Poruszenie w Warszawie. "Pełno ludzi z aparatami"
Do nietypowej obserwacji ornitologicznej doszło w weekend w Warszawie. W okolicach Metra Centrum zauważono pokrzewkę aksamitną, ptaka który do Polski przylatuje wyjątkowo rzadko.
W niedzielę 8 października rano na tzw. "patelni" pod wejściem do Metra Centrum można było zaobserwować tłum z aparatami fotograficznymi. To pasjonaci ornitologii, którzy chcieli sfotografować niezwykłego ptasiego gościa.
Niezwykła ptasia obserwacja w Warszawie
W pobliskich krzakach ktoś wypatrzył ptaka, która w Polsce był widziany dotychczas tylko trzy razy. O obecności pokrzewki aksamitnej dowiedzieli się z grup na FB. "Po 7 rano spacerkiem podreptałem na patelnię, a tam pełno ludzi z aparatami" - napisał na FB Krzysztof Koper, który opublikował zdjęcia pokrzewki aksamitnej.
Ten gatunek nie występuje w Polsce. Oficjalnie w naszym kraju widziano go w kwietniu 2001, maju 2005 i maju 2016 roku.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
"Halo Polacy". W tym kraju poczujesz się jak w filmie. "Życie tutaj ma soundtrack"
- W okresie wędrówek czasami młode ptaki się gubią, bo obierają zły kierunek. Część populacji podejmuje takie ryzyko. Inne z kolei przez pomyłkę pojawiają się w dziwnych miejscach i ta pokrzewka aksamitna jest prawdopodobnie jednym z takich przykładów - wyjaśnił w rozmowie z PAP ornitolog i dyrektor warszawskiego zoo Andrzej Kruszewicz.
Dodał, że pokrzewkę aksamitną mógł też przywiać do Polski cyklon. - To są ptaki, które zjadają owady, ale jak nie ma owadów to zjadają również drobne owoce. Podejmują wędrówkę i lecą nocą. Wcześniej muszą zgromadzić odpowiednią ilość tłuszczy, żeby tę wędrówkę podjąć. Czasami po prostu mogą się pomylić, ale też taki silny wiatr mógł takiego ptaka przywiać - podkreślił Kruszewicz.
Trwa ładowanie wpisu: facebook
Czytaj też: Jakie ptaki odlatują na zimę? Niektórym nie przeszkadzaj
Pokrzewka aksamitna
Pokrzewka aksamitna to niewielki ptak z rodziny pokrzewek. Występuje w krajach śródziemnomorskich – w południowej Europie, północnej Afryce i na Bliskim Wschodzie.
Trwa ładowanie wpisu: facebook
Osiąga ok. 14 cm długości i waży maksymalnie 25 g. Ma czarny kapturek, szary wierzch, białe gardło i szarawy spód, a wokół oczu czerwoną obrączkę. Samica ma brązowy wierzch i jasny spód.
Źródło: PAP/WP
Czytaj też: Niezwykłe, co znaleźli w ogródku. mają 1200 lat!