Poszukiwane imię dla młodego leniwca. Wrocławskie zoo zorganizowało konkurs
Po roku od narodzin młodego leniwca we wrocławskim ZOO ustalono płeć malca. Wiadomo już, że to chłopak. Z okazji Międzynarodowego Dnia Leniwca pracownicy ogrodu postanowili zorganizować konkurs, który rozstrzygnie jakie imię będzie nosił syn Celiny i Apolla.
Rodzicami malca są 10-letnia Celina oraz 15-letni Apollo. Samica trafiła do Polski w 2012 roku z niemieckiego ZOO w Hanowerze, natomiast samiec dołączył do niej 3 lata temu, wcześniej zamieszkując angielski Amazon World ZOO. Rok temu doczekali się potomka, który właśnie czeka na swoje imię.
Po roku poznali płeć młodego leniwca
Młodemu leniwcowi długo udało się ukrywać swoją płeć. Na tym etapie rozwoju zwierzęcia, kiedy cały czas spędzał przy mamie, nie była to taka istotna informacja. Teraz kiedy jest już starszy, powoli będzie poszukiwany dla niego nowy dom, a znajomość płci jest niezbędna, aby zaplanować jego przyszłość.
"Mały leniwiec okazał się bardzo szczwany. Nie dał się podejść i obejrzeć z bliska, a nie chcieliśmy go łapać, aby nie stresować jego i rodziców. Zwłaszcza, że ta kwestia nie była pilna, bo dojrzałość płciową osiągnie za 2 lata. Jednak udało nam się pozyskać kilka włosów i oddaliśmy je do badania. Wynik pokazał, że to chłopak" – mówi Bartek Siemież opiekun leniwców z wrocławskiego zoo.
Trwa ładowanie wpisu: facebook
Konkurs na imię dla syna Celiny i Apolla
Z okazji Międzynarodowego Dnia Leniwca pracownicy ZOO zorganizowali konkurs na imię dla młodego leniwca. Do niedzieli 24 października na facebookowym profilu wrocławskiego ogrodu zoologicznego można składać swoje propozycje. Z przesłanych propozycji pracownicy do końca miesiąca wybiorą najodpowiedniejsze dla malca imię.
"Samczyk, kiedy dorośnie, wyjedzie z naszego zoo do innego, może w Europie, może dalej. Jednak imię z nim zostanie. Chcemy, żeby było wyjątkowe, żeby niosło ze sobą jakieś znaczenie. Ten gatunek jest bardzo wyjątkowy i imię dla jego nowego przedstawiciele również takie powinno być" – tłumaczy Bartek Siemież.
Wyjątkowe cechy leniwców
Leniwiec się nie leni tylko oszczędza energię - to jego styl i cel życia. Leniwce są zwierzętami o bardzo wolnej przemianie materii, z toalety korzystają średnio raz w tygodniu. Większość doby przesypiają, a śpiąc zwijają się w kłębek przypominający gniazdo termitów. Żyją na drzewach, a we wrocławskim ZOO ich domem jest była małpiarnia, gdzie całe dnie spędzają pod sufitem.
"Leniwce poruszają się powoli, ale celowo, nic u nich nie jest przypadkowe. Ani tryb życia – nocny i do tego przesypiają nawet 15 godzin na dobę, ani sposób jedzenia - chwytają je łapą i przyciągają do ust, nie angażując głowy i tułowia, ani kopulacja – powolna, trwająca nawet 40 minut, bo ma być skuteczna: – opowiada Radosław Ratajszczak, prezes wrocławskiego zoo.
Źródło: Wrocławskie ZOO