Trwa ładowanie...

Rojowiska opanują USA. Taka sytuacja zdarza się raz na kilkaset lat

W USA już w kwietniu miliardy larw cykad zaczną wychodzić spod ziemi. Rzadkość tego zjawiska naturalnego polega na tym, że jednocześnie pojawią się dwa olbrzymie rojowiska, a taka sytuacja zdarza się raz na kilkaset lat.

Duże owady mają do 110 mm długości ciała i do blisko 200 mm rozpiętości skrzydeł Duże owady mają do 110 mm długości ciała i do blisko 200 mm rozpiętości skrzydeł Źródło: Adobe Stock, fot: Catherine Avilez
d4cm72f
d4cm72f

Zagraniczne źródła, w tym m.in. Reuters, donoszą, że część obszarów Stanów Zjednoczonych tej wiosny opanują dwa olbrzymie rojowiska wieloletnich cykad. Skoncentrują się one jednocześnie w stanach Środkowego Zachodu, a także w stanach Południa i Południowego Zachodu.

Wyjątkowe zjawisko

Pojawienie się jednocześnie dwóch rojowisk wieloletnich cykad Brood XIX i Brood XIII to niezwykle rzadkie zjawisko, które ostatnio miało miejsce 221 lat temu, czyli w1803 r.

W odróżnieniu od zwykłych cykad - które wyrajają się stopniowo przez długi czas - te wieloletnie wychodzą spod ziemi w sposób zsynchronizowany w tym samym roku.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Dziki opanowały Gdańsk. "Niektórzy czują się sterroryzowani"

d4cm72f

Jedne z gatunków cykad wieloletnich, które już w najbliższych dniach zaczną pojawiać się w Stanach Zjednoczonych, rozwijają się przez 13 lat, zaś drugie przez 17. Przez ten długi czas ich larwy żyją w glebie. Pod ziemią spijają soki z korzeni drzew oraz krzewów, a dopiero po kilkunastu latach wychodzą na powierzchnię. Teraz ten moment w przypadku jednych i drugich nastąpi w tym samym czasie, dokładnie od końca kwietnia do czerwca br.

Jak zapewniają naukowcy, tegoroczna inwazja cykad w USA nie wiąże się z zagrożeniami dla ludzi i zwierząt. Owady mogą w najgorszym przypadku uszkadzać roślinność lub spustoszyć duże połacie trawników miejskich.

Cykady

Na ponad trzy tys. gatunków cykad na całym świecie zaledwie dziewięć jest wieloletnich, z czego siedem (z rodzaju Magicicada) występuje w Ameryce Północnej.

Cykady Brood XIII (zdjęcie ilustracyjne) Getty Images
Cykady Brood XIII (zdjęcie ilustracyjne)Źródło: Getty Images, fot: Scott Olson

Cykady najczęściej kojarzą się z charakterystycznym dźwiękiem, który wydają. To odgłosy dorosłych samców, które mają na celu przywabienie samic. To "cykanie" cykad, choć może być uciążliwe, trwa maksymalnie do kilku tygodni, bowiem po złożeniu jaj, owady giną.

d4cm72f

Źródło: PAP/Routers

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d4cm72f
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4cm72f