Trwa ładowanie...

Rafy koralowe umierają. Naukowcy wyliczyli, kiedy znikną

Badania naukowe pokazują, że rafy koralowe mogą zniknąć do 2100 roku. Eksperci przewidują, że ocieplenie oceanów i wzrost poziomu mórz może mieć niszczycielski wpływ na ekosystem i doprowadzić do katastrofy.

Share
Rafy koralowe umierają. Naukowcy wyliczyli, kiedy zniknąŹródło: Instagram.com, fot: Brett Monroe Garner
d4480cr

Według nowych zmiany klimatu mogą zniszczyć prawie wszystkie siedliska raf koralowych na świecie do 2100 roku. Pomimo regularnie podejmowanych wysiłków, aby je ratować, globalne ocieplenie i coraz wyższy poziom mórz sprawiają, że koralowce powoli znikają.

Rafa koralowa wkrótce zniknie z naszej planety

Do 2100 roku. Wygląda to dość ponuro. Większość siedlisk będzie zniszczona - powiedziała w oświadczeniu Renee Setter, biogeograf z University of Hawaii w Mānoa.

Naukowiec swoje odkrycia przedstawiła na dorocznym spotkaniu Ocean Sciences. Setter i jej koledzy wykonali symulację oceanów, w których obecnie istnieją rafy koralowe. Na postawie prognoz temperatury, zakwaszenia wody, siły fal, zanieczyszczenia i połowów ustalono jak będzie wyglądać sytuacja koralowców.

Zobacz także: Jasne kręgi wokół australijskiej rafy

Odkryto, że do 2100 r. prawdopodobnie nie zostanie żadne siedlisko. Istnieje mała szansa, że w kilku miejscach niewielka ilość rafy zostałaby ocalona m.in. na wybrzeżu Kalifornii Dolnej w Meksyku i w Morzu Czerwonym.

d4480cr

Badania wskazują, że koralowce są najbardziej podatne na zmiany spowodowane emisją gazów cieplarnianych, za które jest odpowiedzialny człowiek. Gazy cieplarniane, takie jak dwutlenek węgla, zatrzymują ciepło w atmosferze, zwiększając temperatury oceanów. A kiedy dwutlenek węgla miesza się z wodą oceaniczną, powstałe reakcje chemiczne powodują, że woda staje się bardziej kwaśna.

Połączenie ocieplenia mórz i zakwaszenia oceanów zagraża rafom koralowym na całym świecie. Oprócz zmian klimatu rafom koralowym zagrażają również nielegalne połowy, zanieczyszczenie wody, a także rozbudowa nabrzeży i niszczycielska działalność człowieka.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

d4480cr
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4480cr
d4480cr