Wyjątkowe miasto w Polsce. Nie jest pierwszym wyborem turystów

Białystok to jedno z najbardziej niedocenianych miast w Polsce, któremu z pewnością warto dać szansę. W największym mieście województwa podlaskiego i zarazem jednym z ciekawszych miejsc na mapie Podlasia nie sposób narzekać na nudę. Zwłaszcza jeśli kochamy zwiedzać, odkrywać nowe miejsca i spędzać czas wolny na świeżym powietrzu.

Rynek w Białymstoku z lotu ptaka
Rynek w Białymstoku z lotu ptaka
Źródło zdjęć: © Adobe Stock

Białystok to jedno z tych polskich miast, w których historia i przeszłość płynnie łączą się z teraźniejszością. Przed II wojną światową było to miasto wielokulturowe, w którym obok siebie żyli zgodnie Polacy, Żydzi, Niemcy, a także Rosjanie i Tatarzy.

Dziś wielonarodowy charakter Białegostoku pozostaje jedynie wspomnieniem, lecz na jego mapie nadal nie brakuje miejsc, w których swój ślad odcisnęli przedstawiciele różnych kultur.

Wielokulturowy charakter Białegostoku przyciąga do siebie turystów nie tylko z Polski, ale także z Europy i ze świata. Miasto jest świetnie przygotowane na ich przyjęcie za sprawą rozbudowanej i zróżnicowanej bazy noclegowej, licznych restauracji, kawiarni i barów szybkiej obsługi, a także świetnie zorganizowanej komunikacji miejskiej. Po Białystoku można przemieszczać się zarówno na piechotę, jak i zwiedzać miasto autobusem, rowerem lub na hulajnodze.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zespół pałacowo-parkowy Branickich w Białymstoku

Zwiedzanie Białegostoku warto zacząć od jego symbolu, czyli Pałacu Branickich wraz z przepięknym ogrodem. Nie bez powodu porównuje się go do francuskiego Wersalu. Jego początki sięgają XVI wieku. W późniejszych latach dokonano licznych przebudów, a w 1944 roku został zburzony przez wycofujących się Niemców. Pałac odbudowano w latach 1946-1960. Współcześnie stanowi główną siedzibę Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. Część reprezentacyjnych wnętrz udostępniono do zwiedzania.

Pałac Branickich nazywany jest polskim Wersalem
Pałac Branickich nazywany jest polskim Wersalem© Adobe Stock | Cezary Wojtkowski

W centrum Białegostoku mieści się Rynek Kościuszki. Wznoszą się nad nim ratusz z wieżą zegarową oraz zabytkowa Bazylika archikatedralna Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. W pobliskich kamieniczkach znajdują się restauracje i kawiarenki. Warto tam skosztować regionalnych przysmaków, np. kartaczy, babki ziemniaczanej, sękacza i wielu innych.

W miejscowym Muzeum Historii Medycyny i Farmacji można zaś poznać starodawne metody lecznicze, a także przenieść się symbolicznie do apteki z przełomu XIX i XX wieku. Wśród licznych kolekcji znajdziemy m.in. chirurgiczne, rentgenowskie, ginekologiczne, stomatologiczne, anatomiczne, laryngologiczne czy okulistyczne.

Białystok śladami Ludwika Zamenhofa i języka esperanto

Jedną z najbardziej znanych osobistości związanych z Białymstokiem jest urodziny tu w 1859 r. Ludwik Zamenhof. Zasłynął on przede wszystkim ze stworzenia i popularyzacji języka esperanto, który miał stać się swoistą wspólną mową całego świata. Z osobą Zamenhofa wiąże się wiele miejsc na mapie Białegostoku, a spacer jego śladami z pewnością okaże się świetnym pomysłem na spędzenie wolnego czasu.

Białystok z lotu ptaka
Białystok z lotu ptaka© Adobe Stock

W ramach spaceru śladami Zamenhofa i języka esperanto warto odwiedzić dawną ulicę Zieloną (dziś nosi ona imię Zamenhofa), na której pod numerem 6 znajdował się dom Zamenhofa. Dom już nie istnieje, ale na ścianie sąsiedniego budynku znajduje się pamiątkowa tablica – po polsku i w języku esperanto. Na innym bloku przy ul. Zamenhofa namalowano natomiast mural, przedstawiający Zamenhofa obserwującego z balkonu przechodniów.

Kolejnymi miejscami, z którymi związane było życie i twórczość Ludwika Zamenhofa jest VI LO, mieszczące się w budynku dawnego Gimnazjum Realnego przy ul. Warszawskiej 8, a także sam Rynek Kościuszki. To właśnie tu, na dawnym Placu Bazarnym, młody Zamenhof miał wpaść na pomysł stworzenia języka, który łączyłby przedstawicieli różnych kultur i narodowości dawnego Białegostoku.

Nieopodal Rynku Kościuszki znajduje się ul. Malmeda, a przy niej, na niewielkim skwerku z fontanną, popiersie Ludwika Zamenhofa. Nie jest to jedyny monument upamiętniający tego znanego Białostoczanina – tuż przy Rynku Kościuszki stoi bowiem mosiężny pomniczek z postacią małego Ludwika.

Białystok wieczorową porą
Białystok wieczorową porą© Getty | dzika_mrowka

Pieszo, rowerem i autobusem szlakiem białostockich murali

Białystok słynie także ze swoich murali. Są to starannie wykonane malowidła, które zdobią ściany budynków, sklepów, a nawet prywatnych domów. To świetny przykład street artu, który może być artystyczny i efektownie zdobić, a nie szpecić miejską przestrzeń. Na mapie stolicy Podlasia nie brakuje miejsc, w których można podziwiać bajecznie kolorowe murale. Specjalnie z myślą o turystach, którzy chcieliby poznać je bliżej, powstał szlak białostockich murali.

Został on utworzony z inicjatywy Miasta Białystok i można go pokonać pieszo, rowerem lub korzystając z komunikacji miejskiej. Szlak pieszy liczy sobie ok. 3 km, rowerowy 13 km, a autobusowy 25 km. Trasa biegnie przez miejsca, w których znajdują się najpiękniejsze białostockie murale – aktualnie na szlaku jest ich 36. Są to najatrakcyjniejsze, wielkoformatowe murale spośród tego typu malunków znajdujących się na terenie Białegostoku (wszystkich jest obecnie ok. 50).

Na szlaku białostockich murali można podziwiać takie słynne na całą Polskę ścienne malunki, jak m. in. "Dziewczynka z konewką", symbol Podlasia "Żubry", "Kobieta w masce", "Przenikanie", a także murale zatytułowane "Zenek Martyniuk" i "#Tribute to Tesla". Zwiedzanie Białegostoku szlakiem jego wyjątkowego street artu to ciekawy i oryginalny zarazem pomysł na aktywne spędzenie wolnego czasu w mieście, a przy okazji także doświadczenie jego mniej turystycznego oblicza.

Źródło artykułu:WP Turystyka
białystokmiastapodlasie
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)