Trwa ładowanie...

Przez lata dworzec w Jaworze straszył. Zmienił się nie do poznania

Dworzec w Jaworze doczekał się gruntownej renowacji, dzięki której wygląda jak architektoniczne dzieło sztuki. To kolejna "perełka", która zyskała drugie życie dzięki kolejarzom.

Przez lata dworzec w Jaworze straszył. Zmienił się nie do poznaniaŹródło: Wikimedia Commons CC BY
d348jad
d348jad

Jawor to niewielkie miasto na Dolnym Śląsku, w którym mieszka ok. 23 tys. osób. Dworzec kolejowy powstał tu w 1856 r., a na liście połączeń są m.in. Legnica i Katowice. Budynek przez długie lata nie był zaniedbany i zdecydowanie nie zachęcał, aby go odwiedzać. Jednak w 2018 r. udało się przeprowadzić generalny remont, dzięki któremu dawny koszmarek zamienił się w piękny, reprezentacyjny dworzec, którego może pozazdrościć wiele miast w Polsce.

Materiały prasowe / PKP S.A.
Źródło: Materiały prasowe / PKP S.A.

Obiekt doczekał się nowej elewacji, wymieniono wszystkie okna, drzwi oraz dach. Podczas prac odkryte zostały żeliwne słupy, które zdecydowano się wyeksponować. Odtworzono też przylegającą do dworca wiatę, a także dwie klatki schodowe i polichromie na ścianach.

Materiały prasowe / PKP S.A.
Źródło: Materiały prasowe / PKP S.A.

Wewnątrz powstała poczekalnia, toalety oraz pomieszczenie dla opiekuna z dzieckiem. Obiekt przystosowano do potrzeb osób z niepełnosprawnością. W tym celu zlikwidowano bariery architektoniczne, wykonano tablice multisensoryczne oraz ścieżki prowadzące dla osób niewidomych i niedowidzących. Koszt modernizacji wyniósł ponad 13 mln zł.

Materiały prasowe / PKP S.A.
Źródło: Materiały prasowe / PKP S.A.

Budynek wpisany jest do ewidencji zabytków. Wykonawca podczas remontu musiał na każdym etapie współpracować z konserwatorem zabytków. To m.in. właśnie z tego powodu były opóźnienia w renowacji budynku dworca.

d348jad

Źródło: whitemad.pl

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także: Wzdłuż Ściany Wschodniej - wyprawa z północy na południe Polski na pokładzie Škody Kodiaq 4x4

d348jad
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d348jad