Trwa ładowanie...

Olimp. U stóp "góry bogów". Popularny grecki kierunek

Grecka mitologia jest jedną z najbogatszych i najbardziej rozpowszechnionych w całej Europie. Nie ma lepszego miejsca do tego, by obcować z dawną grecką kulturą niż podnóża jednej z najsłynniejszych gór Europy. Wybierz się z nami na Olimp.

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

Olimp. U stóp "góry bogów". Popularny grecki kierunekŹródło: Shutterstock.com
drtkvt4
drtkvt4

Swoją nazwę grecka riwiera zawdzięcza okolicznemu masywowi Olimpu, najwyższej góry w całej Grecji. Choć dawniej wierzono, że każdy człowiek niegodny stąpania po "górze bogów" spadał z niej, to obecnie nic nie stoi na przeszkodzie, by wybrać się do tej dawnej domeny greckich bogów. Pomogą w tym rozmaite wycieczki fakultatywne oferowane przez biura podróży. Warto zabrać ze sobą wygodne buty, gdyż trasa nie należy do najlżejszych. Podróż na sam szczyt wymaga niezłej kondycji, jednak w niższych partiach gór również znajdziemy interesujące miejsca.

Na szczególną uwagę zasługują Wanny Afrodyty, które można znaleźć na szlaku prowadzącym z miejscowości Litochoro. Malowniczy wodospad był rzekomo miejscem, do którego bogini miłości i piękna schodziła zażywać kąpieli w odosobnieniu. Legenda głosi, że kąpiel w chłodnej i krystalicznie czystej wodzie odmładza o kilkadziesiąt lat.

Riwiera Olimpijska to pas wybrzeża ciągnącego się od miasteczka Metoni na północy aż do wąwozu Tempe na południu. Dolina Tempe, jak głosi legenda, powstała w wyniku waśni dwóch bogów, Zeusa i Posejdona. Pierwszy cisnął grom, który rozłączył góry, drugi trójząb, z którego wypłynęła woda. Okolica istotnie wygląda tak, jakby starły się tu dwie pradawne siły. W najwęższym miejscu wąwóz Tempe ma 25 metrów, a po obu stronach wznoszą się pionowe urwiska sięgające aż 500 m.

Biała Wieża w Salonikach Pixabay.com
Biała Wieża w Salonikach Źródło: Pixabay.com

Ateny i Saloniki na wyciągnięcie ręki

Riwiera Olimpu to nie tylko długie plaże i gwarantowana świetna pogoda, ale również dogodna lokalizacja. Biegnąca przez całą jej długość autostrada egejska w połączeniu z szybkimi liniami kolejowymi sprawiają, że miejsce to będzie świetną bazą wypadową do zwiedzenia całej północnej i centralnej Grecji kontynentalnej. Podczas tygodniowego urlopu można więc spokojnie zaplanować jeden dzień na wypad do Aten albo Salonik.

Saloniki to miejscowość zwana stolicą greckiej Macedonii i pod względem wizualnym w niczym nie ustępuje Atenom. Będąc w mieście warto zwiedzić chociażby turecki kryty bazar i zanurzyć się w jego klimacie. Trzeba jednak uważać na ceny, miejsce przyciąga rokrocznie mnóstwo turystów, więc wokół znajdziemy mnóstwo sklepów z ekskluzywnym asortymentem. Najważniejszym symbolem miasta jest jednak Biała Wieża, wybudowana na zlecenie sułtana Sulejmana Wspaniałego. To doskonały punkt widokowy, od którego warto zacząć zwiedzanie reszty miasta.

Paleos Panteleimon Shutterstock.com
Paleos Panteleimon Źródło: Shutterstock.com

Życie w drodze

W dodatku wzdłuż autostrad można znaleźć mnóstwo interesujących zabytków, nie tylko pochodzących z epoki starożytności. Na szczególną uwagę zasługują zamki rycerskie, które pamiętają jeszcze wojny weneckie i tureckie. W twierdzy Platamonas rokrocznie odbywa się międzynarodowy Festiwal Olimpu. Pamiętajcie, by nie ominąć również położonej u stóp Olimpu miejscowości Litochoro. Rozpościera się z niej wspaniały widok na okoliczne plaże, zobaczysz stąd niemal całą riwierę jak na dłoni.

icon info

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

drtkvt4
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
drtkvt4