Trwa ładowanie...
d38s79h
rogalin
01-07-2010 19:51

Rogalin - kilkusetletnich dębów czar

Rogaliński Park Krajobrazowy leży w dolinie Warty, na południe od Poznania, między Puszczykowem, Mosiną i Śremem. Utworzony w 1997 r., ma chronić jedno z największych w Europie skupisk kilkusetletnich dębów szypułkowych.

d38s79h
d38s79h

Rogaliński Park Krajobrazowy leży w dolinie Warty, na południe od Poznania, między Puszczykowem, Mosiną i Śremem. Utworzony w 1997 r., ma chronić jedno z największych w Europie skupisk kilkusetletnich dębów szypułkowych.

Rogalin

Wieś na skraju Kotliny Śremskiej. Na skarpie pradoliny Warty położona jest rezydencja rodu Raczyńskich (właścicieli w latach 1768–1939), jeden z najwspanialszym w Polsce zespołów pałacowo-parkowych.

Głównymi elementami zespołu jest pałac, kaplica-mauzoleum oraz park – w części francuski, w części angielski.
Barokowo-klasycystyczny pałac rogaliński zaczęto wznosić ok. 1770 r., w 1782 r. oficyna południowa i północna zostały połączone z budynkiem głównym owalnymi galeriami. Od 1788 r. rozpoczęła się przebudowa, przy której uczestniczyli najznakomitsi architekci: Dominik Merlini, który zaprojektował salon i parter budowli, oraz Jan Christian Kamsetzer, autor reprezentacyjnej klatki schodowej. W czasie kolejnych prac w 1. połowie XIX w. sala balowa stała się neogotycką zbrojownią, a kaplica pałacowa w skrzydle południowym – biblioteką i archiwum. Pod koniec XIX w. krakowski architekt Zygmunt Hendel zaprojektował neobarokową bibliotekę na piętrze pałacu. W latach 1911–1912 poniżej południowej oficyny pałacu na skarpie wzniesiono budynek galerii kolekcji malarstwa hrabiego Edwarda Aleksandra Raczyńskiego. Od 1949 r. pałac i jego otoczenie jest placówka muzealną. W 1991 r. Edward Bernard Raczyński, ostatni prezydent RP na uchodźstwie, syn twórcy rogalińskiej galerii, powołał Fundację im. Raczyńskich przy Muzeum
Narodowym w Poznaniu.

Parkowe alejki przy pałacu w ogrodzie prowadzą zwiedzających do najpiękniejszych miejsc: platform widokowym oraz ku dolinie Warty wśród skupisk dębów.

d38s79h

Na wschód od pałacu na osi bramy wjazdowej i alei kasztanowców wznosi się na wzgórzu kościół pw. św. Marcelina. Budynek jest kopią rzymskiej świątyni Maison Carrée z NĒmes. Wzniósł go Edward Raczyński w 1820 r., by uczcić swojego kuzyna, Marcelina Lubomirskiego, który poległ w 1807 r., walcząc w armii napoleońskiej.

W krypcie pod kaplicą znajduje się grobowiec Raczyńskich. Są tu trzy sarkofagi: Konstancji i Rogera Raczyńskich oraz prezydenta Edwarda Bernarda Raczyńskiego, którego ciało spoczęło tutaj w 1993 r. W mauzoleum znajdują się prochy przodków, sprowadzone przez fundatora kościoła.

Rogalińskie drzewa

Wśród 1500 tutejszych dębów najsłynniejsze są trzy: „Lech”, „Czech” i „Rus” o obwodach 926, 726 i 635 cm, rosną w parku angielskim pałacu w Rogalinie. Dąb „Edward” (650 cm) rośnie na zboczu doliny Warty, również w parku.

Muzeum w Rogalinie
Rogalin
tel. 061 813 83 57

d38s79h

Przeczytaj także:

Warto odwiedzić w okolicy

Rogalinek

Wieś nad Wartą, 3 km od Rogalina. Zachował się tu barokowy drewniany kościół św. Michała Archanioła i Matki Boskiej Wspomożenia Wiernych, wybudowany na początku XVIII w. Z mostu w Rogalinku rozciąga się ładna panorama doliny Warty.

Jaszkowo

Wieś na lewym brzegu doliny Warty, 7 km na północny zachód od Śremu. We wsi znajduje się późnogotycki kościół pw. św. Barbary z XV w., rozbudowany w XVI w. Na terenie zespołu pałacowo-parkowego (pałac zbudowany w latach 1912–1918 według projektu Stanisława Mieczkowskiego) mieści się znany w całym kraju ośrodek popularyzowania jazdy konnej Centrum Hippiki Jaszkowo. Jego założycielem jest Antoni Chłapowski, potomek gen. Dezyderego Chłapowskiego.

d38s79h
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d38s79h

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj