Przed nami wyjątkowa noc. Warto spojrzeć w niebo
W nocy z czwartku na piątek będziemy mieli do czynienia z wyjątkową pełnią Księżyca. Dodatkowo, jak zapowiada Karol Wójcicki, autor bloga "Z głową w gwiazdach" - "tej nocy dojdzie też do dwóch ciekawych zdarzeń". Warto więc, choć na chwilę spojrzeć w niebo.
Miłośnicy astronomii z pewnością ucieszą się, bowiem dzisiejszej nocy, jeśli tylko warunki pogodowe będą sprzyjające, można spodziewać się spektakularnego widoku na niebie.
Wyjątkowa pełnia
W czwartek, 23 maja br. Księżyc znajdzie się po całkowicie przeciwnej stronie Ziemi w stosunku do Słońca, dzięki czemu jego tarcza będzie w całości oświetlona. To sprawi, że nasz naturalny satelita w czasie pełni będzie wydawał się jeszcze większy niż zwykle.
Podczas dzisiejszej pełni Księżyc będzie znajdował się konstelacji Skorpiona, czyli wyjątkowo nisko nad horyzontem. "Tym samym na maksa wjeżdżają nam letnie, niskie pełnie. W momencie swojego górowania w centralnej Polsce Księżyc wzniesie się zaledwie na 11 stopni nad południowym horyzontem. To bardzo nisko, choć absolutny rekord zostanie pobity w czerwcu, gdy Księżyc w pełni będzie górował na 9 stopni. To jakiś kosmos!" - czytamy w poście udostępnionym na Facebooku "Z głową w gwiazdach".
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Sztuka podróżowania - DS4
Tak niskie usytuowanie Księżyca nad horyzontem dostarczy nam ciekawego widoku, który tłumaczy ekspert - Karol Wójcicki.
"Księżyc przez całą noc będzie wydawał się większy niż w innych porach roku. To wynik nietypowej perspektywy - nisko nad horyzontem łatwiej nam porównać jego rozmiary z widocznymi drzewami czy domami, ulegając złudzeniu ogromnego Księżyca. W rzeczywistości dzieląca nas do Księżyca odległość jest wtedy większa niż zwykle (doliczamy promień Ziemi) i Księżyc jest tak naprawdę wtedy... mniejszy niż zwykle" - czytamy.
Trwa ładowanie wpisu: facebook
Na niebie będzie się działo
To jednak nie wszystko. Karol Wójcicki podzielił się z internautami jeszcze dwiema ciekawostkami. Po pierwsze w piątek nad ranem tj. 24 maja br. dojdzie do największego zbliżenia Księżyca do jasnej gwiazdy Antares. Niestety to zjawisko najlepiej będzie dostrzegalne dla mieszkańców znad Zatoki Meksykańskiej.
Najtrudniejsze będzie ujrzenie jeszcze innego zjawiska. Mowa o gromadzie kulistej M4, która ok. godziny 2:53 zakryje Księżyc. To będzie jednak dostrzegalne tylko dla osób, które spojrzą w niebo przez teleskop z czułą kamerą.
Źródło: Facebook @Z głową w gwiazdach