Przygotowują się do wielkiego wydarzenia. Szlak królów i królików
Gniezno przyciąga do siebie nie tylko wielką historią i poważnymi opowieściami o początkach państwa polskiego. To także miejsca i atrakcje z przymrużeniem oka, skierowane do młodszych turystów. Do tych należy szlak królików (będący uzupełnieniem szlaku królów). W tym roku na Trakcie Królewskim pojawiała się pierwsza żeńska figura królika.
W ostatnim czasie o Gnieźnie mówi się coraz więcej. Wszystko ze względu na przyszłoroczny, wielki jubileusz 1000-lecia koronacji pierwszych królów Polski w tym mieście. Przygotowania trwają, a tuż przed świętami jedna z atrakcji skierowanych do młodszych turystów powiększyła się o nową perełkę.
Pierwsza króliczyca
Trakt Królewski, bo o nim mowa, jest obecnie, po katedrze, drugą największą atrakcją turystyczną Gniezna. Na popularnym miejskim szlaku odkrywać można postaci pierwszych władców i królów Polski oraz poznawać historię miasta przedstawioną z pomocą zabawnych rzeźb 15 królików.
Do już licznego grona dołączyła właśnie szesnasta - króliczyca, symbolizująca rozwijającą się alternatywną kulturę aktywnego Gniezna.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Rzeźba została usytuowana przy najpopularniejszym terenie spacerowo-rekreacyjnym wokół jeziora Jelonek, nazywanego gnieźnieńską Wenecją. Pomysł wpisuje się w coraz popularniejszy w turystyce trend "herstory". Miasto oczekuje właśnie na kolejne rozdanie unijnych środków, mając nadzieję, że niedawno napisany projekt dalszej, znaczącej rozbudowy traktu uzyska dofinansowanie.
Wielkie święto coraz bliżej
Samorząd pierwszej stolicy Polski stworzył markę "Gniezno 2025", pod którą promuje jubileuszowe działania. Przyszły rok będzie pełen wydarzeń, które przyciągną do miasta prawdziwe tłumy turystów. Do Gniezna zjedzie m.in. kilkuset rekonstruktorów, którzy odtwarzać będą życie grodu piastowskiego, np. pojedynki na miecze, koronację itp. Wszystko to będzie można obserwować na żywo.