Przyłęków. Sanktuarium. Miejsce niezwykłe w Polsce

Przyłęków to wieś w województwie śląskim, malowniczo położona w dolinie rzeki Koszarawy. Znakomita baza wypadowa dla turystów zwiedzających Beskid Żywiecki.

Przyłęków. Sanktuarium. Miejsce niezwykłe w Polsce
Źródło zdjęć: © Hachette Polska

21.02.2011 | aktual.: 10.11.2019 15:59

Wieś w województwie śląskim, malowniczo położona w dolinie rzeki Koszarawy. Znakomita baza wypadowa dla turystów zwiedzających Beskid Żywiecki.

Sanktuarium Matki Bożej Wspomożenia Wiernych

Powstanie kościoła w Przyłękowie wiąże się ze zdarzeniem, z 1886 roku. Miejscowy pasterz Wojciech Stefko modlił się o zdrowie dla niewidomej córki i w czasie tej modlitwy zasnął. Ukazała mu się wówczas we śnie Matka Boża, która obiecała przywrócić wzrok córce, jeśli zostanie wybudowana w Przyłękowie kaplica. Wieść o widzeniu szybko rozniosła się po okolicy, ale Wojciech Stefko nie miał pieniędzy na postawienie kaplicy, a ich zebranie utrudniał proboszcz parafii w Żywcu, który nie uwierzył w autentyczności objawienia. Pasterz zbudował więc najpierw z pomocą sąsiadów prostą kapliczkę z tanią kopią obrazu MB Częstochowskiej.

Kiedy wkopywano w ziemię słup pod kapliczkę, trysnęła woda. Niewidoma córka Stefki obmyła wodą ze źródełka oczy i... odzyskała wzrok. Wieść o wydarzeniu szybko rozniosła się po okolicy i do źródełka zaczęli przybywać pielgrzymi nawet z odległych miejscowości. Jednym z nich był chory proboszcz z Żywca, który początkowo okazał tak mało wiary. W latach 1896–1902 wybudowano obok źródełka kościółek. Jeszcze przed wybuchem I wojny światowej w jego ołtarzu głównym stanęła, kupiona w Krakowie, drewniana i polichromowana figura Matki Bożej w koronie, z Dzieciątkiem Jezus, które szeroko rozpostartymi rękoma błogosławi świat. W 1915 roku pożar na plebanii strawił wszystkie kroniki, zapiski i akta dokumentujące dotychczasowe uzdrowienia w Przyłękowie.

Już po II wojnie światowej księża salezjanie – sprawujący od 1953 roku pieczę nad sanktuarium, zebrali złożone pod przysięgą zeznania od najstarszych mieszkańców wsi, świadków objawień i odtworzyli zdarzenia sprzed lat, odbudowując kult maryjny w Przyłękowie. W 1985 roku erygowano tu parafię MB Wspomożenia Wiernych, do której znowu przybywają pielgrzymi, prosząc najczęściej o pomyślność w pracy na roli i urodzaj. Dziś w przyłękowskim kościele chętnie zatrzymują się także turyści, zdążający na szczyt Kiczory w Gorcach lub Romanki w Beskidzie Żywieckim. Przystają również po to, by orzeźwić się wodą ze studzienki nad cudownym źródełkiem.

Parafia NMP Wspomożenia Wiernych
Przyłęków 76
34-331 Świnna k. Żywca
033 863 81 62

Dojazd
Samochodem z Żywca na południowy wschód, drogą wojewódzką nr 945 w kierunku Korbielowa. W centrum Świnnej skręcamy w prawo i po około 2 km jesteśmy na miejscu. Pociągiem dojazd do Żywca, dalej autobusem miejskim nr 13.

Uroczystości
niedziela po 24 maja – MB Wspomożycielki Wiernych

Noclegi
Ośrodek Sportów Zimowych „Piast”
033 863 81 58

W okolicy liczne gospodarstwa agroturystyczne.

*Sanktuaria w pobliżu *
Rajcza, Rychwałd, Szczyrk, Ślemień

Okolica

Jeleśnia – ponaddwustuletnia karczma o konstrukcji zrębowej, usytuowana na dawnym trakcie handlowym, którym można było dotrzeć do Wiednia; ponoć tutejsza kuchnia nie ma sobie równych w okolicy.

Moszczanica – kapliczka w pobliżu cmentarza Przemienienia Pańskiego z 1842 roku, z posągiem Chrystusa upadającego pod krzyżem; obok stoi drewniana, polichromowana rzeźba św. Weroniki.

Oczków – na prywatnej posesji, około 100 m od przystanku autobusowego, stoi kamienna rzeźba przedstawiająca Marię depczącą węża. Pomnik ufundowała arcyksiężna Maria Teresa, żona właściciela dóbr żywieckich, arcyksięcia Karola Stefana Habsburga, w podzięce za ocalenie życia. Historia wydarzyła się zimą 1912 roku, kiedy arcyksiężna jechała saniami przez Oczków. W pobliżu miejsca, gdzie teraz stoi figura, spłoszone czymś konie poniosły do głębokiego wąwozu obok drogi i arcyksiężna cudem uszła z życiem.

Seria: Miejsca niezwykłe

Tytuł: Sanktuaria w Polsce

Autor: Adam Sochaczewski

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)