Rosjanie gotowi na mundial. Sprawdzono, jakie nastroje panują wśród mieszkańców
Przeprowadzono badanie wśród mieszkańców 11 rosyjskich miast-gospodarzy, jak wygląda ich podejście do turystów i kibiców, którzy przybędą do nich na mecze. Okazuje się, że obawiają się oni m.in. fanów piłki nożnej z Polski.
Już tylko tygodnie dzielą nas od Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej 2018. Piłkarskie święto rozpocznie się 14 czerwca, a zakończy 15 lipca. Mimo że to wydarzenie sportowe, napędza także przemysł turystyczny – przede wszystkim w miastach-gospodarzach. Kibice, którzy pokonają spory kawał drogi, by móc uczestniczyć w meczu, w większości przypadków zostaną na kilka dni. Co powinni wiedzieć przed przyjazdem? Czy będą mile widziani? Odpowiedź na to pytanie daje badanie, które przeprowadzono wśród mieszkańców Moskwy, Soczi, Kaliningradu czy Kazania. Pod lupę wzięliśmy te miasta, w których będą grać polscy zawodnicy.
Moskwianie obawiają się słowiańskich braci z kraju nad Wisłą
Moskwa, stolica Rosji i największe miasto Europy (12 mln mieszkańców), to jedno z miast, w którym odbędą się mecze mundialu. To na murawie stadionu Spartak reprezentacja Polski rozegra z Senegalem 19 czerwca swój pierwszy mecz. Według ankiety życzliwość wobec zagranicznych turystów wynosi w metropolii 66 proc. (wobec osób LGBT 72 proc.). Oznacza to, aż 1/3 moskwian nie uśmiecha się na myśl o przybyciu tysięcy zagranicznych kibiców. Dlaczego? Niepokoją się, że stolica zapełni się agresywnie nastawionymi fanami, którzy mogą przyczynić się do bójek i zakłóceń w życiu codziennym. Okazuje się też, że mieszkańcy stolicy Rosji w szczególności obawiają się przyjezdnych z Anglii i… Polski.
Miły i gościnny Kazań
Kazań to kolejne miasto, o którym niebawem będzie bardzo głośno w mediach. Nasi piłkarze zmierzą się tu 24 czerwca w drużyną z Kolumbii. Stolica Tatarstanu okazuje się być, podobnie jak Soczi, jednym z najprzyjaźniejszych miast wobec fanów piłki miast w Polsce. Życzliwość wobec zagranicznych turystów wyniosła w Kazanie aż 89 proc. Swobodnie mogą się tu czuć również osoby LGBT, wobec których pozytywnie odniosło się 72 proc. mieszkańców. Mieszkańcy wierzą, że mundial przyniesie ich miastu same korzyści. Wśród opinii krytycznych należy wymienić ich przeświadczenie, iż Kazań otrzymało niewystarczające środki z budżetu na poradzenie sobie z Mistrzostwami, a także obawę dotyczącą zwiększonego ruchu ulicznego.
Wołgograd – umiarkowanie życzliwy
Dawny Stalingrad będzie na czas mundialu jedną z wizytówek Rosji, mającą pokazać ją z jak najlepszej strony. Czy wywrze na turystach wrażenie? Kibice z naszego kraju będą mogli się o tym przekonać 28 czerwca, podczas przyjazdu na mecz Polska-Japonia. Choć mieszkańcy Wołgogradu nie spodziewają się za dużo fanów piłki z kraju nad Wisłą - oczekują głównie turystów z Niemiec (36 proc.) i Anglii (27 proc.). Według ankiety mogą oni liczyć na życzliwość ze strony 72 proc. mieszkańców (życzliwość wobec LGBT: 66 proc.). 8 proc. sądzi, że wybór Rosji na gospodarza turnieju był ustawiony i niesprawiedliwy. 13 proc. uważa zaś, że rosyjska reprezentacja będzie podczas mistrzostw korzystać z dopingu. Jedna trzecia mieszkańców Wołgogradu sądzi, że Mistrzostwa Świata 2018 wygra reprezentacja Niemiec. Jeden na dziesięciu Rosjan wierzy, że triumf odniesie ich kraj.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl