Atakuje z nieba. Mieszkańcy turystycznej wyspy przerażeni

Mieszkańcy Gran Canarii z niepokojem spoglądają w niebo. Tym razem zagrożeniem okazał się orzeł kanaryjski, który atakuje zwierzęta domowe. Nie przeszkadza mu nawet obecność człowieka tuż obok.

Orzeł kanaryjski postrachem Gran Canarii. Zdjęcie ilustracyjne
Orzeł kanaryjski postrachem Gran Canarii. Zdjęcie ilustracyjne
Źródło zdjęć: © NaKanarach.pl

16.12.2024 | aktual.: 16.12.2024 13:42

Jak pisze gazeta "Canarias7", ptak był już widziany w kilku miejscach.

Przerażeni zachowaniem orła

Głośne gdakanie niektórych kurczaków zaalarmowało mieszkańców Tecén w Telde. Tak zareagowały na widok myszołowa, znanego również jako orzeł kanaryjski (jego nazwa naukowa to Buteo buteo).

Według przedstawionej przez gazetę relacji jednego z mieszkańców, ptak "chwycił kurę i rzucił nią w płot". Zaatakował też spacerującego mężczyznę i jego czworonoga. Przerażeni mieszkańcy zgłosili zagrożenie do Rady Wyspy Gran Canaria.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Pascual Calabuig, lekarz weterynarii odpowiedzialny za należące do wyspiarskiej korporacji Centrum Odzyskiwania Dzikiej Przyrody Tafira, poinformował dziennikarzy, że jest to dziki myszołów, a wyżyny wąwozu Tecén są jego naturalnym siedliskiem. Co ważne, ptak ten znajduje się w katalogach gatunków chronionych Wysp Kanaryjskich. Nie można go schwytać i wypuścić w innym miejscu.

Orzeł kanaryjski

Orzeł kanaryjski to gatunek dużego ptaka drapieżnego z rodziny jastrzębiowatych (Accipitridae). Poluje na otwartych przestrzeniach, oddalając się od gniazda w czasie lęgów na kilka kilometrów. W czasie patrolu krąży nad ziemią i szybuje, co daje mu szerokie pole widzenia. Gdy wypatruje zdobyczy w powietrzu, zdarza mu się zawisać na chwilę w powietrzu i trzepotać skrzydłami. Kiedy ją upatrzy, nagle spada na nią z wysokości kilkunastu metrów.

Buteo buteo
Buteo buteo© Adobe Stock

Obserwuje się go najczęściej przy zbiornikach wody, a także czatującego na ofiarę z wysokiego punktu w terenie, jak drzewo, słup, duży kamień; w czasie sianokosów z kolei na stogach siana. Zdobycze łapie z ziemi, chwyta i zabija, rozszarpując szponami. Nigdy nie goni ani nie chwyta ptaków w locie.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)