MiastaPraga - najciekawsze atrakcje Starego Miasta

Praga - najciekawsze atrakcje Starego Miasta

Praga - najciekawsze atrakcje Starego Miasta
Źródło zdjęć: © kps1664 - Shutterstock

Praga to jedno z najpiękniejszych miast w Europie. Tutejsze Stare Mesto, czyli Stare Miasto, to nie tylko barokowe kościoły i brukowane uliczki. Podczas spaceru można zobaczyć zegar astronomiczny, zmumifikowaną rękę złodzieja klejnotów, teatr Mozarta i osobliwą kolekcję sztuki plemiennej. Stare Miasto leży na prawym brzegu Wełtawy. Układ ulic i placów niemal się nie zmienił od średniowiecza. Jego granice wyznaczają ulice biegnące w miejscu dawnych murów miejskich - Narodni trida, Na prikopr i Revolucni. Niegdyś ulice i zabudowania Starego Miasta były położone o 2-3 m niżej niż obecnie. Dzielnica ta była jednak regularnie podtapiana podczas powodzi, więc od końca XIII w. stopniowo podnoszono poziom ulic. W wyniku tego procesu wiele kamienic ma ukryte pod ziemią pomieszczenia w stylu romańskim. Czego nie można ominąć?

Praga** to jedno z najpiękniejszych miast w Europie. Tutejsze Stare Mesto, czyli Stare Miasto, to nie tylko barokowe kościoły i brukowane uliczki. Podczas spaceru można zobaczyć zegar astronomiczny, zmumifikowaną rękę złodzieja klejnotów, teatr Mozarta i osobliwą kolekcję sztuki plemiennej. Stare Miasto leży na prawym brzegu Wełtawy. Układ ulic i placów niemal się nie zmienił od średniowiecza. Jego granice wyznaczają ulice biegnące w miejscu dawnych murów miejskich - Narodni trida, Na prikopr i Revolucni. Niegdyś ulice i zabudowania Starego Miasta były położone o 2-3 m niżej niż obecnie. Dzielnica ta była jednak regularnie podtapiana podczas powodzi, więc od końca XIII w. stopniowo podnoszono poziom ulic. W wyniku tego procesu wiele kamienic ma ukryte pod ziemią pomieszczenia w stylu romańskim. **Czego nie można ominąć?

Źródło: Wydawnictwo Berlitz/ if/at

1 / 7

Atrakcje Pragi - tego nie można ominąć

Obraz
© Santia - Shutterstock

Ratusz Starego Miasta został ufundowany w 1338 r. Budowla składała się z kilku mniejszych domów, wykupywanych kolejno dzięki przychodom z podatku od handlu winem. W bryle ratusza uwagę przykuwa przede wszystkim zegar astronomiczny (Orloj). Wedle legendy jego twórca został oślepiony po ukończeniu prac, by nie mógł już nigdzie indziej stworzyć równie wspaniałego dzieła. Mistrz ponoć zemścił się, uszkadzając mechanizm zegara. Spektakl odgrywany przez górną część zegara o pełnej godzinie od godz. 8.00 do 20.00 zawsze gromadzi tłumy widzów. Tuż obok zegara znajduje się główne wejście dla zwiedzających. Trasa wycieczki obejmuje XV-wieczną salę rady miejskiej, kaplicę gotycką Petera Parlera, a także lochy, gdzie znajdowała się *kwatera główna powstańców *podczas powstania praskiego pod koniec II wojny światowej. Osoby pragnące wejść schodami lub wjechać windą na wieżę muszą wykupić osobny bilet. Na zewnątrz, po drugiej stronie budowli, znajduje się nieduży park. Niegdyś wznosiło się tu gotyckie skrzydło
ratusza, wysadzone przez nazistów na dzień przed wkroczeniem do Pragi oddziałów Armii Czerwonej pod koniec II wojny światowej.

2 / 7

Atrakcje Pragi - tego nie można ominąć

Obraz
© np - Shutterstock

Imponujący pomnik na środku rynku, upamiętniający wybitnego reformatora Kościoła, Jana Husa, został ustawiony 6 lipca 1915 r., w pięćsetną rocznicę spalenia go na stosie. Dzieło czeskiego rzeźbiarza, Ladislava Salouna, przedstawia husytów i protestantów skupionych wokół postaci Husa, a także matkę z dzieckiem, symbolizującą odrodzenie. W północno-zachodnim narożniku placu wznosi się biały, barokowy *kościół św. Mikołaja*. Jego dziwaczne proporcje wynikają z faktu, że niegdyś był otoczony domami, oddzielającymi go od rynku. W północno-wschodnim narożniku placu znajduje się rokokowy pałac Goltz-Kinskych. To właśnie z tutejszego balkonu przemawiał w lutym 1948 r. przywódca partii komunistycznej, Klement Gottwald, zapoczątkowując epokę rządów autorytarnych. Dziś we wnętrzach urządzono wystawę malarstwa pejzażowego z okresu od XVII do XX w. ze zbiorów Galerii Narodowej. W pomieszczeniach księgarni na parterze niegdyś mieściła się pasmanteria ojca Franza Kafki, a sam pisarz uczęszczał w młodości
do działającej w tym samym budynku szkoły. Po prawej stronie pałacu, pod nr. 13, wznosi się XIV-wieczny, gotycki Dom pod Kamiennym Dzwonem, gdzie odbywają się wystawy czasowe. Dwie sąsiednie kamienice połączone są przejściem w formie łuku ze sklepieniem żebrowym. W domu po lewej mieściła się niegdyś szkoła tyńska. Pierwotnie była to budowla gotycka, lecz później przebudowano ją na loggię w stylu weneckiego renesansu. Po prawej zaś wznosi się klasycystyczny Dom pod Białym Jednorożcem, gdzie także odbywają się wystawy sztuki.

3 / 7

Atrakcje Pragi - tego nie można ominąć

Obraz
© Estea - Shutterstock

Na końcu rynku wznosi się imponujący kościół NMP na Tynie. Pochodząca z 1365 r. świątynia słynie z charakterystycznych wież. Jedna z nich jest nieco niższa i smuklejsza od drugiej, przez co nadano im imiona Ewy i Adama. Do 1621 r. był to najważniejszy kościół husytów. Husycki król Jerzy z Podiebradów nakazał nawet umieszczenie złotego kielicha w niszy na fasadzie, by podkreślić związek świątyni z tym wyznaniem. Po przejęciu kościoła przez jezuitów w 1620 r. w niszy ustawiono figurę Matki Boskiej, a kielich przetopiono na jej koronę, aureolę i berło. Aby wejść do kościoła, należy przejść przez drugi od lewej, spośród czterech łuków szkoły tyńskiej. Barokowy wystrój wnętrza to pamiątka po jezuitach. Warto zwrócić też uwagę na okno po prawej stronie południowego wejścia do kościoła. Obecnie jest zasłonięte, lecz niegdyś mieszkańcy pobliskiej kamienicy przy ulicy Celetnej 3 mogli zaglądać przez nie do wnętrza. Jednym z nich był Franz Kafka, który mieszkał tu w latach 1896-1907.

4 / 7

Atrakcje Pragi - tego nie można ominąć

Obraz
© Mariusz Switulski - Shutterstock

Po wyjściu z kościoła NMP na Tynie kierujemy się na południe ulicą Mala Stupartska, przecinamy Celetną, po czym wchodzimy na zaczynającą się obok domu pod nr. 10 uliczkę Kamzikovą. Podążamy nią do końca i skręcamy w lewo, wychodząc wprost na pierwszą siedzibę Uniwersytetu Karola - Karolinum, czyli gotycki pałac Rotleva. Założony przez Karola IV uniwersytet szybko stał się ośrodkiem nurtów reformatorskich w łonie Kościoła, a od 1402 r. jego rektorem był Jan Hus. Za rogiem, po południowej stronie budowli, można podziwiać wspaniałe okno w wykuszu, będące częścią kaplicy św. św. Kosmy i Damiana, a zarazem jedynym ocalałym elementem gotyckim. Tuż obok wznosi się klasycystyczny Teatr Stanowy, otwarty w 1783 r. pod nazwą Teatr Nositza, na cześć hrabiego, który go ufundował. Pierwotnie odwiedzali go głównie niemieccy arystokraci, stąd jego obecna nazwa "Stanowy", wywodząca się od "stanów", czyli szlachty. To właśnie tu w 1787 r. odbyła się premiera opery Mozarta _ Don Giovanni _.

5 / 7

Atrakcje Pragi - tego nie można ominąć

Obraz
© Sergey_Bogomyako - Shutterstock

Interesujące są także okolice Mostu Karola, czyli plac Krzyżowców. Zakon krzyżowców został założony na początku XIII w., a niedługo później bracia osiedlili się w Pradze. Po 1989 r. zakon odzyskał swój dawny majątek po północnej stronie placu. Wznosi się tu przykryty kopułą, barokowy kościół św. Franciszka. Obok, w dawnym szpitalu, mieści się Muzeum Mostu Karola. Poza wystawą poświęconą dziejom przeprawy można zobaczyć tu fundamenty starszego mostu Judyty, zerwanego przez powódź w 1342 r. W muzeum jest też wejście do podziemnej kaplicy, zaprojektowanej przez Matheya w krypcie wznoszącego się tu niegdyś gotyckiego kościoła. Wystrój wzorowany jest na jaskini - są nawet stalaktyty z pyłu i skorupek jajek.

6 / 7

Atrakcje Pragi - tego nie można ominąć

Obraz
© Sergej Razvodovskij - Shutterstock

Po drugiej stronie ulicy wznosi się barokowa fasada kościoła Zbawiciela, części imponującego kompleksu Klementinum. Kolegium to założyli w 1556 r. jezuici, sprowadzeni przez Habsburgów w celu szerzenia kontrreformacji i osłabienia wpływów rewolucyjnego nauczania protestanckiego Karolinum (którego rektorem był niegdyś Jan Hus). Jezuici zgromadzili znaczny majątek, co umożliwiło wzniesienie na terenie kompleksu kościołów oraz 30 innych budowli i założenie ogrodów. Obecnie Klementinum jest częścią Uniwersytetu Karola - są tu cztery biblioteki i sala koncertowa. Obok wznosi się gmach Biblioteki Narodowej *z 6 milionami woluminów. Po prawej natomiast można podziwiać *kościół św. Klemensa, zwykle otwarty dla zwiedzających. Za kościołem znajduje się owalna Kaplica Włoska, widoczna z okalającej Klementinum ulicy, lecz nieudostępniana zwiedzającym. Budowla wzniesiona w 1590 r. przez włoskich rzemieślników, zatrudnionych przy budowie kompleksu, wciąż teoretycznie należy do Włoch. Przy
końcu drugiego dziedzińca, po lewej stronie, wznosi się Wieża Astronomiczna. Pod nią znajduje się wejście do Biblioteki Barokowej, a obie budowle można zwiedzać w ramach wycieczek z przewodnikiem.

7 / 7

Atrakcje Pragi - tego nie można ominąć

Obraz
© Licencja CC by Chris Waits, flickr.com

Po południowej stronie placu, na rogu ulicy Husovej, wznosi się pałac Clam-Gallasów. Tę imponującą, barokową budowlę z lat 1713-30 zaprojektował wiedeński architekt Johann Bernhard Fischer von Erlach. Portal zdobi rzeźba Herkulesa dłuta Bernharda Brauna. Niegdyś mieścił się tu teatr, gdzie ponoć koncertował Beethoven, dziś natomiast pałac jest siedzibą archiwum miejskiego. Idąc ulicą Husovą na południe, dociera się do skrzyżowania. Dalsza trasa wiedzie w lewo ulicą Karlovą, warto jednak pójść jeszcze kawałek prosto, do budynku pod nr. 19-21. Za fasadą w stylu weneckiego renesansu kryje się Czeskie Muzeum Sztuk Pięknych, gdzie odbywają się wystawy czeskiej sztuki współczesnej. Po zwiedzaniu można udać się na zasłużone piwo w mieszczącej się tuż obok piwiarni Pod Złotym Tygrysem.

Źródło: Wydawnictwo Berlitz/ if/at

pragamiastastare miasto

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)