Trwa ładowanie...
d22t0oe

Turkmenistan. Prezydent odsłonił nowy pomnik w stolicy. Polacy mogliby się zdziwić

W stolicy Turkmenistanu - Aszchabadzie - w czwartek odsłonięto pozłacany pomnik przedstawiający owczarka środkowoazjatyckiego, czyli ałabaja. Prezydent kraju uważa, że ta rasa psów to dziedzictwo narodowe.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Pomnik prezydenta siedzącego na koniu znajduje się już w stolicy Turkmenistanu
Pomnik prezydenta siedzącego na koniu znajduje się już w stolicy Turkmenistanu (Getty Images, Fot: Mikhail Frolov , EyeEm)
d22t0oe

Pomnik odsłonił prezydent Turkmenistanu Kurbankuły Berdymuchammedow. Można go zobaczyć w stolicy kraju - Aszchabadzie.

Pomnik złotego psa w Turkmenistanie

Sześciometrowy pomnik wzniesiono na rondzie. Na postumencie, na którym znajduje się złoty pies uwielbianej w Turkmenistanie rasy, umieszczono ekran. Wyświetlane są na nim nagrania przedstawiające owczarki środkowoazjatyckie.

d22t0oe

Na innym ruchliwym skrzyżowaniu w mieście znajduje się - również pokryty złotem - pomnik prezydenta siedzącego na koniu. Czy to dziwne? Nie w tym kraju. W Turkmenistanie psy i konie są źródłem dumy. "U nas niedługo odsłonią pomnik kota" - żartują polscy internauci pod zdjęciem pomnika.

Ałabaj Getty Images
Ałabaj (Getty Images)

Turkmenistan czci owczarki środkowoazjatyckie

Berdymuchammedow uważa, że owczarki środkowoazjatyckie są dziedzictwem narodowym. Napisał nawet o nich książkę oraz wiersz. W 2017 r. dał w prezencie ałabaja prezydentowi Rosji Władimirowi Putinowi.

Owczarki środkowoazjatyckie są uważane za jedną z najstarszych ras psów na świecie. Wywodzą się z rejonów Kazachstanu, Turkmenistanu, Kirgistanu i Uzbekistanu. Ich pierwotnym przeznaczeniem była ochrona zwierząt hodowlanych przed wilkami oraz stróżowanie.

d22t0oe

Zobacz też: Dzik surfer na polskim jeziorze. Internauci pękają ze śmiechu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Co za gorset z mięśni. Na takiego psa lepiej uważać

d22t0oe

Podziel się opinią

Share
d22t0oe
d22t0oe