Rowerem przez Niemcy - najpiękniejsze rejony kraju na dwóch kółkach
Jazda na rowerze jest zdrowa, ekologiczna i zwyczajnie przyjemna. Na ponad 200 trasach rowerowych w Niemczech cykliści mają okazję odkrywać zarówno turystyczne atrakcje metropolii, jak i romantyczne ścieżki po terenach przyrodniczych. Poznać niemieckie miasta i regiony można korzystając z ponad 70 tys. kilometrów szlaków rowerowych. Ponieważ wybór jest ogromny - my przedstawiamy wam dziesięć, wybranych przez redakcję, propozycji.
Trudno się zdecydować, mając do dyspozycji tak wiele tras biegnących przez rozmaite regiony: ambitni mogą piąć się rowerem po Alpach, a ceniący sobie inne przyjemności, wybiorą raczej łagodne winne wzgórza. Dla rodzin idealne będą na przykład liczne, urozmaicone ścieżki wzdłuż rzek - część z nich wiedzie przez tereny graniczące z Polską. Można też wybrać trasę wzdłuż dawnego Muru Berlińskiego czy w pobliżu najpiękniejszych zamków w Niemczech. W wielu miejscach znajdziecie przyjazne rowerzystom bazy noclegowe - od gospodarstw agroturystycznych po pałacowe hotele. Zobacz, jak w nietypowy sposób możesz poznać najpiękniejsze miejsca Niemiec.
Szlak Muru Berlińskiego - historia podziału na historycznych trasach
Mur Berliński dzielił niemiecką stolicę przez 28 lat. Dzisiaj najlepiej ruszyć na rowerze w poszukiwaniu pozostałości po dawnej granicy. Na tej trasie cały czas jest obecna pamięć o zimnej wojnie między Wschodem a Zachodem. Szlak pokrywa się w większości z dawnymi drogami celnymi po zachodniej stronie oraz z drogami, po których poruszały się kontrolne konwoje służb granicznych NRD. Trasa w kształcie pętli wiedzie obok ostatnich zachowanych wież strażniczych, muzeów i pomników, przez środek dzisiejszego centrum miasta oraz wokół byłych punktów granicznych. Dzięki tej mieszance przyrody i dramatycznej historii Szlak Muru jest tematyczną ścieżką miejską, a zarazem trasą o dużych walorach krajobrazowych.
Charakter: *trasa doskonale oznakowana, na nieco bardziej oddalonych odcinkach niemal bez ruchu samochodowego. Płaskie drogi rowerowe są w większości asfaltowe, niektóre odcinki posiadają utwardzoną nawierzchnię lub są wyłożone zabytkowymi betonowymi płytami.
*Krajobraz: zmienny, przepleciony odcinkami w centrum Berlina oraz spokojnymi, urokliwymi fragmentami wśród zieleni lub nad wodą.
Najważniejsze informacje:
Długość: 160 km, pętla wokół Berlina
Trudność: teren przeważnie płaski, nadaje się dla rodzin z dziećmi.
Szlak rowerowy Berlin - Kopenhaga - droga do małej syrenki
Szlak biegnący między Berlinem a Kopenhagą gwarantuje wspaniałą rowerową przygodę. Wiedzie przez urozmaicony region Brandenburgii i Meklemburgii-Pomorza Przedniego i dalej przez morze do Danii. Droga do stolicy tego kraju rozpoczyna się na placu Zamkowym (Schlossplatz) w Berlinie. Tu opuszcza się miejską wrzawę i wkracza w spokojny krajobraz Brandenburgii. Po drodze, wzdłuż Haweli, warto zatrzymać się w Oranienburgu i Fürstenbergu/Havel. W jeziorach Pojezierza Meklemburskiego *można wziąć orzeźwiającą kąpiel. Na trasie czekają ciekawe miejscowości, np. Neustrelitz i Güstrow. W *Rostocku wsiada się na prom do Danii. Wzdłuż lśniącego bielą kredowych skał stromego wybrzeża szlak prowadzi przez Nykobing i Mon do Kopenhagi, gdzie w porcie z utęsknieniem czeka na rowerzystów Andersenowska Mała Syrenka.
Charakter: w większości drogi asfaltowe, teren częściowo pagórkowaty, możliwa jazda pod wiatr. Trasa nie zawsze wolna od ruchu samochodowego. W Danii szlak biegnie trasą krajowego szlaku rowerowego nr 9.
Krajobraz: szlak przebiega przez Berlin i Kopenhagę, lasy, pojezierza w Brandenburgii i Meklemburgii-Pomorzu Przednim oraz przez wyspy. Na wybrzeżach strome skały i rozległe plaże.
Najważniejsze informacje:
Długość: 650 km, z tego 315 km w Danii
Start/meta: Berlin/Kopenhaga
Trudność: teren przeważnie płaski, częściowo pagórkowaty.
Od Diabelskiego Bagna do Morza Wattowego - podróż pełna odkryć
Śladami natury szlak rowerowy wiedzie przez region pomiędzy Morzem Północnym, Łabą i Wezerą. Jego obraz kształtują rzeki, bagna i watt (określenie szerokiej równi zasłanianej przez wodę w czasie przypływów i odsłanianej w czasie odpływów morza). Ciekawe pomysły na przystanki to przejazd kolejką po torfowisku, rejsy łódką i muzeum przyrodnicze. Warto zatrzymać się również w mijanych wioskach, miejscowościach na wybrzeżu i hanzeatyckich miastach. Wzdłuż rzek, po których można płynąć torfową barką, dojeżdża się do Łaby i Morza Północnego. Spokój nadrzecznych krajobrazów i morskiego wybrzeża zapewni wypoczynek dla duszy podczas jazdy lub wędrówki wattem.
Charakter: *pętla o płaskiej topografii, w większości po asfaltowych drogach, miejscami odcinki szutrowe i piaskowe. W większości bez ruchu samochodowego.
*Krajobraz: *szlak wiedzie przez region Morza Północnego, Łaby i Wezery z torfowiskami, rozlewiskami i Morzem Wattowym.
*Najważniejsze informacje:
Długość: pętla 450 km
Start/meta: Brema
Trudność: teren przeważnie płaski, częściowo pagórkowaty, nadaje się dla rodzin z dziećmi.
Szlak 100 zamków - romantyczna podróż w czasie zielonymi szlakami
Szlak, który wiedzie przez ponad 100 zamków i pałaców, jest uznawany za "króla" wśród wszystkich szlaków rowerowych. Jak zielone wstążki wiją się przez Münsterland cztery połączone ze sobą ścieżki w kształcie pętli, biegnąc wśród rozległych terenów tego regionu. Na każdej z nich można dowolnie wybrać miejsce startu i mety, długość tras wynosi od 210 do 310 kilometrów. Atrakcje znajdują się często tylko parę kilometrów od siebie. Ogrody w stylu wersalskim, zabytki z epoki gotyku, renesansu lub baroku czy historyczne budowle, po których według legend snują się duchy dawnych lokatorów. Duchy romantycznych rycerzy, baronów i książąt podobno często nawiedzają doskonale zachowane dwory i twierdze obronne. W Münsterland znajduje się gęsta sieć różnych punktów usługowych dla rowerzystów - od warsztatów po wypożyczalnie.
Charakter: *przeważnie płaskie odcinki, głównie wydzielone ścieżki rowerowe lub asfaltowe drogi gospodarcze z dala od ruchliwych ulic. Jedynie w północnej części szlaku do pokonania niewielkie wzniesienia.
*Krajobraz: *dawne kulturowo-historyczne szlaki w kształcie pętli prowadzą przeważnie przez zielone tereny parkowe, łąki i pastwiska, łącząc najpiękniejsze pałace, dwory i zamki w regionie Münsterland.
*Najważniejsze informacje:
Długość: 960 km
Trudność: teren przeważnie płaski, częściowo pagórkowaty, nadaje się dla rodzin z dziećmi, w większości przejezdny z przyczepką.
D-Route 3 / Europejski szlak rowerowy R1 - przekrój przez Niemcy
960 kilometrów na przełaj przez Niemcy: niemiecki odcinek europejskiego szlaku rowerowego R1 oferuje różnorodną mieszankę wrażeń i relaksu. Długodystansowy szlak rowerowy prowadzi z Vreden *na granicy holenderskiej do *Kostrzyna-Kietz na polskiej granicy. Wiedzie przez różnorodne regiony: na przykład równinne krajobrazy uprawne w rejonie Münsterland, wzniesienia na Pogórzu Wezerskim, podnóże gór Harz, rozległe tereny regionu Fläming i Kotlinę Freienwaldzką. Do tego krajobrazy rzeczne Wezery, Soławy i Łaby *oraz rezerwat biosfery. Kulturalnych wrażeń dostarcza siedem miejsc wpisanych na listę UNESCO, m.in. Quedlinburg, znany z działalności Marcina Lutra Wittenberga czy miasto *Bauhausu Dessau. Duże znaczenie mają oczywiście także metropolie takie jak Münster i Berlin.
Charakter: *pierwszy modelowy szlak niemieckiej sieci szlaków rowerowych, który przebiega przez całe Niemcy. Trasa prowadzi na ogół blisko natury i w dużej mierze bez ruchu samochodowego na wydzielonych ścieżkach lub drogach leśnych. Szlak częściowo nie jest asfaltowy.
*Krajobraz: droga prowadzi przez różnorodne regiony i krajobrazy. Na trasie leżą niziny i pogórza, krajobrazy rzeczne i miasta (m.in. Berlin), różnorodność sięga od rezerwatu biosfery po miejsca wpisane na listę UNESCO.
Najważniejsze informacje:
Długość: 960 km
Start/meta: Vreden-Zwillbrock, Kostrzyn-Kietz
Trudność: teren częściowo pagórkowaty, ostre wzniesienia.
Szlak rowerowy wzdłuż Odry i Nysy - płynna granica
Szlak rowerowy wzdłuż Odry i Nysy podąża śladem dwóch rzek na granicy niemiecko-polskiej. Wyróżnia go niewielki ruch samochodowy. Nysa ma swoje źródło w czeskiej miejscowości Nová Ves. Trasa biegnie na długim odcinku do Zatoki Szczecińskiej prawie przez cały czas wzdłuż niemiecko-polskiej granicy. W Zgorzelcu warto zobaczyć starówkę, a w Bad Muskau park krajobrazowy księcia Pücklera (park Mużakowski). Miasto graniczne Guben i polski Gubin były do 1945 roku jednym miastem, które zostało podzielone po wojnie. Następnie szlak biegnie przez Eisenhüttenstadt i Frankfurt nad Odrą. Dalej droga prowadzi przez Kotlinę Freienwaldzką i Park Narodowy Doliny Dolnej Odry. Koło Mescherin Odra skręca w kierunku Polski i płynie do celu w Ueckermünde.
Charakter: szlak biegnie w większości po wolnych od ruchu samochodowego terenach wzdłuż Nysy i Odry. Drogi są w większości asfaltowe. W wielu miejscach można zboczyć z trasy do Polski.
Krajobraz: *długodystansowy szlak rowerowy prowadzi przez krajobraz rzeczny, gęste lasy, pagórki wzdłuż Nysy, rozległe łęgi nad Odrą, rezerwaty przyrody i Park Narodowy Doliny Dolnej Odry, Zalew Szczeciński.
*Najważniejsze informacje:
Długość: 628 km
Start/meta: Nová Ves nad Nisou (Czechy), Ahlbeck
Trudność: teren przeważnie płaski, nadaje się dla rodzin z dziećmi, w większości przejezdny z przyczepką.
Szlak rowerowy wybrzeżem Bałtyku - Bałtyckie perły
Odkrywanie bałtyckiego wybrzeża rozpoczyna się we Flensburgu. Stąd aż na wyspę Uznam wiernym towarzyszem cyklistów będzie morze. Piaszczyste plaże, dziwacznie ukształtowane klify, a między nimi nadmorskie miasteczka. Wzdłuż Zatoki Kilońskiej *szlak biegnie w kierunku Fehmarn. W Zatoce Lubeckiej ulokowały się liczne miejscowości kąpieliskowe, z portu *Travemünde *w morze wypływają promy. Warto zwiedzić hanzeatycki Wismar i Stralsund ze starówkami wpisanymi na listę UNESCO. W przerwie między etapami można wypocząć w eleganckim kąpielisku *Heiligendamm, białym mieście nad morzem. Za półwyspem Fischland-Darß-Zingst szlak prowadzi na największą niemiecką wyspę Rugię ze słynnymi kredowymi skałami. Na ostatnich kilometrach szlaku jedzie się lądem na wyspę Uznam.
Charakter: *w większości przybrzeżny płaski teren, tylko w Meklemburgii-Pomorzu Przednim nieliczne pagórki, na krótkich odcinkach większe wzniesienia. Przeważnie podłoże asfaltowe, ale także kamienne i z płyt, względnie piasek i żwir. Trasa nie ma jednolitego oznakowania.
*Krajobraz: *urozmaicony krajobraz wybrzeża bałtyckiego: wybrzeże skaliste, płaskie, białe plaże, groble, fiordy, zatoki, lasy, wyspy i półwyspy.
*Najważniejsze informacje:
Długość: 1095 km
Start/meta: Flensburg, Ahlbeck/Uznam
Trudność: teren przeważnie płaski, częściowo pagórkowaty, nadaje się dla rodzin z dziećmi.
Szlak rowerowy nad Dunajem - towarzysz legendarnej rzeki
Dunaj *był wychwalany w pieśniach, kompozytorzy poświęcali mu swe utwory i obrastał legendą. Jadąc szlakiem rowerowym wzdłuż tej rzeki, można dowiedzieć się, dlaczego jej nurt od zawsze miał tak inspirujące działanie. Tak jak w przypadku każdej rzeki, również początki tej są skromne. Jej źródła znajdują się w *Donaueschingen w parku zamku Fürstenberg. Kilka kilometrów dalej nagle znika, ponieważ przez 150 dni w roku woda całkowicie wsiąka tam w grunt. Niedaleko rzeka znów się pojawia, dopływa do Ulm, miasta szczycącego się najwyższą wieżą kościelną na świecie, potem do Donauwörth, z jednymi z najpiękniejszych uliczek na południu Niemiec oraz do spektakularnych krajobrazów przełomu Dunaju. W mieście światowego dziedzictwa UNESCO - Ratyzbonie - na samej tylko starówce znajduje się prawie tysiąc zabytków. Niemiecki odcinek szlaku rowerowego wzdłuż Dunaju, będący częścią europejskiego długodystansowego szlaku _ EuroVelo 6 _, kończy się w Pasawie.
Charakter: szlak nadaje się do turystyki rodzinnej, prowadzi z niewielkimi wzniesieniami wzdłuż niemieckiego odcinka Dunaju od źródła do Pasawy. Trasa posiada tylko częściowo asfaltową nawierzchnię, lecz zapewnia wygodną jazdę. Brak jednolitego oznakowania.
*Krajobraz: *Dunaj sąsiaduje lub przepływa przez liczne krainy geograficzne, m.in. Schwarzwald, Jurę Szwabską i Górną Szwabię, rezerwat przyrody Donauried, Wyżynę Frankońską, Las Bawarski.
*Najważniejsze informacje: *
Długość: 609 km
Start/meta: Donaueschingen, Pasawa
Trudność: teren przeważnie płaski, częściowo pagórkowaty, nadaje się dla rodzin z dziećmi, w większości przejezdny z przyczepką.
Od krateru do krateru - trasa przez historię ziemi
14,5 miliona lat temu na terenie wschodniej Jury Szwabskiej uderzyła planetoida podwójna, tworząc dwa kratery: Nördlinger Ries, płaską i niemal okrągłą nieckę o średnicy 25 km, oraz Steinheimer Becken o średnicy czterech kilometrów. W kierunku wschodnim z Nördlingen szlak przecina nieckę i kończy się na skraju krateru pod Kirchheim. Pętla zachodnia wiedzie przez romantyczne krajobrazy, które tworzą górskie łąki z krzewami jałowca i pojedynczymi dębami. Pod Oberkochen mija się źródła rzeki Schwarzer Kocher. W Muzeum Krateru w Steinheim można sporo dowiedzieć się o uderzeniu. Stamtąd trasa zawraca do Nördlingen, zachęcając po drodze do przerwy przy zamku lub jeziorze.
Charakter: trasa tego długodystansowego szlaku wiedzie pętlą wschodnią i zachodnią, w większości drogami asfaltowymi wolnymi od ruchu samochodowego. Płaskie etapy następują na zmianę z pagórkowatymi odcinkami i ostrymi podjazdami.
Krajobraz: szlak łączy dwa kratery powstałe po uderzeniu meteorytów w narodowym parku geologicznym Ries, wiodąc przez płaskie niecki i pagórkowate krajobrazy jurajskie. Łąki, rezerwaty przyrody i nadrzeczne krajobrazy.
Najważniejsze informacje:
Długość: 185 km (pętla wschodnia 61 km, pętla zachodnia 124 km)
Trudność: w większości teren płaski, częściowo pagórkowaty, strome wzniesienia.
Grenzgängerroute Teuto-Ems - dla amatorów historii i sztuki kulinarnej
Ten 4-gwiazdkowy szlak rowerowy ze znakiem jakości ADFC przekracza kilkanaście granic historycznych i kulinarnych. Wiedzie przez malownicze krajobrazy śladem dawnych szlaków handlowych i przemytniczych. Szlak przecina regiony Münsterland, Osnabrücker Land i Ostwestfalen-Lippe. Najpierw wiedzie w większości po płaskim terenie przez pola i łąki, oferując wspaniały widok na piękny Las Teutoburski. Ponadto charakter szlaku kształtują kulinarne smaki: w okolicach Füchtorf i Glandorf *serwuje się wczesnym latem wykwintne szparagi, a w *Versmold delikatną szynkę. Warte zwiedzenia są liczne zabytki przemysłowe, pałace i zamki wzdłuż trasy, w tym liczący 900 lat zamek Ravensberg. W Warendorf, mieście słynącym z hodowli koni, nawet najbardziej zagorzali kolarze mogą raz zmienić siodło.
Charakter: *w większości płaska trasa z drogami o niewielkim natężeniu ruchu, nadaje się doskonale dla rodzin z dziećmi, liczne miejsca na postój, przebiega obok wielu zabytkowych obiektów: zamków, starych wsi i pałaców.
*Krajobraz: trasa wiedzie wzdłuż pasma Las Teutoburski i rzeki Ems przez lasy, pola i łąki. Jest to szlak tematyczny poświęcony granicom i historiom przygranicznym regionu.
*Najważniejsze informacje: *
Długość: pętla 148 km
Start/meta: Warendorf
Trudność: teren przeważnie płaski, nadaje się dla rodzin z dziećmi.
Partnerem artykułu jest Niemiecka Centrala Turystyki