Trwa ładowanie...
Lublin jest obecnie na fali
Lublin jest obecnie na faliŹródło: Adobe Stock

Rekord w polskim mieście. "Uczymy się na cudzych błędach"

2023 r. był wyjątkowo udany dla branży turystycznej. Wiele miejsc zanotowało dużo wyższą liczbę odwiedzających niż w najlepszych latach przed pandemią. Powody do dumy ma Lublin. Nie dość, że padł tam absolutny rekord liczby turystów, to miasto odwiedziło aż siedem razy więcej obcokrajowców niż rok wcześniej.

Artykuł jest częścią zimowej edycji cyklu Wirtualnej Polski "Jedziemy w Polskę". Wszystkie reportaże publikowane w ramach akcji są dostępne na jedziemywpolske.wp.pl.

Świetny wynik Lublina cieszy, tym bardziej że po ciężkim okresie pandemii, kolejnym ciosem dla miejscowej turystyki, z racji położenia, była wojna w Ukrainie. Na szczęście w zeszłym roku nie zatrzymała ona odwiedzających, którzy chętnie podróżowali do tego wyjątkowego miasta.

Lublin ma powody do dumy

Prawie 1,6 mln osób odwiedziło Lublin, z czego 343 tys. to podróżni zagraniczni. Według szacunków wydali oni w sumie blisko miliard złotych.- Zwiększająca się liczba turystów zagranicznych oznacza, że to, co się stało dwa lata temu w Ukrainie, nie odstraszyło turystów – powiedział prezydent Lublina Krzysztof Żuk. Dodał, że wzorem dla Lublina jest Gdańsk, który przyciąga również coraz więcej podróżnych. - Robimy to samo, uczymy się na cudzych błędach i staramy się realizować projekty, które dobrze promują Lublin – podkreślił Żuk.

d3vbaid

Z najnowszych danych wynika, że w 2023 r. do Lublina przyjechało ponad 1,2 mln podróżnych krajowych, w tym około 575 tys. odwiedzających, czyli spędzających w mieście jeden dzień oraz 670 tys. turystów, czyli osób, które skorzystały z noclegów. Najwięcej gości pochodziło z Lubelszczyzny oraz Mazowsza, a następnie z Małopolski, Śląska i Podlasia.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Ferie 2024. Na Krupówkach tłumy, a górale wciąż niezadowoleni

W ubiegłym roku Lublin odwiedziło również ok. 343 tys. obcokrajowców. To prawie siedem razy więcej niż w 2022 r. Najchętniej przyjeżdżali obywatele Niemiec (140 tys.), Izraela (46,5 tys.) oraz Wielkiej Brytanii (39,5 tys.).

Zagraniczni turyści z roku na rok coraz bardziej doceniają Polskę i jej atrakcje. Kraków, Wrocław czy Warszawa już od dawna pojawiają się w międzynarodowych rankingach, ale obcokrajowcy idą o krok dalej i chętnie zwiedzają też inne zakątki kraju.

- Dane za 2023 rok są dla nas wyjątkowo pozytywnym sygnałem. To oznacza, że Lublin staje się coraz bardziej rozpoznawalny i doceniany zarówno przez turystów krajowych, jak i zagranicznych - mówi Karol Wiak z Nocowanie.pl. - Tak znaczący wzrost zainteresowania to wynik wspólnych działań lokalnych przedsiębiorców, instytucji i współpracy z miastem, co pozwala na ciągłe ulepszanie i rozszerzanie oferty turystycznej.

Lublin jest doceniany także za granicą
Lublin jest doceniany także za granicąŹródło: Adobe Stock, fot: Bernard Bialorucki

Przewodniczka miejska Danuta Borzecka podkreśla, że w ostatnich latach "Lublin nie jest krótkim przystankiem na drodze". - Turyści zostają u nas na dłużej. I co ważne, Lublin nie jest dla nich drugim, trzecim czy czwartym wyborem. Coraz częściej, również dla turystów zagranicznych nasze miasto jest miejscem, do którego chcą przyjechać i zobaczyć nie tylko Majdanek, ale także Stare Miasto i inne – mniej oczywiste – zakątki – zwróciła uwagę przewodniczka.

d3vbaid

Lublin - co warto zobaczyć?

Turyści najchętniej odwiedzali Zamek Lubelski, Stare Miasto, Krakowskie Przedmieście oraz Plac Litewski z fontanną multimedialną. Popularnością cieszyły się także tereny zielone, takie jak Ogród Saski czy Zalew Zemborzycki.

Lublin zachwyca niezwykłym klimatem
Lublin zachwyca niezwykłym klimatemŹródło: Adobe Stock, fot: Oleksii Fadieiev

Karol Wiak zwraca uwagę, że Lublin to miasto, które jest warte odwiedzenia przez cały rok. - Zima w Lublinie to wyjątkowy czas, który oferuje mnóstwo atrakcji. Miasto zaprasza do odkrywania swoich zabytków i historii, które nabierają wyjątkowego uroku podczas zimowych miesięcy. Spacer po malowniczym Starym Mieście, odwiedziny w Zamku Lubelskim czy też wieczorne spacery po Placu Litewskim, czy skorzystanie z oferty lodowiska Icemania, to tylko niektóre z propozycji. Dodatkowo Lublin w zimie oferuje bogaty kalendarz kulturalny – od teatralnych przedstawień, przez koncerty, po wydarzenia tematyczne, które odbywają się w wielu lokalizacjach w całym mieście - wymienia ekspert.

Lublin zachwyca także w zimowej odsłonie
Lublin zachwyca także w zimowej odsłonieŹródło: Adobe Stock

Lublin - dalsze działania

Lokalna Organizacja Turystyczna Meteropolia Lublin nie zamierza osiadać na laurach i planuje dalej walczyć o turystów.

- Wśród wyzwań na ten rok jest jeszcze większe otwarcie się na turystę zagranicznego. Najbardziej widoczną rzeczą pod tym względem będą nowe mapy turystyczne w aż 12 językach obcych. Rozszerzymy je o francuski, włoski, czeski, węgierski, litewski, arabski, hebrajski, turecki – mówi prezes Lokalnej Organizacji Turystycznej Metropolia Lublin Krzysztof Raganowicz.

d3vbaid

Lublin - dworzec dumą miasta

Przypomnijmy, że przybywający do Lublina pociągiem wysiadają na nowym dworcu, który został oficjalnie otwarty w styczniu br. Wiele osób uznaje go za najpiękniejszy w Polsce.

Nowy dworzec wygląda imponująco
Nowy dworzec wygląda imponująco Źródło: Miasto Lublin

Nowo otwarty dworzec w Lublinie zlokalizowany jest w dzielnicy Za Cukrownią, pomiędzy ulicami Młyńską, Gazową oraz Dworcową, w pobliżu dworca PKP Lublin Główny. To węzeł komunikacyjny, który połączył transport wewnętrzny miasta z transportem regionalnym i dalekobieżnym.

Dodatkowo jest to przykład nowoczesnego budownictwa, którego wygląd imponuje. Szczególnie spektakularnie prezentuje się zielona ściana, na której znajduje się blisko 27 tys. roślin. Charakterystyczne "kielichy", stanowiące jednocześnie filary dachu, kojarzą się ze słynnym Gardens by the Bay w Singapurze.

Źródło: WP Turystyka, PAP

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Wyłączono komentarze

Jako redakcja Wirtualnej Polski doceniamy zaangażowanie naszych czytelników w komentarzach. Jednak niektóre tematy wywołują komentarze wykraczające poza granice kulturalnej dyskusji. Dbając o jej jakość, zdecydowaliśmy się wyłączyć sekcję komentarzy pod tym artykułem.

Paweł Kapusta - Redaktor naczelny WP
Paweł KapustaRedaktor Naczelny WP

Podziel się opinią