Trwa ładowanie...

Ratownicy mieli co robić. Ponad 200 razy poszukiwali dzieci na plażach

W sezonie wakacyjnym nadbałtyckie plaże wypełnione są po brzegi turystami z całego kraju. W gąszczu kolorowych parawanów i parasoli wcale nie trudno zgubić się małemu dziecku, czego dowodem jest przedstawiony przez Gdański Ośrodek Sportu raport. Okazuje się, ze w tym roku na gdańskich plażach ratownicy ponad 200 razy poszukiwali zagubionych dzieci.

Ponad 200 razy ratownicy poszukiwali dzieci na gdańskich plażach Ponad 200 razy ratownicy poszukiwali dzieci na gdańskich plażach Źródło: Getty Images, fot: Dominika Zarzycka
dol6mip
dol6mip

GOS podsumował tegoroczny sezon wakacyjny. Okazało się, że ratownicy brali udział w mniejszej liczbie interwencji na plaży i w wodzie niż w ubiegłym roku. Wzrosła natomiast liczba akcji związanych z poszukiwaniem zagubionych dzieci lub ich rodziców.

Zagubione dzieci na gdańskich plażach

W tym roku ratownicy w Gdańsku zabezpieczali dziewięć kąpielisk o łącznej długości 1300 m. Dobra informacja jest taka, że na żadnym z nich nie doszło do utonięcia. Mimo to ratownicy mieli sporo pracy. Jak wynika z opublikowanego we wtorek 6 września raportu GOS, w lipcu i sierpniu musieli oni interweniować na strzeżonych kąpieliskach 85 razy. Ponadto brali udział w aż 201 akcjach poszukiwania dzieci. Liczba zaginionych dzieci z roku na rok się zwiększa. - O ile w 2020 roku odnotowaliśmy 114 takich przypadków, to w 2021 r. było ich już 191 - zaznaczył rzecznik GOS Grzegorz Pawelec.

Pawelec podkreślił, że GOS przeprowadza na plażach akcję "Mamo tu jestem". - Udostępniamy bezpłatne opaski, na których zapisuje się numer do opiekuna, wielu rodziców podchodzi do tego zagadnienia z nonszalancją - tłumaczy.

Interwencje ratowników

Z informacji GOS wynika, że ratownicy w zakończonym już sezonie wakacyjnym przeprowadzili 24 interwencje w wodzie, to o 26 mniej niż w roku ubiegłym oraz 85 interwencji na plaży - o 25 mniej niż rok temu.

dol6mip

Z punktów medycznych skorzystało ponad 150 osób. - Najczęstsze zgłoszenia dotyczyły drobnych otarć, skaleczeń oraz ukąszeń owadów - zaznaczył rzecznik GOS. Dodał również, że pogoda przyczyniła się do zwiększonej liczby udarów słonecznych oraz zasłabnięć wśród plażowiczów. - Zespół Ratownictwa Medycznego wzywano w 14 przypadkach - wyliczył.

Ponadto, ratownicy sześć razy udzielali pomocy jednostkom pływającym i osobom korzystającym ze sprzętu do wind czy kitesurfingu.

Warto dodać, że ratowników wspierało 21 wolontariuszy, którzy - podpatrując pracę starszych kolegów i koleżanek - mogą zdobyć praktyki na wodach otwartych.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Miasto, które każdy powinien odwiedzić. "Nie ma wielu Polaków"

dol6mip
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dol6mip