Trwa ładowanie...

Problem na ulicach Zakopanego. Służby miejskie są bezsilne

Na zakopiańskich ulicach od początku wakacji przybyło elektrycznych hulajnóg do wypożyczenia. Pojazdy blokują swobodne przejście, a z największymi problemami borykają się niepełnosprawni. Straż miejska zapowiada zabieranie problematycznych dwukołowców na specjalne parkingi.

Hulajnogi  niejednokrotnie blokują swobodne przejście pieszymHulajnogi niejednokrotnie blokują swobodne przejście pieszymŹródło: PAP, fot: PAP/Grzegorz Momot
d2t6yu2
d2t6yu2

- Prowadzimy działania, żeby uporządkować zawadzające hulajnogi. Wielokrotnie rozmawialiśmy i upominaliśmy operatora pojazdów, ale nie przyniosło to skutku. Operatorzy hulajnóg elektrycznych muszą przestrzegać określonych zasad, a tego nie robią. Nie wywiązują się również z obowiązku usuwania pojazdów źle zaparkowanych - powiedział PAP komendant Straży Miejskiej w Zakopanem Marek Trzaskoś.

Zasady parkowania hulajnóg

Kodeks drogowy przewiduje, że hulajnogi mogą być ustawiane w miejscach wyznaczonych przez zarządcę drogi, a jeżeli nie ma takich miejsc, to pojazd musi być ustawiony na poboczu, równolegle do krawężnika. Ponadto musi być pozostawiona przestrzeń do swobodnego przejścia na szerokości przynajmniej półtora metra.

Zakopiański Urząd Miasta zaproponował operatorowi hulajnóg wyznaczenie spotów przeznaczonych wyłącznie do pozostawiania pojazdów przez operatora i użytkowników. Takie miejsca wymusiłyby pozostawianie hulajnóg w wyznaczonych punktach. Spoty jednak nie powstały.

- Operator dzięki systemowi GPS dokładnie wie, w którym punkcie znajdują się jego pojazdy, ale zauważamy, że skumulowanie blisko 100 hulajnóg w jednym miejscu nie wzbudza żadnej reakcji z jego strony. W takich strefach robi się już niebezpiecznie. Deklarowaliśmy chęć współpracy, ale nie widzimy jej ze strony operatora, który tłumaczy się brakiem pracowników, dlatego zabieramy problematyczne pojazdy na parking -powiedział szef straży.

d2t6yu2

Jak wygląda sytuacja w Zakopanem?

Koszt odholowania hulajnogi oraz koszt parkowania pokrywa operator. W ostatnim czasie z zakopiańskich ulic odholowano 10 takich pojazdów, które operator odebrał dopiero po tygodniu i musiał ponieść stosowną opłatę. Odholowanie i pierwsza doba parkowania jednej hulajnogi elektrycznej to koszt 150 zł, a każda dodatkowa doba parkowania kosztuje 25 zł.

Do Straży Miejskiej w Zakopanem regularnie trafiają zgłoszenia od mieszkańców, którym hulajnogi utrudniają komunikację.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d2t6yu2
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2t6yu2

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj