Trwa ładowanie...
Wakacje.pl
Nocowanie.pl
Plaże
Wyspy
Egzotyka
W Podróży
Miasta
Poza miastem
Ludzie
Wideo
Zobacz inne
Najnowsze
Popularne

Rafy koralowe umierają. Naukowcy wyliczyli, kiedy znikną

Badania naukowe pokazują, że rafy koralowe mogą zniknąć do 2100 roku. Eksperci przewidują, że ocieplenie oceanów i wzrost poziomu mórz może mieć niszczycielski wpływ na ekosystem i doprowadzić do katastrofy.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Rafy koralowe umierają. Naukowcy wyliczyli, kiedy znikną
(Instagram.com, Fot: Brett Monroe Garner)

Według nowych zmiany klimatu mogą zniszczyć prawie wszystkie siedliska raf koralowych na świecie do 2100 roku. Pomimo regularnie podejmowanych wysiłków, aby je ratować, globalne ocieplenie i coraz wyższy poziom mórz sprawiają, że koralowce powoli znikają.

Rafa koralowa wkrótce zniknie z naszej planety

Do 2100 roku. Wygląda to dość ponuro. Większość siedlisk będzie zniszczona - powiedziała w oświadczeniu Renee Setter, biogeograf z University of Hawaii w Mānoa.

Naukowiec swoje odkrycia przedstawiła na dorocznym spotkaniu Ocean Sciences. Setter i jej koledzy wykonali symulację oceanów, w których obecnie istnieją rafy koralowe. Na postawie prognoz temperatury, zakwaszenia wody, siły fal, zanieczyszczenia i połowów ustalono jak będzie wyglądać sytuacja koralowców.

Zobacz także: Jasne kręgi wokół australijskiej rafy

Odkryto, że do 2100 r. prawdopodobnie nie zostanie żadne siedlisko. Istnieje mała szansa, że w kilku miejscach niewielka ilość rafy zostałaby ocalona m.in. na wybrzeżu Kalifornii Dolnej w Meksyku i w Morzu Czerwonym.

Slot

Badania wskazują, że koralowce są najbardziej podatne na zmiany spowodowane emisją gazów cieplarnianych, za które jest odpowiedzialny człowiek. Gazy cieplarniane, takie jak dwutlenek węgla, zatrzymują ciepło w atmosferze, zwiększając temperatury oceanów. A kiedy dwutlenek węgla miesza się z wodą oceaniczną, powstałe reakcje chemiczne powodują, że woda staje się bardziej kwaśna.

Połączenie ocieplenia mórz i zakwaszenia oceanów zagraża rafom koralowym na całym świecie. Oprócz zmian klimatu rafom koralowym zagrażają również nielegalne połowy, zanieczyszczenie wody, a także rozbudowa nabrzeży i niszczycielska działalność człowieka.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Podziel się opinią

Share
Slot