem określana jest jako symbol Bangkoku, jej ściany ozdobione są porcelaną.
- Wat Suthat – jedna z dziesięciu mieszczących się w Bangkoku Świątyń Królewskich Pierwszej Klasy.
- Wat Benchamabophit, marmurowa świątynia w dzielnicy Dusit.
Inne miejsca w Bangkoku warte odwiedzenia:
- Świątynia Erawan – wyróżnia ją statuetka Brahmy; można ją znaleźć w dystrykcie Pathum Wan.
- Pałac Vimanmek – największa na świecie budowla z drewna tekowego.
- Muzeum Narodowe – największe muzeum w Azji Południowo-Wschodzniej.
- Muzeum Barek Królewskich – muzeum prezentujące kolekcję długich łodzi, które należały do rodziny królewskiej.
- Wielki Pałac Królewski – wielki kompleks należący do dawnej rezydencji królewskiej; w jego obrębie znajduje się Wat Phra Kaew oraz Chakri Mahaprasad Hall.
- Thanon Khao San – ulica w centrum Bangkoku.
Przykładowe ceny | – proste danie na ciepło: 100 bahtów |
Komunikacja | tuk-tuki, taksówki, autobusy, kolej podmiejska, metro, Skytrain |
Co warto zobaczyć | |
Orientacyjna odległość | 8 100 km |
Lotniska |
Komentarze