Trwa ładowanie...

Portugalia - najstarszy uniwersytet na liście UNESCO

Ma ponad 720 lat, 20 tysięcy studentów i klub piłkarski, o którym mało kto słyszał, a zarazem jest jednym z najpopularniejszych w Portugalii. Uniwersytet w Coimbrze został wpisany przez UNESCO na listę światowego dziedzictwa ludzkości.

Portugalia - najstarszy uniwersytet na liście UNESCOŹródło: © mashua - Fotolia.com
d4kyrn8
d4kyrn8

Podczas posiedzenia w Kambodży komisja doceniła nie tylko wielowiekową tradycję i niezwykłe walory architektoniczne uczelni, ale też fakt, jak ważną rolę odegrał uniwersytet w historii ludzkości - zwłaszcza w czasach, gdy Portugalia była jedną z największych europejskich potęg. "Ta szkoła jest ikoną portugalskiej kultury i języka, które pomogły ukształtować dzisiejszy świat" - podkreślił wzruszony rektor uczelni, profesor Joao Gabriel Silva.

Uniwersytet w Coimbrze powstał w 1290 roku i jest jedną z najstarszych wciąż działających uczelni na świecie. Założył ją król Dionizy I Rolnik - wybitny humanista, który przyczynił się do szybkiego rozwoju miast, handlu i rolnictwa w tym południowym kraju. Obecnie Coimbra regularnie pojawia się na listach kilkuset najlepszych uczelni na świecie. Słynie też z niezwykłej estymy, jaką cieszy się wśród studentów, chętnie kultywujących lokalne tradycje akademickie. Uniwersytet ma również mało znany zagranicą klub piłkarski Academica Coimbra, który jest jednak bardzo popularny w Portugalii - dla wielu byłych studentów jest "drużyną drugiego wyboru" obok takich sław jak Benfica, Porto czy Sporting.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Adriana Bąkowska, Lizbona/mcm/

d4kyrn8
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4kyrn8