Trwa ładowanie...

Zaczęło się. Sąsiad Polski zamyka hotele i restauracje

20 października na Słowacji zanotowano najwięcej zakażeń SARS-CoV-2 od marca br. - 3480 w ciągu doby. Sytuacja pogarsza się także w Czechach. Obaj sąsiedzi Polski zdecydowali się więc na zaostrzenie obostrzeń. W powiatach z największą liczbą zakażeń na Słowacji zamyka się restauracje, hotele czy siłownie.

Słowacja zaostrza restrykcje pandemiczneSłowacja zaostrza restrykcje pandemiczneŹródło: Adobe Stock, fot: ©ffolas - stock.adobe.com
d21njbn
d21njbn

W 10 z 79 słowackich powiatów mają od poniedziałku, 25 października, obowiązywać najsurowsze środki przeciwepidemiczne. Dotyczy to między innymi powiatów, położonych przy granicy z Polską.

Słowacja - zamknięte restauracje, hotele i siłownie

Na mapie, którą publikuje resort zdrowia, do "czarnych", a więc do tych z najgorszą sytuacją pandemiczną, zaliczono: Świdnik, Bardiejów, Lubowolę, Twardoszyn i Czadcę. W "czarnych" powiatach automatycznie powinny być zamknięte restauracje, w tym nawet te mające tarasy i ogródki. Możliwa jest jedynie sprzedaż na wynos.

Powinny tam zostać zamknięte hotele i schroniska, siłownie i kluby fitness. Nie mogą z nich korzystać także osoby zaszczepione. Szkoły nadal będą otwarte. Nie ma zakazu podróży, także za granicę. Do jego wprowadzenia potrzebne byłoby ponowne wprowadzenie stanu wyjątkowego.

Czechy - wracają maski, w restauracjach konieczne certyfikaty

O zaostrzeniu restrykcji sanitarnych zdecydował także w środę, 20 października, rząd Czech. Zmieni się czas ważności testów. Testy PCR, które dotąd obowiązywały przez 7 dni, od 1 listopada będą ważne przez 72 godziny, a test antygenowy - przez 1 dzień.

d21njbn

Od 25 października maseczki będą obowiązkowe we wszystkich wnętrzach. W miejscach pracy wyjątkiem może być sytuacja, gdy w pomieszczeniu pracuje jedna osoba. Po przyjściu każdej następnej wszyscy muszą mieć założone maseczki.

Od 1 listopada personel restauracji czy barów ma sprawdzać zaświadczenia o szczepieniach. Goście nie będą musieli okazywać ich przy wejściu, ale w chwili, gdy zajmą miejsca. Obowiązek nie dotyczy osób, które odbierają posiłki na wynos.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Czym przyciąga Chorwacja? Dziennikarka zdradza, gdzie najlepiej spędzić urlop po sezonie

d21njbn
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d21njbn