Trwa ładowanie...

Puszcza Białowieska – Nowa atrakcja dla turystów, powstały wioski tematyczne

Nazw tych wiosek nie znajdziecie na mapie. Istnieją od niedawna i powstały po to, by zapewnić turystom dodatkowe atrakcje w Puszczy Białowieskiej. Wieś Drewniana to tak naprawdę Borysówka, Wioska Bulwy to Lipiny, Wioskę pod Kopułami znajdziesz w atlasie samochodowym pod nazwą Nowoberezowo, a Wioskę Małego Osocznika – Dubiny.

Share
Puszcza Białowieska – Nowa atrakcja dla turystów, powstały wioski tematyczne
Źródło: facebook.com/Wioski Tematyczne
d3335ib

Nazwy i oferta wiosek tematycznych w Puszczy Białowieskiej nawiązują do lokalnych tradycji. – Wioska tematyczna to pomysł na rozwój wsi opierający się na lokalnym dziedzictwie kulturowym, historycznym i na lokalnych tradycjach oraz na pasji i zaangażowaniu mieszkańców. Każda wioska ma swój temat przewodni, wokół którego tworzona jest oferta edukacyjno-turystyczna – tłumaczy PAP koordynatorka projektu Karolina Likhtarovich z Fundacji Inicjatyw Rozwojowych i Edukacyjnych.
W przypadku Nowoberezowa chodzi o nawiązanie do tradycji prawosławnych, Wieś Drewniana (Borysówka) powstała po to, by pokazać piękno i bogactwo podlaskiej architektury drewnianej i rzemiosła, Wioska Bulwy (Lipiny) to oczywiście ukłon w kierunku słynącej z potraw z ziemniaków lokalnej kuchni. Dla niezaznajomionych z kulturą Podlasia najbardziej tajemnicza będzie zapewne Wioska Małego Osocznika (Dubiny). Osocznicy byli od XVI do XVIII wieku zarządcami królewskimi. Pomagali przy polowaniach i strzegli puszczy przed kłusownikami.

facebook.com/Wioski Tematyczne
Źródło: facebook.com/Wioski Tematyczne

W wioskach można spędzić czas na tematycznych warsztatach artystycznych („bulwastemple”, wyrób świeczek woskowych) lub kulinarnych („Wareniki Osoczników”), grach terenowych i integracyjnych i na zabawach na świeżym powietrzu. Atrakcje są już dostępne, oferta ma być dostosowywana do pogody. Wioski tematyczne powstały w ramach projektu „Aktywizacja mieszkańców wokół zasobów własnej wsi sposobem na rozwój przedsiębiorczości społecznej na terenach wiejskich”.

źródło: PAP

d3335ib

Podziel się opinią

Share
d3335ib
d3335ib