Riwiera turecka - Side

Riwiera turecka - Side
Źródło zdjęć: © © Michael Schütze - Fotolia.com

Side to pozornie niewielkie, bo ok. 20 tysięczne miasteczko, które w sezonie zamienia się w istne centrum turystyczne. Nie ma się co dziwić, skoro spędzała tu wakacje sama Kleopatra. Stare miasto, położone na niewielkim cyplu na południowy zachód od wielkiego antycznego teatru, okala z trzech stron Morze Śródziemne - poza sezonem jest tu całkiem przyjemnie. Mimo że jest tylko kilka uliczek, zawsze znajdzie się zakątek, dokąd nie dotarła jeszcze komercja. Co warto tu zobaczyć? Jaka atrakcje czekają na turystów? Sprawdź!

Riwiera turecka to miejsce, w którym góry stykają się z morzem, a plaże kuszą rozgrzanym piaskiem i atrakcjami dla tych, którzy lubią aktywnie spędzać czas nad wodą. Dziś zabierzemy was do popularnego wśród Polaków kurortu Side, który z pozoru jest niewielkim miasteczkiem. W sezonie jednak zamienia się ono w istne centrum turystyczne. Nie ma się co dziwić, skoro spędzała tu wakacje sama Kleopatra. Stare miasto, położone na niewielkim cyplu na południowy zachód od wielkiego antycznego teatru, okala z trzech stron Morze Śródziemne - poza sezonem jest tu całkiem przyjemnie. Mimo że jest tylko kilka uliczek, zawsze znajdzie się zakątek, dokąd nie dotarła jeszcze komercja. Co warto tu zobaczyć? Jaka atrakcje czekają na turystów? Sprawdź!

Tekst: Witold Korsak

[

]( http://bezdroza.pl/ )

1 / 6

Wczasy w Turcji - Side

Obraz
© sandr2002 / Shutterstock.com

Na północ, wschód i południe od miasta stoi mnóstwo hoteli, w których przebywają zagraniczni goście zaglądający do Side w ciągu dnia. Nie śpią oni w samym centrum, ponieważ wielkich i ekskluzywnych hoteli na szczęście tu brakuje. Europejscy turyści widzą w Side zarówno wady, takie jak np. strasznie nachalnych naciągaczy oraz ceny dwa razy wyższe niż w innych miastach Turcji, jak i zalety, np. możliwość zapłaty w euro za wszystkie towary i usługi oraz pełna swoboda w zakresie ubioru.

2 / 6

Wczasy w Turcji - Side

Obraz
© © tuwien - Fotolia.com

O ile ruiny położone na wschód od miasteczka można zwiedzać przez cały dzień bez większych problemów, o tyle na spacer po centrum i wędrówkę do ruin świątyni Apollina najlepiej się wybrać we wczesnych godzinach porannych, kiedy bazar jeszcze śpi, a turyści z okolicznych skupisk hotelowych nie zdążyli przyjechać. Wtedy jest tu spokojnie, pusto i cicho, co pozwala odczuć dawną atmosferę tego miejsca.

3 / 6

Wczasy w Turcji - Side

Obraz
© Tatiana Popova/Shutterstock.com

Odkrywanie miasta najlepiej rozpocząć od imponującego teatru (godz. otwarcia: 8:00-17:00, wstęp: 10 TL) Budowla powstała w czasach rzymskich (II w.), ale architekt był prawdopodobnie Grekiem (albo też pokochał grecką architekturę), dlatego powszechnie sądzi się, iż teatr istniał już w czasach hellenistycznych, a Rzymianie jedynie go przebudowali. Jedna z podstawowych różnic pomiędzy teatrem greckim a rzymskim polega na tym, że w tych pierwszych parodos, czyli dwa boczne przejścia do orchestry dla chóru flankujące budynek skene, nie były sklepione i w stosunku do niego były ułożone ukośnie. Natomiast w przybytkach rzymskich przejścia były zawsze sklepione i ułożone prostopadle w stosunku do skene. Architekt teatru w Side zastosował typ mieszany, czyli sklepił ukośnie ułożone parodos. Z budynku skene nie pozostało wiele. Była to trzypiętrowa konstrukcja ozdobiona płaskorzeźbami i posągami, których szczątkowe fragmenty leżą dziś na scenie, a niektóre poustawiano naokoło teatru.

4 / 6

Wczasy w Turcji - Side

Obraz
© Dimos/Shutterstock.com

Z górnych rzędów budowli dobrze widać powstałą również w II w. agorę handlową. Propylon, czyli ozdobny portal, przez który wchodziło się na agorę, znajdował się mniej więcej w miejscu, gdzie obecnie jest widoczna brama w płocie, naprzeciwko budynku muzeum. Prawie kwadratowy plac o ok. 90 metrowych bokach otaczały ze wszystkich trzech stron doryckie portyki. Mieściły się w nich sklepy, niektóre otwarte na agorę, a inne na ulicę kolumnową (między muzeum a agorą). Pośrodku placu stała okrągła świątynia (tolos) poświęcona Tyche, bogini fortuny i przypadku. W czasach bizantyńskich albo jeszcze w późnym antyku od teatru w prawo i lewo do morza pociągnięto mury obronne, także tylna jego część stanowiła dość mocny ich element. Daleko po prawej stronie, przy samym morzu, był jeszcze jeden plac -agora miejska, nieco mniejsza, ale równie majestatyczna, ozdobiona jońską kolumnadą dźwigającą przyległe przedsionki. Stała przy niej biblioteka, w której ruinach znaleziono kilka wspaniałych posągów (obecnie w
muzeum). Budynek składał się z trzech pomieszczeń, jedno było czytelnią, inne archiwum, a środkowe było przeznaczone dla cesarza, a raczej dla jego kultu.

5 / 6

Wczasy w Turcji - Side

Obraz
© Saida Shigapova/Shutterstock.com

Idąc z centrum do muzeum, przechodzi się przez łukową bramę, należącą do wspomnianego wyżej ciągu murów. Wiodła ona do miasta wewnętrznego, gdzie mieściły się obie wymienione agory, biblioteka i zabudowania mieszkalne. Ale sama brama powstała już w czasach rzymskich, podczas gdy Bizantyńczycy wprzęgli ją w system nowych murów. Zaraz za nią ukaże się nam po prawej stronie ładna, mała fontanna z jedną środkową niszą i dwiema arkadami po bokach. Postawiono ją ok. 70 r. p.n.e. na cześć cesarza Wespazjana, o czym informuje inskrypcja. W niszy stał posąg cesarza. Dalej na wschód, po lewej stronie drogi, w dawnych łaźniach rzymskich (V w.) mieści się Muzeum Side (wt.-nd. 9:00-19:00, poza sezonem 8:00-17:00; wstęp: 10 TL). Oczywiście zbiory obejmują przede wszystkim eksponaty znalezione w Side, w tym kilka posągów i wiele architektonicznych części antycznych budowli oraz interesujące sarkofagi.

6 / 6

Wczasy w Turcji - Side

Obraz
© Dimos/Shutterstock.com

Po intensywnym dniu zwiedzania warto odpocząć na jednej z tutejszych plaż. Najbliżej centrum kąpieli zażyjemy na Kucuk Plaji, czyli tzw. "Małej Plaży", leżącej po południowej stronie cypla. Po lewej stronie rozciąga się natomiast szersza i dłuższa Buyuk Plaji. Pomiędzy nimi jest jeszcze malutka Panorama Plaji należąca do restauracji o tej samej nazwie. Najpopularniejszą jednak jest nienazwana plaża położona na północy zachód od centrum. Podobnie jak *Panorama *usytuowana poza cyplem, w strefie hotelowej. Poza tym liczne kąpieliska ciągną się od Side aż do Alanyi. Na miłośników nurkowania czeka szkoła "Scuba Side Shut Up and Dive" organizująca liczne wyprawy wzdłuż wybrzeża.

Tekst: Witold Korsak

Oficjalne wydanie internetowe Wydawnictwo Bezdroża: www.bezdroza.pl

[

]( http://bezdroza.pl/ksiazki/riwiera-turecka-travelbook-wydanie-1-witold-korsak,bertu1.htm )

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (2)