Trwa ładowanie...

Rekin z Headington zyska status zabytku? Jest taka możliwość

By zobaczyć słynną instalację Johna Buckleya, do Oksfordu co roku ściągają tłumy z całego świata. Rekin wbity w dach od początku budził kontrowersje, jednak mimo starań o jego demontaż, wciąż pozostaje na swoim miejscu. Na początku przyszłego roku ma się odbyć kolejna debata nad przyszłością zwierzaka.

Rekin z Headington zyska status zabytku? Jest taka możliwośćŹródło: Wikimedia Commons CC BY, fot: SGBailey
d4m02ew
d4m02ew

Niewykluczone, że po latach budzenia mieszanych uczuć rekin z Headington wreszcie zostanie ogłoszony zabytkiem. Licząca prawie 8 m długości i ważąca 200 kg rzeźba została wykonana przez artystę Johna Buckleya w 1986 r., w 41. rocznicę zrzucenia bomby atomowej na Nagasaki.

I choć lokalne władze niemal z miejsca zaczęły się starać o usunięcie rekina (twórcy zarzucono nieprzedłożenie stosownego planu budowlanego i pojawiły się propozycje, by przenieść rzeźbę na teren lokalnego basenu), nie udało im się osiągnąć zamierzonego rezultatu. Co wiecej, niespodziewanie za zachowaniem niebanalnej instalacji wstawił się ówczesny minister środowiska Michael Heseltine.

Jak poinformowały brytyjskie media, na początku przyszłego roku lokalne władze miasta ponownie debatować będą nad przyszłością rekina wbitego w dach domu przy 2 New High Street. I wiele wskazuje na to że tym razem instalacja może zostać uznana za zabytek, a wszystkie decyzje związane z jej stanem czy planami demontażu będą musiały być konsultowane z konserwatorem.

Zobacz też: Kolorowa instalacja w Łodzi

d4m02ew
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4m02ew

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj