Trwa ładowanie...

Problem z paszportami szczepionkowymi. Opóźni wprowadzenie unijnych certyfikatów?

Pod koniec kwietnia Parlament Europejski w głosowaniu poparł wydawanie certyfikatów szczepionkowych w UE. Okazuje się jednak, że jest problem w dyskusji między PE, Radą UE a Komisją Europejską. Eurodeputowani doszukali się dyskryminacji osób niezaszczepionych, jeśli certyfikaty będą funkcjonować według obecnych założeń.

Share
Problem z paszportami szczepionkowymi
Problem z paszportami szczepionkowymiŹródło: Getty Images
d2ierzf

Paszporty szczepionkowe będą elektronicznym dowodem na to, że dana osoba została zaszczepiona, uzyskała ujemny wynik testu albo przeszła COVID-19. Będą ważne we wszystkich państwach członkowskich UE, co ma pomóc w skoordynowanym znoszeniu istniejących ograniczeń.

Jak czytamy na stronie Unii Europejskiej, posiadający paszporty powinni być zwolnieni z ograniczeń w swobodnym przemieszczaniu się w taki sam sposób jak obywatele odwiedzanego przez nich państwa członkowskiego.

d2ierzf

Cyfrowy dokument ma być dostępny w drugiej połowie czerwca. Niestety właśnie pojawił się duży problem.

Paszporty szczepionkowe - jednak dyskryminacja?

Jak informuje RMF FM, eurodeputowani chcą za wszelką cenę, by testy na koronawirusa były darmowe.

W innym wypadku paszporty będą dyskryminować osoby niezaszczepione. Szczepienia są darmowe, a testy w większości krajów UE nie. Na dodatek często trzeba za nie słono zapłacić.

d2ierzf

Jak czytamy na RMF FM, na darmowe testy nie zgadza się Rada Unii Europejskiej, co z kolei popiera Komisja Europejska. Decyzja o tym, czy testy są płatne czy nie, ma zależeć od kraju a nie UE.

Dyskusja ma być wznowiona w przyszłym tygodniu.

Przypomnijmy, ze paszporty szczepionkowe od początku wzbudzają wiele kontrowersji. Według krytyków, powodują dyskryminację osób, które nie mogły się zaszczepić i w rezultacie wprowadzają dwie klasy obywateli.

d2ierzf

Źródło: RMF FM

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Wakacje 2021. Jakie kierunki wybierają Polacy?

d2ierzf

Podziel się opinią

Share
d2ierzf
d2ierzf