MiastaProra - hitlerowski kurort nad Bałtykiem

Prora - hitlerowski kurort nad Bałtykiem

Prora - hitlerowski kurort nad Bałtykiem

Rugia, największa niemiecka wyspa, to prawdziwy turystyczny raj, który oferuje odwiedzającym idealną mieszankę atrakcji. Wśród pięknych klifowych krajobrazów, kilometrów plaż i nowoczesnych ośrodków wczasowy, znajduje się także mrożące krew w żyłach miejsce. Tuż nad brzegiem Bałtyku, w miejscowości Prora, można zobaczyć 4,5-kilometrowy kompleks wypoczynkowy. Straszy nie tylko swym wyglądem - w większości jest opuszczony, ale także historią. Jest on bowiem pamiątką po czasach hitlerowskich ? zbudowano go w latach 30. w celach propagandowych. Urlop mieli tu spędzać obywatele III Rzeszy. Jak potoczyły się losy tego miejsca?

Rugia, największa niemiecka wyspa, to prawdziwy turystyczny raj, który oferuje odwiedzającym idealną mieszankę atrakcji. Wśród pięknych klifowych krajobrazów, kilometrów plaż i nowoczesnych ośrodków wczasowych, znajduje się także mrożące krew w żyłach miejsce. Tuż nad brzegiem Bałtyku, w miejscowości Prora, można zobaczyć 4,5-kilometrowy kompleks wypoczynkowy. Straszy nie tylko swym wyglądem – w większości jest opuszczony, ale także historią. Jest on bowiem pamiątką po czasach hitlerowskich – zbudowano go w latach 30. w celach propagandowych. Urlop mieli tu spędzać obywatele III Rzeszy. Jak potoczyły się losy tego miejsca?

if/pw

1 / 5

Tajemnica Kolosa z Rugii

Obraz
© Licencja Creative Commons by Blackpower 2010, flickr.com

Budowę kompleksu rozpoczęto w 1935 roku – planowano, że za pośrednictwem organizacji „Kraft durch Freude” (siła poprzez radość) będzie wypoczywać tu 20 tys. osób jednocześnie. Kurort miał być kwintesencją luksusu – turyści mieli przybywać statkami i do pokoi docierać koleją wąskotorową.

2 / 5

Tajemnica Kolosa z Rugii

Obraz
© Licencja Creative Commons by froutes, flickr.com

Na terenie kompleksu, poza takimi atrakcjami jak szeroka, piaszczysta plaża i możliwość uprawiania sportów wodnych, miało działać m.in. kino i teatr. Początek II wojny światowej pokrzyżował jednak te plany – budowa hitlerowskiego kurortu nigdy nie została ukończona.

3 / 5

Tajemnica Kolosa z Rugii

Obraz
© Licencja Creative Commons by Reisender X, flickr.com

Utracił także turystyczny charakter - do 1945 roku służył jako schron, następnie stanowił bazę militarną. Dziś kompleks straszy pustymi oknami - budynki ciągną się na przestrzeni 4,5 kilometra – jest to tak duży obszar, że opuszczone miejsce przyjęło się nazywać „kolosem z Prory”.

4 / 5

Tajemnica Kolosa z Rugii

Obraz
© Stefan Sauer Dostawca: PAP/DPA

W ostatnich latach zajęto się jednak sprawą Prory i wszystko wskazuje na to, że wkrótce były hitlerowski kurort znów zacznie tętnić życiem. Na początku lipca 2011 roku, w najbardziej na północ wysuniętej części kompleksu – bloku nr 5 – otwarto schronisko młodzieżowe. Oferuje ono 402 miejsca noclegowe w 96 pokojach.

5 / 5

Tajemnica Kolosa z Rugii

Obraz
© Licencja Creative Commons by fotonen, flickr.com

Pod koniec 2011 roku została wykupiona ostatnia część Prory. Prywatni inwestorzy planują przekształcić miejsce w nowoczesny kurort, pełen luksusowych apartamentów i hoteli wraz z zapleczem w postaci obiektów sportowych czy centrów handlowych. Inwestycje opiewają na setki milionów euro.

if/pw

niemcyhitlermiasta

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (1)