Trwa ładowanie...
da9trqt

Przez lata dworzec w Jaworze straszył. Zmienił się nie do poznania

Dworzec w Jaworze doczekał się gruntownej renowacji, dzięki której wygląda jak architektoniczne dzieło sztuki. To kolejna "perełka", która zyskała drugie życie dzięki kolejarzom.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Tak jeszcze kilka lat temu wyglądał dworzec w Jaworze
Tak jeszcze kilka lat temu wyglądał dworzec w Jaworze (Wikimedia Commons CC BY)
da9trqt

Jawor to niewielkie miasto na Dolnym Śląsku, w którym mieszka ok. 23 tys. osób. Dworzec kolejowy powstał tu w 1856 r., a na liście połączeń są m.in. Legnica i Katowice. Budynek przez długie lata nie był zaniedbany i zdecydowanie nie zachęcał, aby go odwiedzać. Jednak w 2018 r. udało się przeprowadzić generalny remont, dzięki któremu dawny koszmarek zamienił się w piękny, reprezentacyjny dworzec, którego może pozazdrościć wiele miast w Polsce.

Materiały prasowe / PKP S.A.
Podziel się

Obiekt doczekał się nowej elewacji, wymieniono wszystkie okna, drzwi oraz dach. Podczas prac odkryte zostały żeliwne słupy, które zdecydowano się wyeksponować. Odtworzono też przylegającą do dworca wiatę, a także dwie klatki schodowe i polichromie na ścianach.

Materiały prasowe / PKP S.A.
Podziel się

Wewnątrz powstała poczekalnia, toalety oraz pomieszczenie dla opiekuna z dzieckiem. Obiekt przystosowano do potrzeb osób z niepełnosprawnością. W tym celu zlikwidowano bariery architektoniczne, wykonano tablice multisensoryczne oraz ścieżki prowadzące dla osób niewidomych i niedowidzących. Koszt modernizacji wyniósł ponad 13 mln zł.

Materiały prasowe / PKP S.A.
Podziel się

Budynek wpisany jest do ewidencji zabytków. Wykonawca podczas remontu musiał na każdym etapie współpracować z konserwatorem zabytków. To m.in. właśnie z tego powodu były opóźnienia w renowacji budynku dworca.

da9trqt

Źródło: whitemad.pl

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także: Wzdłuż Ściany Wschodniej - wyprawa z północy na południe Polski na pokładzie Škody Kodiaq 4x4

da9trqt

Podziel się opinią

Share

da9trqt

da9trqt